• USD 5.6134
  • GBP 7.3018
  • EUR 6.4316

Adanalı sanatçısına vefasız

Adanalı sanatçısına vefasız

Vatana sevdalı yüreklerin sesi olarak kabul edilen Adanalı Sanatçı Mahmut Tülek, “Adanalı sanatı seviyor ancak sanatçıya sahip çıkmıyor. Adana’nın sanat yönünü geliştirmek istiyorsak, sanatçılarına önem vermemiz gerekir” dedi.


Adanalı sanatçılar Adana’dan ilgi bekliyor

GAZETTE - Ünlü sanatçı Mahmut Tülek, “Adanalı sanatı seviyor ama sanatçıya yeterince değer vermiyor. Bende bir Adanalı olarak özeleştiri yapıyorum. Sanatın uluslararası boyutlara taşınması için sanatçıya sahip çıkılması gerekir” dedi. Bayram öncesi geldiği Adana’da gazetemizin sorularını yanıtlayan Tülek, çalışmaları hakkında bilgi verdi ve gündemdeki konularla ilgili yorumlarda bulundu.

“Vatana sevdalı yüreklerin sesi” olarak anılıyorsunuz. Güzel bir şey olsa gerek. Bunun bir hikayesi var mı?

Efendim bu tip yakıştırmaları ve ünvanları bizlere layık görenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Minnettarlığımı ifade etmek istiyorum. Bu güne kadar yaptığım bütün çalışmalar da tek ortak başlık, mensubu bulunmaktan onur ve gurur duyduğum yüce Türk milletine olan sevdamdır. Yüreğimdeki bu sevdanın ateşiyle yaptığım çalışmalarda yol aldık. Yolumuzu aydınlattık. Kızılelma, Grup Turkuaz albümlerinde bu sevdanın ateşi vardı. “Bu canı vatana adadım anne”, “Çırpınırdı Karadeniz” derken de, “beşikten mezarıma alın yazım ey vatan” derken de aynı sevdanın ateşi vardı. Dinleyenlerimiz, can dostlarımız, bizleri yakından takip eden kıymetli gönüldaşlarımız, yol arkadaşlarımız aynı sevdanın ateşiyle yanıp kavrulanlar böyle bir hitapla seslenince biz de çok beğendik. ''Vatana sevdalı yüreklerin sesi''ni kullanmaya başladık. Bunu bizlere layık görenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Son olarak, ''Alın yazım ey vatan '' isimli çalışmayla sevenlerinizin karşısına çıktınız. İnsanların ilgisi nasıl oldu?

Yaptığınız bir ürünü, bir besteyi, bir sözü veya bir albümü paylaşmak büyük heyecan veriyor. Duygularımı en iyi şarkılarımda ifade edebiliyorum. Albümlerim aynı duygulara sahip ne kadar çok gönül dostu ile buluşursa, şarkılarımı beğenen, söyleyen, coşan ne kadar çok gönül dostu olursa, benim mutluluğum da o kadar çok artıyor. Bir sanatçının en güzel gıdası alkıştır ama bir konserde şarkılarının salondaki bütün seyirciler tarafından söylenmesi işin en güzel tarafı olsa gerek.

 “Alın yazım ey vatan” şarkınız çok tuttu. Hikayesi nedir?

Türk milleti uzun ve zorlu bir dönemeçte ülkemizde her gün başka senaryolar sahnelenmekte. Dört yanımız, geleceğimizle ve kutsal değerlerimizle ilgili hain emellerini gerçekleştirecekleri zamanı bekleyen düşmanlarla çevrili. Böyle zamanda sımsıkı sarılacağımız vatan toprağımız, ay yıldızlı bayrağımız, bin yıldır bu topraklarda kardeşçe yaşadığımız ve adına Türk milleti dediğimiz yüce değerlerimiz gelmektedir. Onun içindir ki bu albüme “Alın Yazım Ey Vatan” dedik. Asenanın aşkını Dedem Korkutun kopuzunda sesledik. Uyan ey gözlerim, bu yalancı dünyada rızkı veren hüdadır kula minnet eyleme dedik. Türkiyem benim canım, kula kulluk etme duy bu türküyü, hırsıza soysuza dik dur eğilme dedik ve hep bir ağızdan amin diyeceğimiz bir duayla bitirdik. ''Dudaklarda aynı türkü, Tanrı korusun Türkü ''.   Amin....

İsteyenler albümlerinizi nasıl satın alabilir. Nasıl ulaşabilir?

Bu devirde albüm yapan bir sanatçı için çok önemli bir soru. Albümler maalesef eskiden olduğu gibi yeterince satılmıyor. İnternet ortamında farklı yollarla şarkılarımız çalınıyor. Albümü www.esenshop.com'dan adresinize teslim alabilirsiniz. Ayrıca D&R mağazalarından ve müzik marketlerden ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri verdikten sonra da bazı tespitlerimizi paylaşmakta fayda var. Sevenlerimizin, dinleyenlerimizin bu konuda hassasiyetlerini rica ediyorum. Bu vatana ve ay yıldızlı bayrağa sevdalı milyonlarca yürek var. Fakat albümlerimiz satışları çok düşük sayılarda. Son albümde  on şarkımız var. Bunlardan birisi de ''Asena''. İsmi Asena olan ya da kendini asena yürekli hisseden hanımefendiler için yazdık. Bu albümü yalnızca ismi Asena olan, sevdiği asena olan, kızın, kardeşinin ya da bir yakının ismi asena olanlar alsa albüm satışı yüzbinlere ulaşır.

Sizin gibi müzik yapan sanatçıları ekranda çok fazla göremiyoruz. Çok mu seçici davranıyorsunuz? Yoksa başka bir nedeni mi var?

Seçici davrandığımız konusunda haklısınız. Elbette ki seçici davranmalıyız. Sanatçının bir duruşu, bir tavrı olmalı. Kırmızı çizgilerimiz var. Söyleyeceğimiz sözlere, şarkılara karışılan, memleketi tozpembe gösteren söylemlerin sergilendiği programlara tabi ki çıkmıyoruz. Zaten çıkabileceğimiz televizyon ve programlar sayılı. Alternatifimiz de çok değil. Birçok ekran benim gibi sanatçılara kapalı. Biz de sosyal medyada gücümüz yettiğince sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

Günümüzde sanat camiasında bulunup da İstanbul dışında bir şeyler üretebilmenin ya da ürettiklerinizi sevenlerinize ulaştırabilmenin de zor olduğunu düşünüyorum. Özellikle sizin gibi bir fikri duruşu olan insanlar için. Ne dersiniz?

Çok haklısınız. Ankara birçok bakımdan sıkıntılı. Sanatın kalbi İstanbul’da atmakta. Medyanın merkezi de İstanbul. Bir televizyon programına çıkmak için yine İstanbul'un yolunu tutuyoruz. Ama bizim gibi sanatçılar için çokta değişen bir şey yok. Çünkü bizler şöhretin peşinden koşanlardan değiliz. Biz sevdalarımızın peşinden koşuyoruz. Biz vatanımıza, al bayrağımıza ve yüce Türk Milletine Sevdalıyız. Sevdalılar birbirlerinden kilometrelerce uzakta da olsa sevgilerinden bir şey eksilmez.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Albüm isminden ziyade tanımlamalar yapsam daha iyi olacak. Saf, temiz duygularla yoğrulmuş bu toprakların türkülerinin olduğu çalışmalar takdirle karşılıyorum. Fakat bozuk bir Türkçeyle, yayvan bir ağızla ve abartılı gırtlak nağmeleriyle bezenmiş çalışmalı tasvip etmiyorum.

Müzik dışında farklı alanlarda da faaliyetleriniz olduğunu biliyoruz. Biraz da bunlardan bahsedelim

Tabiî ki.. Mane Medya ve Danışmanlık Şirketinin Genel Koordinatörlüğünü yapıyorum. Uydudan yayın yapan birçok kanala Ankara’daki stüdyomuzdan canlı yayınlar, bağlantılar ve televizyon programları yapıyoruz. Klipler, reklam filmlerini çekip yönetiyorum. Kurumsal şarkılar ve seçim şarkıları yapıyorum. Her şeyden önce belirtmek istediğim bir şey var. Çeşitli faaliyetlerim var ama bunları tek başına yapmak mümkün değil sağlam ve tecrübeli bir ekibiniz olmadan bunları yapamazsınız. Ben bu konuda şanslıyım. Çünkü işinin ehli bir ekiple çalışıyorum. Bütün bunlarla boğuşurken müzik yapmak benim dinlendiğim zamanlar oluyor. Her zaman yeni sözler ve besteler yapmak ayrı bir mutluluk ve bunları albümlerde, programlarda, konserlerde sevenlerimizle paylaşmak dünyanın en güzel şeyi.

Sosyal medya ile aranız nasıl. Sevenleriniz sizi sosyal medyada hangi adreslerden takip edebilir?

Elimden geldiğince kendim kullanıyorum. Bazen sayfalarda yöneticilik verdiğimiz arkadaşlarımız ilgileniyorlar. Fakat en önemli yardımcım oğlum.

Son olarak sevenlerinize, dinleyicilerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu albümleri, şarkılarımızı sizler için yapıyoruz. Bizim gibi sanatçıların sığınacağı en sıcak yuva yüce Türk Milletinin gönlüdür. Bizlere gönüllerini açtıkları için kendimi bahtiyar hissediyorum. Tek isteğim bizlere olan desteklerini her zaman devam ettirsinler. Allah birliğimizi ve bütünlüğümüzü sonsuza dek daim etsin.''Dudaklarda aynı türkü, Tanrı korusun TÜRKÜ''

Mahmut Tülek kimdir?

Adana doğumlu. İlk, orta ve lise tahsilini Adana da, Namık Kemal İlkokulu, 23 Nisan Ortaokulu ve Adana Erkek Lisesi'nde yaptı. Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Aynı dönemde üniversitenin TSM korosun da çalışmalara katıldı. Yıllar süren bu çalışmalar da Muzaffer Şenduran ,Tahir Karagöz, Rafet Yetikkul dan bizzat dersler aldı. Türkiye'nin hemen her yerinde ve Avrupa'nın birçok yerinde konserleri oldu. Kızılelma 1 ve 2, Grup Turkuaz 1 ve 2 ,''Tasavvuftan Halk Müziğine'', '' Beni Biraz Özle'', ''Yoksun Ya'' isimli albüm çalışmalarını yaptı. Çeşitli dergiler çıkarttı. Köşe yazıları yazdı. Ostim TV, Işık TV, ATA TV, Bengütürk TV' de programlar yaptı. 2008, 2009, 2010 ve 2013 yılların da her gün bir şehirden canlı olarak yayınlanan ‘Anadolu' da Ramazan’ isimli programı hazırlayıp sundu. ''Motif'ten Ezgiler '', ''Mahmut Tülek ile Yolname'', ''Başkanlar Konuşuyor'', ''Çözüm Yolu'', ''Bir Festival Anadolu'', ''Memleket Haberleri'' isimli Televizyon programlarını yaptı.. Birçok sanatçının klip yönetmenliğini yaptı. 2009 yılında yayınladığı “Adak” isimli sanal mini albümde bulunan “Adak” ve  “Unuttum Seni” şarkılarına çekilen klipler izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. '' Yoksun Ya'' Albümünü Haziran 2012 de çıkardı. Son Albümü ''Alın Yazım Ey Vatan '' Haziran 2014'de müzik marketlerde yerini aldı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER