• USD 5.5498
  • GBP 7.2651
  • EUR 6.3900

Beşiktaşlı ruhuyla Adana için çalışıyorlar

Beşiktaşlı ruhuyla Adana için çalışıyorlar

GAZETTE - Adana'da, siyah beyazlı renklere gönül vermiş işadamlarını biraraya getirerek tek ses ve ortak güç oluşturan Adana Beşiktaşlı İşadamları Derneği, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, altına imza attığı başarılı çalışmalarla dikkat çekiyor. Sporla alakalı bir dernek olmasına rağmen, Adana için yapılan veya yapılacak her olumlu işte kendini gösteren dernek, bir yandan da Adana’ya Beşiktaş Spor Akademisi’ni ve Alt Yapı Okulu’nu kazandırmak için faaliyetlerine devam ediyor. 2015 yılında kurulan derneğin o günden beri başkanlık görevini yürüten Vedat Kolcuoğlu, ABİSAD hakkında bizim ve kamuoyunun merak ettiği soruları yanıtladı.   


Beşiktaşlı İşadamları Derneği ne zaman ve hangi amaçla kuruldu?

Derneğimiz, 27 Mayıs 2015 tarihinde, 12 işadamının biraraya gelmesiyle kuruldu. Adana’ya farklı bir heyecan getirmek istedik. Sadece spor veya işadamlarına yönelik değil, kamu yaranına çalışan bir dernek olarak faaliyet göstermeyi hedef aldık. Beşiktaşlı taraftarları bir araya getirmek, Beşiktaş Kulübü’nün marka değerini yükseltmek, diğer derneklere örnek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ulaştığınız rakamlara göre, Adana’da ne kadar Beşiktaş taraftarı var?

Bununla ilgili istatiksel bir çalışma yapmadığımız için elimizde veri bulunmuyor. Fakat gözlemlerimize göre cevap verecek olursak, diğer bütün büyük takımların üzerinde bir taraftar sayımız olduğunu biliyorum.

Kentte, Adana Beşiktaşlılar Derneği adı altında eski bir taraftar derneği daha var. Beşiktaş ile ilgili iki farklı ve ayrı dernek olması, bir bölünme getirir mi?

Beşiktaşlılar Derneği, faaliyetlerine aktif bir şekilde devam etmiyordu. Beşiktaş Kulübü, Türkiye genelinde ki pasif derneklere bir ihtar çekerek, ‘3 ay içerisinde genel kurul yapmazsanız kapatacağız’ dedi. Bunun üzerine genel kurul toplantılarını yaptılar ve çalışmalara başladılar. Onların faaliyetleriyle bizimki arasında çok fark var. Bölünme yaşanması için bir neden yok. Hepimiz Beşiktaşlı’yız ve Beşiktaş için varız.

Misyonunuz ve vizyonunuz nelerdir?

Belirttiğim gibi, Adanalı işadamlarını tek çatı altında bir araya getirmek istiyoruz. Beşiktaş’ın katma değerini yükseltecek şekilde, birçok derneğin daha üzerinde aktif olmayı ilke edindik. Birçok dernek başkanı, koltuğunu kullanarak siyasete girmeye çalışıyor. Bizim öyle bir düşüncemiz yok.

Ne gibi projeleriniz var?

Geçmişte, Suriye’ye gıda ve battaniye yardımında bulunduk. Bir ilkokulumuzun sınıfını tadilattan geçirdik ve eksiklerini tamamladık. Buraya da derneğimizin adını verdik. Uluslararası Dünya Offshore yarışmasına sponsor olduk. Huzurevi sakinlerimizi, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğimiz’i yalnız bırakmayarak, çeşitli etkinlikler düzenlemek suretiyle onlarla biraraya geldik. Süleyman Saba’nın ismini yaşatmak amacıyla Ceyhan’da bir kütüphane ve Seyhan’da bir çocuk parkı projemiz var. Çalışmalar devam ediyor. 2019-2020 yılında, Beşiktaş Futbol Kulübüyle beraber, Adana’da alt yapıya yönelik bir futbol okulu açmayı planlıyoruz. Bundan hemen sonra da, Adana’ya Beşiktaş Spor Akademisi’ni kazandırmayı amaçlıyoruz.

Gelir kaynağınız nelerden oluşuyor?

Kaynaklarımızın tamamı bireysel... İşadamlarımız, dostlarımız ve üyelerimizin tamamı hayırsever insanlardan oluşuyor. ‘Yardım yapacağız arkadaşlar’ dediğimiz zaman İMC usülü herkes el veriyor. Gönüllülük esasına dayalı yani.

Şu an kaç üyeniz bulunuyor?

Resmi olarak 67 üyemiz var. Fakat faal olarak çalışan 25-30 kişiyiz.

Derneğinizin Beşiktaş Kulübü’ne ne gibi faydası oluyor?

Kulübün marka değeri yükseliyor. Taraftar sayısı artıyor. Başarılı bir iş yaptığımız zaman, ‘ABİSAD yaptı’ denildiğinde, bunun taktirini Beşiktaş Kulübü topluyor.

Kulüp ile koordineniz nasıl?

Çok iyi diyebilirim. Ben zaten 1993 yılından beri Beşiktaş Kulübü’nün içerisindeyim. Aynı zamanda kongre üyesiyim. Giriş kartımı merhum Süleyman Saba imzalamıştı. O gün bugündür kulüple diyaloğumuz çok sıkı. Her zaman birlikteyiz ve birlikte çalışıyoruz. Başkan Fikret Orman ve yönetim kurulu üyeleriyle birçok konuda istişare halindeyiz.

Yönetime transfer önerilerinde bulunuyor musunuz?

Dünya genelinde Beşiktaş ile ilgili 189 dernek var. Bunların her biri takıma alınmasını istedikleri oyuncuları bildiriyor. Biz de özellikle, yetenekli Adanalı futbolcularla karşılaştığımız vakit, değerlendirilmesi yönünde talebimiz oluyor.

Derneğe üye olabilmek için ne gibi prosedürleriniz var?

Üye olmak isteyen kişinin öncelikle işadamı olması gerekiyor. Başvuru formu dolduruyor. İncelemeye alıyoruz. Yüz kızartıcı suçu olmamasına ve toplumun kabul ettiği birey olmasına dikkat ediyoruz. Bir defalık 1.200 TL giriş parası ödeniyor. Aidat ödemesi bizde yok.

Yerel anlamda hangi takımı destekliyorsunuz?

Şahsım olarak ben Adanasporluyum. Üyelerimiz arasında Adana Demirsporlu olan hatta yönetiminde yer alan isimler de var. Spor kardeşlik ve paylaşmaktır. Kimseyi o takımlı veya bu takımlı diye ayırmayız elbette.

Türkiye genelindeki diğer Beşiktaş dernekleriyle iletişiminiz var mı?

Tabiki var. Hatta bunu sağlıklı bir şekilde yürütüyoruz. Örneğin whatsapp grubumuz var. Sürekli istişare halindeyiz.

Bütün dernekleri birleştirip bir federasyon oluşturma düşünceniz oldu mu?

Bunun önerisini yakın geçmişte yapmıştım.  Fakat ne yazık ki gerçekleştiremedik. Amacımız aynı fakat bazı fikir ayrılıkları nedeniyle biraraya gelmek gerçekten çok zor oluyor. Derneklerin en büyük sorunu, üyelerin katılım sağlamamalıdır. Mesela, bahsettiğim gibi 67 üyemiz var fakat bu gemiyi götüren 15-20 kişi.

Beşiktaş’ın Adana’da kamp ve hazırlık maçları yapması için girişimleriniz olacak mı?  

Bunu çok istedik. Karataş Tuzla tarafı kamp için çok uygun bir yerdi. Belediye ve Kaymakamlığa gibip buralara amatör ve profesyonel futbol sahaları açılmasını talep ettik. Kulüpler sessiz ve sakin bir ortamda çalışmak istiyor. Tuzla bunun için biçilmiş kaftan. Yeni stadyum biterse, kulüpte hazırlık maçı isteyeceğiz. Vodafone Arena stadı inşaat halindeyken, bizim stadımız bitmiş olsaydı, birçok maçı burada oynatabilirdik diye düşünüyorum.

Beşiktaş’ın şu an ki durumundan memnun musunuz?

Başkanımız Fikret Orman ve yönetim kurulu, yönetimi kayyumdan alıp bu seviyelere getirdi. Fikret Orman olmasaydı, Beşiktaş resmen bitmişti. Başarının devam etmesi için ekibin korunması gerekiyor. Önümüzde ki sezon da şampiyon olacağımıza inanıyorum. Bunun yanı sıra, kulübün hedefi bir dünya markası olma yönündedir. Bu hedef doğrultusunda emin adımlarla da ilerlediklerini görüyoruz.   

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER