• USD 5.6134
  • GBP 7.3018
  • EUR 6.4316

Adana’nın kebabı kadar kuaförü de meşhur

Adana’nın kebabı kadar kuaförü de meşhur

Adana’nın bereketli topraklarından yetişen sanatçılar yalnızca ses, sinema, tiyatro veya edebiyat alanlarında sınırlı kalmıyor. Çeşitli meslek gruplarından Türkiye’ye ve hatta dünyaya nam salan ustalar da var. Mesela, bayan kuförlüğü sektöründe, Türkiye’nin en saygın isimleri Adanalılar’dan oluşuyor. Mesleğin 40 yıllık duayenlerinden biri olan ve aynı zamanda Adana Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Hacı Emin Ünal, düzenlenen bir eğitim programında gazetemize yaptığı açıklamada, önemli konuların altını çizdi.


GAZETTE - Saçı, günün modasına ve kişinin zevkine göre; kesen, biçimlendiren, boyayan ve bakımını yapan ustanın sanatıdır kuaförlük... İnsanın var olduğu her yerde icra edilebilecek bir meslek olması nedeniyle, ismi değişse de kendisi ölmeyecek iş alanlarından birisidir. Peki, dünyanın en ücra noktasında bile karşılaşacağınız bu meslek gurubunda, Adanalı kuaförlerin yerinin ayrı olduğunu biliyormuydunuz? Bayan kuaförlüğü alanında, Adana’dan Türkiye ve hatta dünya çapında büyük ustalar yetişiyor. Meslekte 40 yılı geride bırakan Adana Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Hacı Emin Ünal ile Büyük Sürmeli Oteli’nde, bir eğitim programında karşılaştık. Türban tasarımı ve makyaj konuları üzerine meslektaşlarını bilgilendirmek amacıyla 3 günlük bir program organize eden Başkan Ünal, yoğunluğunun arasında bize biraz zaman ayırıp, merak ettiğimiz soruları yanıtladı.

Kuaförlük mesleği Adana’da hangi aşamada yer alıyor?

Mesleğimizin Adana’da çok çok ileri noktada olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kuaförlük bir sanat işidir. Bu topraklardan, Türkiye ve hatta dünya çapında ün salan usta sanatçılar yetişiyor. Ekonomk açıdan değerlendirdiğimizde ise ne yazık ki esnafımız zor durumdalar. Bunda, şehrimizin siyasal ve ekonomik anlamda geri kalmışlığının da etkisi var tabiki. Eğitimler ve sosyal etkinlikler düzenleyerek meslektaşlarımızı motive etmeye çalışıyoruz. Adana’da kuaförlük mesleğini ayakta tutan tek unsur, sanatımızdır. Çıraklıktan gelen alaylı tabir ettiğimiz ustalarımız sayesinde belli bir noktadayız.

Şu an kaç üyeniz mevcut?

Güzellik salonları dahil, 1800’e yakın üyemiz mevcut. Dövmeciler ve masaj salonları gibi farklı meslek grupları da bizim odamıza bağlı faaliyet gösteriyorlar.

Kayıt dışı çalışan esnafla alakalı sıkıntılarınız var mı?

Kayıt dışı çalışan esnafla ilgili belediyelerle istişare halindeyiz. Bu soruna karşı ortak ve koordineli çalışmalar yürütüyoruz. Tespit ettiğimiz kayıt dışı esnafı belediyeye bildiriyoruz. Oda olarak, tespit için bütün mahalleleri geziyoruz. Bir anlamda belediyenin yapması gereken işi biz yapıyoruz. 200 civarında kayıt dışı çalışan işyeri var.

Amerika ve Avrupa’da ki meslektaşlarınızla aranızdaki seviye ne durumda?

Varoş tabir edilen mahallelerde hizmet veren kuaför meslektaşlarımız, meydana getirdikleri saç tasarımlarını, sosyal medya marifetiyle yüzbinlerce insana tanıtabiliyor. Zaten şu an sanal alemde, Adanalı kuaförler kendilerine özgü modelleriyle büyük ilgi görüyor. Amerika’da sertifika alabilen bu işi yapabiliyor. Fakat Türkiye’de daha ciddi bir yaklaşım var. Usta olabilmek için okulundan alınmış diploma gerekiyor. Avrupa’da ise oranın yaşam ve çalışma şekiller çok farklı. Oraya göre de işçiliğimiz çok yüksek seviyede. Farklı ülke ve farklı şehirlere Adana’dan giden arkadaşlarımızın, çok başarılı olduklarını görüyoruz. Örneğin İstanbul’da faaliyet gösteren büyük bir işletmeye iş başvurusunda bulunan bir meslektaşımız, Adanalı olduğunu söylemesi halinde hemen işe alınır.

Şu an moda olan saç renkleri hangisi?

Moda artık iklime göre belirleniyor. Yaz sıcağında kesinlikle cilt yandığı için açık tonlara gidiliyor. Adana kültürü öyle. Eylül’den sonra da koyu tonlara dönülüyor. Bunun yanı sıra tarçın ve bakır tonları çok popüler.

Bir çok meslekte olduğu gibi sizin de yetiştirecek çırak bulamamaktan yana şikayetiniz var mı?

Eğitim sistemi 4+4+4’den dolayı, çıraklık bitme noktasına gelmişti. Bunda düzenlemeye gidildi. Şu anda Çıraklık Eğitim Merkezi, Meslek Eğitim Merkezi modeline dönmeye başladı. TEOG sınavlarından, artık çıraklık eğitim merkezlerine öğrenci gönderilecek. Derslerinde başarılı olamayan öğrenciler, meslek lisesi kapsamında eğitimlerine devam edecekler. Oradan da otomatikmen stajyer ünvanıyla mesleğimize geçiş yapacaklar. Bu da kuaförlüğün gelişmesi için doğru bir adım. Şu an çok büyük bir çırak ve kalfa açığımız var.

Kuaförler arasında ki fiyat farkılığı neden kaynaklanıyor?

Haksız rekabet yaratan bir grup var. Sayısı 20’yi geçmez. O grup kesinlikle bütün sektörü etkiliyor. Oda olarak gereken yaptırımları uyguluyoruz tabiki. Bunun yanı sıra, A sınıfı hizmet veren bir kuaförde işçilik ve kullanılan malzemeler kalitelidir. Hanımlarımız, kalitesiz ürünlerle saçlarını boyatmamalıdır. Merdiven altı imalathanelereden ürün temin eden işletmeleri tercih etmemelidir. Bir boya var 2 liraya, bir boya var 40 liraya. 2 liralık boya ile 40 liraya işlem yapılıyor. 40 liralık boya ile de 100 liraya işlem yapılıyor. Kalite kıyaslamasını bu örnek üzerinden yapabiliriz.

Oda olarak yaşadığınız belli sıkıntılar nelerdir?

Meslektaşın meslektaşa saygı duymamasıyla alakalı bazı sorunlarımız var. Düzenli olarak çeşitli eğitimler veriyoruz. Fakat beklediğimiz oranda katılım gerçekleşmiyor. Meslektaşlarımızın çalışmalarımıza ve gayretlerimize katkı koymasını, ilgi göstermesini bekliyoruz.

Eğitim programlarınız önümüzde ki süreçte de devam edecek mi?

Günümüzde türban tasarımı var artık. Bununla alakalı hiç bir çalışma yapılmamıştı. Ayrıca makyaj eğitimi de verilmemişti. İşletmeden tutun, ISO 9001’e kadar her eğitimi gerçekleştirdik. Son olarak da türban tasarımı ve makyaj konusunda 3 gün süren bir eğitim programı hazırladık. Eğitim vazgeçilmezimiz. Elbette devam ettireceğiz.  


 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER