• USD 5.6134
  • GBP 7.3018
  • EUR 6.4316

Yağcı: Kendi çalıp kendi oynayanlar var

Yağcı: Kendi çalıp kendi oynayanlar var

GAZETTE- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kurucular Kurulu Üyesi ve 22. dönem Adana Milletvekili Ziyaeddin Yağcı, yaklaşan İl Başkanlığı kongresi için kulislerde çalkalanan dedikodulara itibar edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Kendi kendine çalıp oynayanlar var. Adaylar bir sahaya çıksınlar, tercih o zaman yapılır” dedi. Teşkilatın kilitlendiği kongre süreciyle ilgili sorularımızı yanıtlayan Yağcı, “Şu an ilçe kongreleriyle ilgili çalışmalar ilerliyor. Genel Merkez buna yoğunlaşmış durumda. İl kongresi için süreç başlamadı. O nedenle her gün ortaya atılan iddialar gerçeği yansıtmıyor” diye konuştu. Yağcı, mevcut İl Başkanı Fikret Yeni’nin yakın arkadaşı olduğunu ve onun başarılı olup olmadığı konusunda kanaatini belirtemenin yanlış olacağını ifade etti.


Kongre süreciyle ilgili nasıl bir değerlendirmeniz olacak?

Siyasi Partiler Kanunu’na göre, bütün siyasi partilerin 3 yılda bir kongre yapma mecburiyeti bulunuyor. Araya referandum girmesi nedeniyle bu dönem gecikmeli gerçekleşiyor. Bu rutin uygulamada, yorulanlar istirahate alınır, gayretli ve verimli çalışacağına inanılanlar göreve getirilir. Fakat başarının bir ölçü birimi yoktur. Ölçemezsiniz. Kimine göre görev sahibi kişi başarılıdır, kimine göre başarılı değildir. Herkes kendini başarılı sanabilir. Taraftarlar, kendi desteklediği kişiyi başarılı sayabilir. Başarı oranı, kamuoyu ve teşkilat yoklamalarıyla, ayrıca özel görüşmelerle belirlenir. Görev sahibi kişinin başarılı olmadığı sonucu çıkarsa, değiştirilmesine karar verilir ve uygun aday aranır. Başarılı ise zaten mesele yok. Onunla devam edilir. Şu an Genel Merkez böyle bir çalışmayı yürütüyor. Bu yıl sonuna kadar kongreler bitecek ama şu anda il il, ilçe ilçe kongre tarihleri netleşmiş değil. Gönlümüz, en verimli çalışabilecek arkadaşların göreve gelmesinden yana. Yorulmuş veya çevreyi yada teşkilatı memnun edememiş arkadaşlarımız varsa bunların başka görevlere getirilmeleri gerekir diye düşünüyorum.

Mevcut Başkan Fikret Yeni sizce başarılı mı?

Onun hakkında bir kanaat belirtmem yanlış olur. Çünkü kendisi yakın arkadaşım. İnsan yakın arkadaşları hakkında çok adil olamaz. Benim ibre o tarafa kayar. Benim değerlendirmemden çok teşkilatın ne dediği önemli. Parti teşkilatlarından mahalle temsilcilerine kadar memnun olanlar çoğunluktaysa, Fikret başkan başarılıdır. Memnun değillerse ona göre tedbir alınır. Bu belli değil. Şimdi ilçe başkanları düzeyinde çalışmalar yapılıyor. Geçen hafta Kırşehir milletvekilimiz olan Genel Merkez Koordinatörümüz gelmişti. Görüşmeler yaptı ve Ankara’ya döndü. Raporunu henüz hazırlamadı. Daha sonra il teşkilatına sıra gelecek. Genel Merkez, bizim de fikrimizi sorarsa, söyleriz elbette. Fakat bunu aleni olarak söyleyemem.

Gönlünüzden geçen ve ‘Bu işi çok iyi yapar’ dediğiniz bir isim var mı?   

Hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz. Geçmişte ve gelecekte benden iyi yapanlar olduğu gibi mevcut arkadaşlarımızdan da daha iyi yapanlar ve yapacaklar olabilir. Ama o kimdir? Acaba onu bulup çıkarabilir miyiz? Adana’da 2 milyondan fazla insan yaşıyor. ‘En kabiliyetlisi ve en verimlisi’ şudur diyemeyiz. Bizim görevimiz en iyisini bulmak. Fikret beyin dışında şu an ortada aday yok. İl için kongre süreci başladığında isimler ortaya çıkacaktır.

Kulislerde geçen bazı isimler var. Sizin de kulağınıza geldi mi?

Kendi kendine çalıp oynayanlar var. Daha ortada resmi bir şey yok. Şu an fikir beyan etmek de doğru değil. Adaylar bir sahaya çıksınlar, tercih o zaman yapılır. Şimdi kime sorsan, ‘Falan daha iyi’ diyor. Ortada ‘Ben adayım’ diyen de yok. 

Siz de il başkanlığı yapmıştınız. Görevi devrettikten sonra da aktif çalışmalardan kopmadınız. Sizce teşkilatta bir bölünme söz konusu mu?

Parti de bölünme gibi bir durum söz konusu değil ve bu kolay kolay da olmaz. Fakat bazı arkadaşların başarılı olduğuna inananlarla, başarısız olduğuna inanlar arasında ki fikir ayrılığı her zaman olabilir. Dün de olmuştur, bugün de var ve yarın da olur. Bu tabidir zaten. Hangi taraf daha ağır basarsa, onun istediği gerçekleşir.

AK Parti Adana’da muhalif konumda. Kongreden sonra bu durumda ne gibi bir değişimin öngörüyorsunuz?   

Bahsettiğim gibi, gönül en verimli kişiyi bulmak ister. Fakat gaibi de Allah bilir. Geçmişte, beni göreve getiren irade, en verimli benim olacağımı sandı da buna layık gördü. Benden öncekiler için de aynı şey geçerliydi. Fikret Yeni için de öyle. Görevde değişim gerçekleşecekse, gelen kişi verimli sanılarak getirilmiş olacaktır. İnsanoğlu işbaşında belli olur. Teşkilatların uyum içinde ve gayretli çalışması partiye bir dinamizm sağlar. Bu uyum da il ve ilçe başkanlarından başlar. Eğer lokomatif ve vagonlar uyum içerisindeyse iyi netice alınır. Mevcut işbaşındakiler hakkında kanaatiniz olabilir de, sonradan gelecekler hakkında sadece tahminde bulunulabilir.

Mevcut başkan yerini korur veya onun yerine başka biri gelirse, ilk olarak ne yapmalı sizce?

Önümüzde 1,5 sene sonra gerçekleşecek bir belediye seçimi var. Bütün teşkilatları canlı tutacak, en ücra köşede ki partili-partisiz bütün hemşehrilerimizle sağlam diyalog kurabilecek, tabir-i caiz ise gecesini gündüzüne katıp yorulmak nedir bilmeden gayret gösterecek bir başkan arzu ediyoruz. Kongreden sonra göreve seçilen kişi ilk önce buna dikkat etmeli. Çok ciddi çalışmamız lazım. Ahmet gitsin, Mehmet gelsin Adana şaha kalkar diye bir şey yok. Bu bir ekip işidir aslında. Adana’nın ne istediğini bilecek ve gücü nispetinde bunu gerçekleştirecek bir kadro oluşturmak ve bu kadroyu koşturabilicek bir lider arzu ediyoruz. Bunu yapan başarılı olur. Adana, AK Partili bir belediyenin hasretini yaşıyor. Geçmişte Aytaç Durak bir defa AK Parti listesinden seçildi ama onun hiç bir partiyle bağı yoktu. Ben o dönemi AK Partli bir belediye olarak görmedim. O gün de görmedim, bugün de görmüyorum. İktidarla uyum içerisinde çalışan bir belediye memlekete daha faydalı olur. İlk etapta bizim Büyükşehir Belediyesi’ni almamız lazım. Ümit ediyorum alırız.

Geçmişte uygun bir aday çıkarılmadığı eleştirilerine katılıyor musunuz?  

Seçilemediğine göre demek ki adayımız uygun değildi. Her zaman iddia ediyorum. Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da en büyük parti biziz. Belki Türkiye ortalaması kadar oyumuz yüksek değil ama yine de en büyük parti biziz. Seçimi kazanamadıysak, Adanalı’nın talebine uygun bir aday bulamamışız. Başarısızlık varsa kendimizden bilmeliyiz. Başarı varsa evvela Allah’tan sonra milletimizdendir. Kendi yanlışımızı bizim düzeltmemiz lazım. Önümüzde ki seçimde bu düzeltilecektir. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER