Çabası, engelsiz bir Türkiye için

Çabası, engelsiz bir Türkiye için

GAZETTE – Büyük Birlik Partisi’nde siyasete başlayıp kuruluşundan bu yana AK Parti’nin çeşitli kademelerinde Seyhan İlçe Başkanlığı görevi dahil birçok sorumluluk üstlenen Kasım Pamuk, siyasetin yanı sıra enerjisinin ve zamanının büyük bölümünü engelliler için harcamaya devam ediyor. Eski Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı danışmanı Lokman Ayva’nın Genel Başkanlığını yürüttüğü, Türkiye Beyazay Derneği’nin Doğu Akdeniz Bölge Başkanlığı görevinde olan Kasım Pamuk, engellilerle engelsizlerin birlikte yaşayabilecekleri bir yaşam kültürü oluşturma amacında olduklarını ifade etti. AK Parti’nin önde gelen isimlerinden biri olarak kongre sürecini de değerlendiren Pamuk, “17 yıllık bir partiyiz. Bu zaman zarfında metal ve mental yorgunluğa uğrayanların istirahate ayrılacağı bir süreçteyiz” dedi.


Kısaca sizi tanıyarak başlayalım isterseniz?

Elbette... Adana’nın Karataş ilçesinde 1968 yılında dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi Adana’da tamamladım. Ardından Malatya İnönü Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. 1993 yılından sonra da yeniden Adana’ya döndüm. Aile mesleği olarak çiftçilik ve mali müşavirlik yapıyorum. 1998 yılında Büyük Birlik Partisi’nden siyasete başladım. O dönem il yönetimindeydim. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte, kurucu il yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundum. İl Başkan Yardımcılığı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı ardından 2012-2014 yılları arasında AK Parti Seyhan ilçe Başkanlığı görevini yürüttüm. 25. Dönemde, AK Parti’den milletvekili adayı gösterildim. Yaklaşık bir yıldır, Türkiye Beyazay Derneği’nin Doğu Akdeniz Bölge Başkanlığı görevindeyim.

Türkiye Beyazay Derneği hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Türkiye Beyazay Derneği'nin temelleri 1 Kasım 1988 tarihinde İstanbul’da atıldı. Amaçları kendilerini geliştirmek, değerlerini güçlendirmek ve bildiklerini az çok demeden başkalarına aktarmak olan bir grup görme engelli genç tarafından kurulan dernek, önceleri tüzel kişiliği olmayan bir çalışma grubu olarak faaliyetlerini sürdürdü. İlk zamanlarda ortaklaşa kitap okuma, film izleme, yazarlarla söyleşiler tertip etme, piknik ve gezi organizasyonları şeklinde gerçekleşen etkinliklere her geçen gün katılımın artması ve ihtiyaçların farklılaşması ile birlikte tüzel yapılanma ihtiyacı kaçınılmaz oldu. 7 Mart 1992 yılında Beyazay Çalışma Grubu, tüzel kimliğine kavuşarak Beyazay Görme Engelliler Derneği adını aldı. Yasal sürecin tamamlanması ile birlikte engellilere yönelik faaliyetler de hızlandı. Kütüphane ve sosyal etkinliklerinin yanı sıra gönüllü öğretmenlerle İngilizce ve üniversiteye hazırlık kursları, o zamanki adıyla İş ve İşçi Bulma Kurumuyla ortaklaşa çorap üretimi kursu, müftülükle Kur’an Kursu çalışmaları yapıldı. 2007 yılında Beyazay, kamu yararına çalışan dernek statüsüne kavuşması ile birlikte köklü bir değişim sürecini de başlatmış oldu. Derneğin ismi Türkiye Beyazay Derneği olarak değiştirildi. Hedef kitlesine görme engellilerin yanı sıra tüm engel grubunu da katarak hizmet alanını genişletti. Yaptığı faaliyetlerle engelliler tarafından büyük beğeni toplayan Beyazay, İstanbul sınırlarını aşarak Anadolu’daki engellilerin de umut ışığı oldu. TBMM'ye girmiş ilk görme engelli milletvekili olan ve Türkiye'yi Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde temsil eden, ayrıca Avrupa Konseyi'nin de ilk görme engelli üyesi sıfatını taşıyan ve halen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığı görevini yürüten Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Sayın Lokman Ayva, benimle temas kurarak, Doğu Akdeniz Bölge Başkanlığı görevini üstelenmemi istedi. Böylece bu ailenin bir üyesi oldum. Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Antakya’daki faaliyetlerden sorumluyum.

Siyasette etkin bir isim olan Lokman Ayva’yı, Türkiye’de yaşayan engelliler için bir şans olarak değerlendirebilir miyiz?

Buna katılıyorum. Lokman bey aynı zamanda AK Parti’nin kurucular kurulu üyesi. Aynı zamanda 3 dönem MKYK üyeliği yapmış birisi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden beri yakın dostu ve yol arkadaşı. Derneğimiz, gerek Türkiye’de ki 85, gerekse yurtdışında ki 11 şubesiyle beraber, engellilerin yaşadığı zorluklara çözüm üretmeye çalışıyor. Lokman beyin, teşkilatların önerilerini ve fikirlerini direk icra makamına yansıtma şansı var. Bir yardımlaşma kuruluşundan ziyade, engelliler ile engelsizlerin birlikte yaşam kültürünü oluşturma amacındayız. Engelli insanlara, hayatın içerisinde tutunabilecekleri, sosyal, sportif, kültürel ve ekonomik alanlar oluşturmayı planlıyoruz.

Misyonunuz ve vizyonunuz nedir?

Derneğimizin ana çalışma alanı eğitimdir. Engellilerin eğitimi, engelli yakınlarının eğitimi, engelliye hizmet verenlerin eğitimi, toplumun eğitimi gibi eğitimle ilgili tüm alanlar Türkiye Beyazay Derneği’nin vizyonu içinde yer almaktadır. Misyonumuz ise engellilerin eğitim, sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki, mesleki vb. hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmek ve istihdamı, sosyal hayata uyumu, insan hak ve özgürlüklerinden gerçek anlamda faydalanabilmelerini sağlamak; engellilere yönelik ayrımın kalkması ve hayatlarında girişken, üretken, verimli, başarılı bireyler olmaları için çalışmalar yapmak; Engelliliğe yol açan nedenleri ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için her türlü çalışma yapmak ve sosyal dayanışmayı sağlamak; Engelliler ve toplum  arasında karşılıklı sevgi ve saygıyı yerleştirmek; Ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve rehabilitasyonlarını sağlamaktır. Ortopedik, görme engelli, işitme engelli ayrı ayrı eğitim almamalı. Adaptasyon için karma eğitimden yanayız.

Bölgede teşkilatlanma ne durumda?

Mersin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Kozan’da şubelerimiz vardı. Adana, Karataş ve Karaisalı’ya da birer şube açtık. Antakya’nın Arsus ilçesine ve İskenderun’a da bir şube kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. 

Diğer engelli dernekleriyle koordineli çalışmalarınız oluyor mu?

Öncelikle şunu söyleyim. Diğer derneklerle bir rekabetimiz asla yok. Onlarla birlikte, bir halayın ferdi olmak istiyoruz. Halay tek başına çekilmez. Sayın Genel Başkanımız Lokman Ayva, bir görüşmemizde bana şöyle söylemişti; “Üyelerimizin çokluğuyla övünmeyeceğiz. Başka derneklerden kendi derneğimize üye kaydırma gibi bir çabamız ve gayretimiz olmayacak. Yaptığımız aktivitelerden istifade eden engellilerin çokluğuyla mutlu olacağız.” Bizler de, yöneticiler olarak bu doğrultuda hareket ediyoruz.

Biraz da siyasetten konuşalım isterseniz. Bildiğiniz gibi AK Parti’de bir kongre süreci başladı. Teşkilat içi kulislerde birçok iddialar ortaya atılıyor. Öncelikle bu süreç hakkında neler söylemek istersiniz?

Kongreler, bütün siyasi partiler için yeni heyecanların oluştuğu bir dönemdir. Şu an Türkiye’de ki muhalif partiler, “FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıksın” diyerek AK Parti’ye töhmet altında bırakmaya çalışıyor.  Oysa biz 2013 yılından beri açık bir şekilde, 2011 yılından beri de bariz bir şekilde FETÖ’ye karşı bir mücadele ediyorduk. Bazılarının yakıştırma yapması nedeniyle özellikle söylüyorum. Bu kongreler olağan kongrelerdir. FETÖ temizliği yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü içimizde bu örgütün üyesi bulunmamaktadır. Ekip içerisinde metal veya mental yorguluk taşıyanların yerine, daha enerjik kişileri adapte etmek gerektiğini söylemişti Sayın Genel Başkanımız. Ne de olsa 20 yıllık bir partiyiz. Bu yolda yorulanlar olması normal.

Mevcut İl Başkanı Fikret Yeni’yi başarılı buluyor musunuz?

Herhangi bir arkadaşımızı tek başına başarısız olarak asla görmüyorum. Fikret Yeni, beraber çalıştığımız, heyecanı yüksek bir arkadaşımız. Onun çalışma performansını değerlendirmek benim haddime değildir. Kendisi il başkanımızdır ve gayretli bir arkadaşımızdır. Buna çoğu zaman tanık oldum. Başarılı işler yaptığını gördüm ve yapacağına da inanıyorum. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER