• USD 5.6825
  • GBP 7.4573
  • EUR 6.5678

Hukuk camiasının çalışkan arısı: Nursel Yakar

Hukuk camiasının çalışkan arısı: Nursel Yakar

GAZETTE- Uluslararası alanda hizmet ağı bulunan İstanbul merkezli Arıtürk Hukuk Bürosu’nun Adana’da ki davalarında iş ortaklığı yapan Avukat Nursel Yakar, hak arayanların başvurduğu güvenilir bir isim olarak dikkat çekiyor. Ticaret hukukundan, ceza davalarına kadar geniş bir yelpazede araştırmacı ekip çalışması yürüten Yakar, duruma salonlarında elde ettiği başarılı sonuçlarla, adaletin tecelli etmesinde etkin rol oynuyor. Yakar, sırrını çok çalışmanın yanı sıra, “Kaybedeceğimize inandığımız davaları kesinlikle almıyoruz. Haklı olduğumuz konularda ise hukuki zeminde sonuna kadar mücadele ediyoruz” diye yorumluyor. Gazette olarak, günden güne yıldızı daha da parlayan Nursel Yakar ile mesleği üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.    


Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Adana’da, 3 Kasım 1982 yılında dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi tamaladıktan sonra 9 Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Endüstri İlişkileri Bölümü’nden mezun oldum. Meslek alanımla ilgili bir süre İstanbul’da çalışmak durumunda kaldım. Finansbank, Cinemedya ve Carla Kühne şirketlerinde finans sorumlusu olarak görev yaptım. Aileme ve sevdiklerime duyduğum özlemin ağır basması üzerine yeniden Adana’ya dönerek, hayallerime ve hedeflerime kendi memleketimde ulaşmaya karar verdim. Gençliğimden bu yana içimde hep hukuk okumak vardı aslında. İkinci üniversite olarak, Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmeye başladım. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Mesleğinizi ağılıklı olarak hangi branş üzerinden devam ettiriyorsunuz?

Boşanma harici bütün davalarla ilgileniyoruz. Bazı ortak arkadaşlarımız sayesinde Uluslararası Hukuk Avukatı Zeki Arıtürk ile yollarımız kesişti. Mesleki anlamda bakış açılarımız birçok konuda birbirini tamamlıyordu. Yaptığımız görüşmeler neticesinde iş ortaklığı yapmaya karar verdik. Türkiye ve dünya genelinde iş ortaklığı yaptığımız 70’i avukat 200’den fazla çalışanın bulunduğu büyük bir aileyiz.

İş ortaklığı yaptığınız Arıtürk Hukuk Bürosu’nda ne gibi faaliyetler yürütülüyor?  

Uluslararası Hukuk Departmanı olarak tam kapsamlı danışmanlık hizmeti vermenin yanında ofisimizin işlemsel faaliyetler ve mevzuat bazında Türkiye ve dünya genelinde temsil edilmesi vazifesini yürütmekteyiz. Başlıca danışmanlık hizmetlerimiz Birleşme-Devralma, Özel Sermaye, Sermaye Piyasaları, Endüstriyel Kredi İşlemleri, Şirket Analizleri (Due Diligence), Bankacılık, İflas ve Yeniden Yapılandırma İşlemleri, Sermaye Piyasası Türev Araçları, Finansman Yapılandırması, Proje Finansmanı, Araçlı ve Kaldıraçlı Finansman İşlemleri, Gayrimenkul Hukuku, Yatırım Fonu ve Varlık Yönetimi, Enerji ve Çevre Hukuku konularını kapsamaktadır. Departmanımız, bu zamana kadar süregelen performansı ve yapmış olduğu işler ile yenilikçi ve komplike yerel veya uluslararası hukuk işlemlerini gerçekleştirebilecek güçte olduğunu kanıtlamıştır. Büromuz ayrıca Avrupa Birliğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini, Uluslararası Ceza Mahkemelerini ve Birleşmiş Milletleri ilgilendiren hukuk davalarına da bakmaktadır. Hukukun sayısız alanlarında danışmanlık yapması veya yabancı yatırımcılarla olabilecek ihtilaflarda müvekkilimizi temsil etmesi için bir uzmana ihtiyaç olduğu takdir de Arıtürk&Partners Hukuk Ofisi bünyesindeki profesyoneller yardımcı olmaktadır. Globalleşen dünyada yer edinen yerli ve yabancı yatırımların hukuki anlamda temsil edilebilmesi, ticarette hukuki güvenliğin sağlanması müvekkillerimiz yönünden önem verdiğimiz esaslardan biridir. Bu kapsamda gerek yabancı yatırımcı ilişkilerinin, gerekse ithalat ve ihracatın güvenli bir hukuki zeminde yürütülmesi için gerekli hizmetler sağlanmaktadır. Ariturk&Partners Hukuk Ofisi Türkiye’nin birçok önde gelen finans kurumlarına, gayrimenkul şirketlerine, finansal, kiralama şirketlerine ve ticari bankalarına bunun yanı sıra bireysel borçlulara finans ile ilgili her konuda hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Bankacılık uzmanlarımız düzenli olarak Türkiye'nin bazı büyük ve en önde gelen bankalarının, banka dışı borçluların ve finans firmalarının hukuki temsilciliğini yapmaktadır. Bu alanlar genel olarak şöyle sıralanabilir; - Satın alma Finansmanı - Proje Finansmanı - Yatırım Fonları - Kurumsal Finansman - Teminatlı ve teminatsız borçlar... Hukuk ofisimiz bankacılık, emlak, şirket birleşme ve devralmalar işlemleri dahil olmak üzere yerel ve sınır ötesi işlemlerin yürütülmesine ilişkin olarak ticari vergiyle ilgili konularda hukuki danışmanlık hizmeti sunar. Yatırımcı bireylere ve şirketlere, vergi ile ilgili olarak yapılan günlük ticari işlemlerinde ve stratejik önem arz eden konularda etkin çözümler sunulmaktadır. İletişim ekibimizin, Türk Yayın ve telekomünikasyon konuları ve yeni medyayla ilgili olarak strateji sınırlarından, yerel rekabet konularına kadar son derece somut temel bir anlayışı vardır. Büromuz özel hayatın korunmasına dair hukuk, bilgi saklama hukuku, telekomünikasyon ve yayın hukuku, telif hakkı hukuku, eğlence ve reklam hukuku konularında uzman kadrosuyla müvekkillerine danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Son dönemde oldukça tartışılmaya başladı. Başarılı bir hukukçu olarak sizin de görüşlerinizi almak istiyorum. Türkiye’de adalet olduğuna inanıyor musunuz?

Elbette var. Ülkeme ve devletime kesinlikle inanıyorum. Adaletin istinaf mahkemeleriyle daha güçleneceğine eminim. Ben karamsar bir insan değilim. Hayatımın hiç bir döneminde karamsar olmadım. Şu an bazı eksiklikler olabilir fakat zaman içerisinde bunların giderileceğini düşünüyorum.

Bir tartışılan konu da idam ile ilgili. Sizce idam cezası geri gelmeli mi?

Belirli suçlara idam cezası verilmesini destekliyorum. Mesela bir çocuğa veya savunmasız bir bayana tecavüz edip onu vahşice öldürenler kesinlikle ölüm cezası ile cezalandırılmalı. Bunun yanı sıra, anayasayı ortadan kaldırmak amacıyla terör örgütü kurup eylem yapanlar da idam edilmeli.

Adana’da yaşayan insanlar genel anlamda hangi sorunların çözümü için mahkemeye başvuruyor?

Öncelikle karşılıksız çek ve senet davalarının başı çektiğini söyleyebilirim. Hemen ardından bunu dolandırıcılık davaları takip ediyor. Özellikle son yıllarda dolandırıcılık suçunun arttığını gözlemliyoruz. İnsanlar kolay yoldan para kazanmanın peşine düşüyorlar. Kendini polis veya banka görevlisi gibi tanıtıp yaşlı insanları hedef alan çok kötü niyetli kişiler var. Savcılar da bıkmış durumda.

Dava yoğunluğunu esas alacak olursak, Adana’da mahkeme veya hakim-savcı sayısı yeterli mi sizce?

Kesinlikle yeterli değil. Darbe girişiminin ardından birçok hakim ve savcının FETÖ örgütü üyesi olduğunun ortaya çıkması, haliyle aksamaların yaşanmasına neden oldu. Dava süreçleri uzadı. Adli Tıp Kurumu’nda bile doktor sayısı yarı yarıya düştü. İş kazalarında rapor verecek doktor bulunamıyor. Tabi yeni hakimlerimiz geliyor. Kısa sürede sistem oturacak. Her şey daha güzel olacak.  

Adana, ceza davalarının en çok görüldüğü bir memleket. Adana’da neden bu kadar fazla suç işleniyor. Hiç araştırma veya gözlem de bulundunuz mu?

Bu beni çok üzüyor. İstanbul’da toplantılara katıldığım zaman Adanalı olduğumu duyan, ‘Sizin Adana Teksas gibi’ diyorlar. Bunda, basının biraz abartısı da söz konusu. Fakat bu, suç oranının düşük olduğu anlamına da gelmez. Yoğun göç alan şehirlerde yoğun suçların meydana gelmesi kaçınılmaz bir sonuç. Aşırı sıcağın da insanlar üzerinde olumsuz etkisi var. Bu yüzden daha çabuk sinirleniyorlar. Bir de Adanalılar daha gözü kara. En küçük bir olumsuzluğu idare etmek yerine kavga ile gidermeye çalışıyorlar. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER