Adana’nın turizm sembolü: Seyhan Oteli

Adana’nın turizm sembolü: Seyhan Oteli

Adana’nın en nezih konaklama ve dinlenme mekanlarından biri olarak kabul edilen Seyhan Oteli, kazancını yatırıma dönüştürmeye devam ediyor. Para kazanmak değil de hizmet vermek misyonuyla hareket eden otel yönetimi, bu bağlamda baştan aşağı yenilenme sürecini tamamlayarak, çağdaş ve modern bir konsept ile rahatlığı arttırma hedefini gerçekleştirmiş bulunuyor. Adana turizminin ve otelciliğin duayen isimlerinden Genel Müdür Yardımcısı Tacım Büyüktaş, 144 odanın son moda ve son sistem eşyalarla donatıldığını belirterek, “150 çalışanımızla ferahlığın ve rahatlığın kalitesini en üst seviyeye çıkardık” ifadelerini kullandı. 


GAZETTE- Dile kolay... Hizmette 28 yılı tamamlamak üzere.. ‘Bir zamanların en lüks konaklama ve eğlence mekanlarından biri desem’ tamamen yanlış bir ifade kullanmış olurum. Çünkü bahsettiğim özelliğini halen hassasiyetle koruyor. Aradan geçen çeyrek asıra rağmen bugün Seyhan Oteli en nezih, en konforlu ve en kaliteli mekanların başında geliyorsa, bunu kendini sürekli yenilemeye ve kazancını yatırıma dönüştürmeye borçlu. Tabi ileri görüşlü yönetim anlayışını da es geçmemek gerek. Otelde ki işlerin koordinesini tecrübeli bir turizmci olan Genel Müdür Yardımcısı Tacım Büyüktaş gerçekleştiriyor. Onun yönetiminde otele adım atanlar adeta baş tacı ediliyor. Otel, lüks ve 5 yıldızlı fakat bu sizleri aldatıp kabarık fatura ile karşılaşacağınız yanılgısına düşürmesin. Mesela havuz kenarında ki ocakbaşında yiyeceğiniz kebabın fiyatı sadece 20 lira. Üstelik oluşturulan doğal bahçeden domates ve biberlerinizi de kendiniz toplayabiliyorsunuz. Otelin birçok özelliği var fakat genel anlamda bilgi edinmek için Tacım Büyüktaş’a bazı sorular yönelttik. İlgiyle okuyacaksınız. 

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Adıyaman’da 1963 yılında dünyaya geldim. Yaklaşık 35 yıldır Adana’da yaşıyorum ve 35 yıldan bu yana da turizm sektörünün içerisindeyim. Adana’yı çok seviyor ve kendimi Adanalı görüyorum. Açıldığından bu yana Seyhan Oteli ailesinin bir üyesiyim. İlk salon şefi olarak işe başladım. Zaman içerisinde terfi ederek değişik kademelerde görev aldım. Yaklaşık 25 yıl Yiyecek İçecek Müdürlüğü yaptıktan sonra aynı görevimi devam ettirmek kaydıyla Genel Müdür Yardımcılığı yapıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.

Seyhan Oteli’nden kısaca bahseder misiniz?

Adana’nın ilk 5 yıldızlı otellerinden biriyiz. 01.01.1990 yılında hizmete başladık. Adana’nın tanıtımına önemli katkılar sağladığımızı düşünüyorum. Adana markası olarak Adanalı ruhunu yansıtan bir adres olduk. Kaliteden ödün vermemek temel prensiplerimiz arasında yer alıyor. 144 odamız bulunuyor ve 150 personelimiz mevcut. Bu zamana kadar kent ekonomisine ciddi katkılar sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. Bütün ihtiyaçlarımızı mümkün olduğu mertebede Adana firmalarından tedarik ediyoruz.

Otel olarak şu an bir yenilenme sürecindesiniz. Neler yapıyorsunuz?

Dört duvar hariç olmak üzere otelimizi baştan aşağı yeniledik. Yataklar, koltuklar, mini barlar, televizyonlar, halılar, mermerler, lavabolar, kapılar ve hatta duvar kağıtları dahi yaşadığımız çağa uygun hale dönüştürüldü. Daha modern bir konfor oluşturduk. Odalarımızda ki çalışmalar, tamamen misafir ağırlamaya hazır hale getirildiği gibi, salonlarda ki tasarımlarımız da sonlanmak üzere... Yenilenme süreci hizmet anlayışımız kapsamında yer alan bir zorunluluk bizim için. Bu sürece sık sık giriyoruz. 

Adana’da irili ufaklı onlarca otel açıldı. Oluşan rekabet doluluk oranınızı etkiledi mi? 

Doluluk oranı Türkiye’nin en yüksek otellerinden biriyiz. Yıllık ortalama doluluk oranımız yüzde 85’lere kadar ulaşıyor. Adana’da çok sayıda otel açıldı. Bunların arasında dünya çapında markalar da var. Büyük markaların var olması, Adana için olumlu bir gelişmedir. Otel kalabalığından pek etkilenmedik. İnsanlar bizi tercih etmeyi sürdürüyorlar ve ilgileri günden güne artmaya devam ediyor.

Sağlık turizmi sağlanırsa ful yüzde 85’lerden yüzde 100’lere ulaşır mısınız sizce?

Adana’da faaliyet gösteren bir otelin yüzde 100 dolu olması çok zordur. Bayram tatilleri ve iklimsel sıcaklıklar bu başarıyı yakalamanıza asla izin vermezler. Fakat Adana’ya sağlık turizmi kazandırılması yönünde ki hedefler ve bu doğrultuda yapılan çalışmalar bizleri de olumlu etkileyecektir. Adana’ya Ortadoğu’dan veya Türkiye’nin farklı illerinden gelen hastalar birer birer şifa bulmaya başlayınca, haliyle talep artacak ve bu insanlar konaklama ihtiyaçları için otelleri kullanacaklardır. Bu doğrultuda, sağlık turizmi bağlamında yürütülen her türlü proje ve çalışmayı destekliyoruz. Gezi açısından bakacak olursak, Adana’ya hem yerli hem yabancı turist gelmiyor. Organize turlarla 2-3 gün Adana’da kalıp, alışveriş yapan turist çok az.

Artışı sağlamanın en önemli yolu Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep’i, Osmaniye’den hatta Kapadokya’yı da beraber pazarlamak. İyi bir tanıtım organizasyonuyla bu yapılabilir. Ama öncelikle Yerel yönetimlerin, kişilerin, kurumların buna inanması lazım.

Sanat, spor ve siyaset dünyasından tanınmış olup da, yolu Seyhan Oteli’ne düşmeyen isim var mıdır sizce?

Adana’da geldiğinde Seyhan Oteli’ne uğramayan ünlü sima neredeyse kalmamıştır diye düşünüyorum. Gerek konferans veya toplantılara katılmak üzere, gerekse konaklamak amacıyla birçok ünlü kişiyi misafir ettik. Cumhurbaşkanlarımız Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Süleyman Demirel, Başbakanlarımız Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Sanatçılar İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Tarkan, Türkan Şoray gibi.. Bunlar saymakla bitmez.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER