• USD 5.8113
  • GBP 7.6255
  • EUR 6.7288

Son projesiyle çocukların kahramanı oldu

Son projesiyle çocukların kahramanı oldu

GAZETTE - Yüreğir Belediyesi, Doğankent Mahallesi'nde bulunan tarım işçilerinin çocuklarına okul öncesi eğitim vermek üzere sınıf açtı. Çocuklar kaldıkları çadırlardan araçla alınarak sınıfa getiriliyor, uzman görevliler eşliğinde çeşitli etkinliklere katılarak tekrar kaldıkları çadırlara bırakılıyor. Çocuklara burada kişisel bakım gelişimi, bireysel dil gelişimi, zihinde algılama, psikomotor alanlarının kullanımı ve diğer gelişimleri için eğitimler veriliyor. Bunun yanı sıra düzenli sağlık kontrolleri yapılıp, giysileri de temin ediliyor. Yüreğir Belediyesi, AK Parti Yerel Yönetimler Proje Yarışması'nda, özelliklerini bahsettiğimiz 'Tarladan Okula Çocukevi' projesiyle dereceye girdi ve Başkan Mahmut Çelikcan kısa bir süre önce ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı. Biz de Gazette olarak, projenin hikayesini öğrenmek için Mahmut Çelikcan’ın kapısını çaldık. Başkan Çelikcan, büyük taktir toplayan çocukevlerini, 50 noktaya yaymayı hedeflediğini müjdeledi. Çelikcan ayrıca Yüreğir ve yaklaşan yerel seçimlerle ilgili sorularımızı da yanıtladı. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldığınız ödülle taçlanan projenin oluşumu ve gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

Özellikle çocuklara yönelik sosyal projeler kapsamında UNİCEF bizimle çalışmak istedi. Bizde kendileriyle beraber ortak bir proje hazırladık. Tarlada çalışan işçilerin çocukları, bırakın okula gitmeyi, temizlik ihtiyaçlarını bile karşılamayacak durumdalar. Sağlıklı beslenemedikleri gibi sosyal hayatın içinde kesinlikle yer alamıyorlar. Bu sorunları ortadan kaldırmak üzere bir proje geliştirdik ve projemiz hayata geçtikten sonra geri dönüşümün nasıl olduğunu hepimiz yakından gördük. Sonuç başarılı olunca, ‘Çocukevi’ kurarak projeyi kalıcı hale getirdik. Uygulama bölgemiz Doğankent ama inşallah yakın gelecekte köyden mahalleye dönüşmüş, tarımla içiçe olan yaşam alanlarımıza da çocukevleri oluşturacağız. Hedefimiz 50 çocukevi... İlerleyen zamanda, tarlada çalışan geç kızlarımızı ve kadınlarımızı da bu eğitime dahil etmek gibi bir amacımız olacak. Hatta erkeklerin de organizasyonların, eğitimlerin ve kültürel faaliyetlerin içerisinde yer almasını istiyoruz. Bu arada aynı zamanda projemiz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da ödüle layık görüldü. Aldığımız ödüller bizleri ve projede emeği geçen arkadaşları ziyadesiyle motive ediyor. İnsana direk dokunan projeler, AK Parti belediyeciliğinin temel unsurlarından birisidir. Çünkü binaları veya alt yapıyı yapabilirsiniz ama gönül köprülerini yapamadığınız zamanlarda vatandaştan gereken desteği bulamazsınız.

Benzer doğrultuda farklı projeler hazırlamaya devam edecek misiniz?

Yüreğir’de 11 adet kültürevi oluşturmamızda ki amaç; Gerek çocuklarımız olsun, gerek genç kızlarımız, gerek kadınlarımız ve özellikle eğitim ve sosyal kültür açısından Türkiye ortalamasının altında kalan Güneydoğu kökenli insanlarımız olsun tamamının yaşam kalitesini yükseltmekti. Meslek kursları, seminerler ve hobi amaçlı çalışmalarla onların sosyal hayattan kopmamaları yönünde hizmet geliştirdik. Çalışma ve ders yapma imkanı bulamayan çocuklarımızın, kültürevlerini etüt eğitim merkezi olarak kullanmalarına imkan verdik. Buralarda, kendi bünyemizde hizmet alımıyla çalıştığımız ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen öğretmenlerimiz var. Geçmişte TEOG ve SBS kursları vardı. Şimdi üniversiteye yönelik kursları da başlattık. TEOG sınavları kaldırılsa dahi burada çocuklarımıs her türlü derslerinde destek almaya devam edecekler.  

Yüreğir’in çehresini değiştirmek üzere başlattığınız çalışmalarda, bu zamana kadar önemli mesafeler kat ettiniz. Gelecekte Yüreğir’i ne gibi yenilikler bekliyor?

Bugün Yüreğir, 10 sene önceki Yüreğir değil. Biri bölge, diğeri yerel olmak üzeri iki adliye binamızın yapım çalışmaları tamamlanmak üzere. Ki Türkiye’nin 3’ncü büyük adliyesi olacak. 606 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yine bizde. Bunun yanı sıra Başkent Üniversitesi Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, bin 500 yataklı Şehir Hastanesi, iki tane uluslararası marka 5 yıldızlı otel ve gurubu dahilinde Türkiye’nin en büyük AVM’si sınırlarımız içerisinde yer alıyor. Bunlarla beraber Yüreğir farklı bir sinerji yakaladı. Nehir kıyısından başlattığımız ‘Kentsel Dönüşüm’ çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz, Yüreğir’e yapılan yatırımları destekleyecek şekilde ‘Kentsel Dönüşüm’ü geniş bir alana yaymak. Sağlıksız yapıların bertaraf edilmesi, depreme dayanıklı ve özellikle sosyal donatıları olan konutların Yüreğir’de yükselmesi gerekiyor. Belediye olarak dönüşümü başlattık ama burada önemli bir görev de vatandaşımıza düşüyor. Vatandaşımız, bu yatırımların katma değerinden faydalanmak istiyorsa dönüşüme öncü olmalı. İyi bilinmelidir ki, oluşacak bütün imar rantını vatandaşa yansıtıyoruz. Daha fazlası istendiği zaman işler gerçekleşmez. Vatandaşlarımız biraz sabırlı ve duyarlı olmaları halinde, dönüşüp bittikten sonra da şehir rantından kazanç sağlayabilecekler. Yüreğir artık kabuğunu kırdı. Bundan sonra olması gereken ‘Kentsel Dönüşüm’leri tamamlayıp Seyhan ve Çukurova ilçeleriyle arada ki farkı kapatmak. Büyükşehir Belediyesi’nin getirmesi gereken yatırımların ulaşmasını temenni ediyoruz. Bu başladı ancak daha iyi noktaya gelmesi gerekiyor. Geçmişte, Yüreğir Belediyesi’ne gelmesi gereken payların başka ilçelere kaydığını gördük. Bu dengesizlikler ortadan kalktığında, Adana’nın merkezine en yakın ilçe olan Yüreğir hak ettiği konuma gelecektir. Bu bağlamda bir tarafı bize bağlı olan Seyhan Nehri’ni de çok iyi kullanacağız. Nehrin kenarında çok güzel bir kıyı parkı ihale ettik. Onu bir sene içerisinde açıyoruz. Adanalı’nın sosyal ve kültürel etkinlikleri gerçekleştirebilecekleri mekanlar oluşturuyoruz. Engellilerimiz ve emeklilerimiz için çeşitli mekanlar hizmete sunduk. Yine geniş ve uzun yürüyüş ve bisiklet yollarının olduğu, botanik bahçesi gibi nehrin kıyısında bir alan meydana getireceğiz. Yaklaşık 130 bin metrekare büyüklüğünde olacak. Göreve geldiğimiz günden bu yana yeşil alanları iki katına çıkardık. Fakat bu yeterli değil. Yeni imarlı alanlarda da yeşil alana özen göstereceğiz. Çünkü, yeşil ve spor alanı olan şehirlerde suç oranlarının daha düşük olduğunu biliyoruz. Onun içindir ki, Yüreğir’e 20’ye yakın spor tesisi kazandırdık. Boş alanlar buldukça yapmaya devam edeceğiz. Kısaca söylemek gerekirse, Yüreğir’in geleceği parlak diyebilirim.

Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yaşanan sıkıntıdan bahsettiniz. Bir koordinasyon eksikliği mi var?

Bu 2,3 yıllık sorun değil. Geçmişten beri Büyükşehir’in Yüreğir’e bakış açısı çok farklı oldu. Yüreğir’i Adana’nın varoşu ve arka bahçesi olarak görmek yanlıştı. İki dönemdir bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Geldiğimiz nokta yeterli değil. Daha almamız gereken mesafeler var.

Yerel seçimler yaklaşıyor. Geçen seçim öncesi olduğu gibi Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yine aday adayı olacak mısınız?

Bu konu hakkında konuşmak için şu an erken. Partimizin genel başkanı olması hasebiyle de sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri ve teveccühü doğrultusunda hareket edeceğiz. Sadece bizim istememiz yetmiyor. Geçen dönemde aday adayıydım. Partinin merkezde ki tek belediye başkanı olmam nedeniyle potansiyel olarak gösterilmem doğaldır. Dediğim gibi, takdir genel merkezin ve Cumhurbaşkanımızındır.

Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunuzu varsayacak olursak, Yüreğir’de ne gibi değişimler yaşanır? Böyle bir durumda Yüreğir, Seyhan ve Çukurova’yı geçer mi?

Varsayım üzerinden gitmek doğru değil ama şunu söyleyebilirim ki; Kamu kurumundan edindiğim devlet terbiyesi gereğince, bu zamana kesinlikle hizmet ayrımı yapmak gibi düşüncem olmadı ve olmayacaktır da... Elde ki kaynakları eşit dağıtmak zorundasınız. Kalkınmışlık, kültürel, eğitim ve sosyal farklarını gidermelisiniz. Tabi buranın çok ihtiyacı varsa Yüreğir’e daha çok yapmalıyız. Büyükşehir Belediye Başkanları ayrım yapmadan hizmet götürür. Ama bir bölgede daha fazla ihtiyaç varsa oraya daha fazla yoğunlaşır. İktidar partisinden bir belediye başkanının, hükümetin de desteğini alarak Adana’nın kaybolan yıllarını kazanması gerektiğine inanıyorum. ‘İktidardan olunca destek verelim, olmayınca destek vermeyelim’ anlamında değildir bu. Yanlış anlaşılmasın. Cumhurbaşkanımız ilgili kanunları çıkarmadan önce, iktidar partisi bağlı belediyeler İller Bankası’ndan daha fazla pay alıyordu. Muhalif partilerin baskılarla ödenekleri kesiliyordu. Ama şu an bütün şartlar eşit. Olması gereken de buydu.     
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER