• USD 5.6134
  • GBP 7.3018
  • EUR 6.4316

Yağcı’nın hedefinde bir makam yok

Yağcı’nın hedefinde bir makam yok

AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi, eski Milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği Adana Şube Başkanı Ziyaeddin Yağcı, Gazette’ye özel röportaj verdi. Gündeme dair görüşlerini dile getiren Yağcı, önümüzdeki seçimlerde herhangi bir makama aday olmayacağının altını çizdi. Yağcı, Adana’da yerel yönetimlerin çalışmalarını da değerlendirirken, “Afyon’dan bir toplantı’dan dönüyordum, geceyi Konya’da geçirdim. Konya şehrini gördükten sonra Adana’ya gelince bu sorunuza cevap vermek çok zor oluyor” dedi. 

AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi, eski milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Ziyaeddin Yağcı,  bölgemiz coğrafyasında çok karmaşık hadiselerin yaşandığı bir dönemden geçtiğimizi vurguladı. Gazette’nin sorularını cevaplayan Yağcı, Barzani’nin yaptığı sözde bağımsızlık referandumunu da “fırsatçılık” olarak niteledi. Yağcı, “Ama biz yakın ilişkiler içerisinde olduğumuz Kuzey Irak yönetimini baştan beri akıllı ol demişizdir. Bugünkü şartlarda sana yedirmezler. Senin de kendine göre hayallerin olabilir buna da saygı duyarız ama yedirmezler” ifadesini kullandı.

Teşkilatlardaki kongre süreci ve görevden almaları da değerlendiren Ziyaeddin Yağcı, “Bazılarında olur bazılarında olmaz. Nitekim Adana’ da kongreler oldu, değişen değişmeyenler oldu. Kimi yöneticiler kendileri yorulur bırakır, kimisi çevrede o yöneticiye karşı tatminsizlik olur bırak derler. Yani şartlara göre değişir eğer teşkilat ve millet memnunsa neden değişsin ki” dedi.

Yağcı’yla yaptığımız röportaj şöyle:

Sayın Yağcı belediye meclis üyeliğinden milletvekilliğine ve il başkanlığına kadar politikanın sürekli merkezinde bulundunuz. Önümüzde seçimler var,  yeniden herhangi bir makama aday olmayı düşünüyor musunuz?

Düşünmediğim gibi Allah beni bir daha öyle bir duruma düşürmesin diye dua edenlerdenim.

Ülkemiz ve bölgemiz coğrafyasında dış güçlerin sahnelemek istediği oyunlar var. Bu gidişin sonu nereye varacak?

İnşallah selamete varır, ancak çok karmaşık hadiselerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Onu da söylemek lazım tabi her ülkenin kendini özgü hesapları vardır, emperyalist güçler genellikle silah zoruyla yapmıyor işlerini fitne ile yapıyorlar. Bir operasyon yapmak istedikleri bölgelerde insanları çeşitli nedenlerle birbirlerine düşürüyorlar, kendilerini hakem gibi Ortadoğu’yu ıslah etmeye çalışıyorlar. Şimdi geçen asırdaki 1920’lerde çizilen haritaya destek olan güçlerde var burada çok büyük güçler cirit atıyor. Bizde burada dünya çapında henüz olmasak da bu bölgenin büyük güçlerinden biriyiz. Bizde en azından bize dokunmayacak şekilde bir şeyler olsun istiyoruz. Bunu hakkımız sayıyoruz. Bir mücadeledir gidiyor, Allah sonumuzu hayır etsin.

Türkiye, yaşanan bu gelişmeler karşısında nasıl bir rol üstlenmeli? Son olarak ABD ile karşılıklı vizeler askıya alındı. ABD, uyguladığı politikalarla aslında ne yapmak istiyor?

ABD bizi eski konuma getirmeye çalışıyor. Amerikan Büyük Elçisinin Türkiye’nin eyalet valisi gibi bir işlev görmesini istiyor, bizde geçti o günler diyoruz. Amerika Amerika’dır. Türkiye’de Türkiye’dir. Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi biz aşiret devleti değiliz. Bu aşiretleri küçümseme maksadıyla söylenmiş bir sözde değildir. Elbette kendi menfaatlerimizi korumaya çalışıyoruz Amerika’da kendi hesaplarını gerçekleştirmeye çalışıyor. Aramızda zaman zaman uyum, zaman zaman da gerginlikler oluyor. Amerika bizi müstakil bir hukuk devleti olarak görene kadar bu böyle gidecek.

Kuzey Irak’ ta Barzani’nin yaptığı sözde bağımsızlık referandumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

BARZANİ’YE GEÇİT VERMEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bunu fırsatçılık olarak görüyorum. Ama biz yakın ilişkiler içerisinde olduğumuz Kuzey Irak yönetimini baştan beri akıllı ol demişizdir. Bugünkü şartlarda sana yedirmezler. Senin de kendine göre hayallerin olabilir buna da saygı duyarız ama yedirmezler.  Biz Barzani ‘ye geçit vermemeye çalışıyoruz.

Sayın Yağcı, Adana’da yerel yönetimlerin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

BAŞKA ŞEHİRLERE İMRENDİRMEZLER

Ben şimdi Afyon’dan geliyorum. Oradaki toplantıdan sonra Konya’da yattım, Konya şehrini gördükten sonrada Adana’ya gelince bu sorunuza cevap vermek çok zor oluyor. Şimdi ben Konya’ya olan hayranlığımı ifade ediyorsam Adana’da katılım olmamıştır demektir. Bundan sonra gelecek arkadaşlarımız inşallah daha iyi şeyler yaparlar ve bizi başka şehirler de imrendirmezler diyorum.

AK Parti kongre sürecine girdi. Bazı illerin il başkanları görevden alınıyor. Türkiye genelinde ve Adana merkez ilçe ve il teşkilatında yenilenme olur mu?

Bazılarında olur bazılarında olmaz. Nitekim Adana’ da kongreler oldu, değişen değişmeyenler oldu. Kimi yöneticiler kendileri yorulur bırakır, kimisi çevrede o yöneticiye karşı tatminsizlik olur bırak derler. Yani şartlara göre değişir eğer teşkilat ve millet memnunsa neden değişsin ki. Siz ne kadar kendiniz iyi çalışıyor sansanız bile o çevredekiler sizden memnun değilse bırakmanız gerekiyor.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER