“Memuru bir çırpıda sattılar”

“Memuru bir çırpıda sattılar”

Türkiye Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Adana  1 Nolu Şube Başkanı Selahattin Dolgun, Gazette’nin sorularını yanıtladı.  Türk Kamu-Sen ve bağlı sendikalarla büyük bir aile olduklarını kaydeden Başkan Dolgun,  Adana’da etkili bir sendika konumunda bulunduklarını dile getirdi. Dolgun, bunda Türk Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un da Adanalı olmasının büyük rol oynadığını dile getirdi.


Önümüzdeki ayda yapılacak genel kurulda, yeniden başkanlığa aday olacağını da bildiren Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanı Selahattin Dolgun’la yaptığımız söyleşi şöyle:

Kendinizi okuyucularımız için tanıtabilir misiniz?

Adım Selahattin Dolgun. 1976 Kadirli doğumluyum. Çukurova Üniversitesi mezunuyum. 2000 yılında öğretmenliğe başladım. Evli ve bir kız çocuğu babasıyım. 2001 yılında sendika kanunuyla beraber Türk Eğitim- Sen’e üye oldum. Türk Eğitim- Sen’de sırasıyla iş yeri temsilciliği,  yedek yönetim kurulu üyeliği, yönetim kurulu üyeliği ve en son 2013 yılında yapılan 5. Olağan Genel Kurulda şube başkanlığına seçildim.

Sayın Dolgun, İl Temsilciliğini yaptığınız  Türkiye Kamu-Sen ve bağlı sendikaları diğer memur sendikalarından ayıran temel özellik nedir?

BÜYÜK BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜYÜZ

Adana’da Kamu- Sen’e bağlı 10 giriş kolunda toplam 14 tane şubemiz vardır 3 tane Türk Eğitim-Sen şubesi, 2 tane Türk Sağlık- Sen şubemiz, Türk Büro-Sen şubemiz, Türk Diyanet Vakıf-Sen şubemiz, Türk Ulaşım-Sen şubemiz , Türk Yerel Hizmet-Sen, Türk İmar-Sen, Türk Tarım Orman-Sen, Türk Enerji-Sen ve Türk Emekli-Sen ve bir de Türk Kültür Sanat-Sen şubemiz vardır. Adana’da Kamu-Sen’in yaklaşık olarak 16 bin 500 tane üyesi vardır. Bunlar çeşitli devlet dairelerinde, kamuda memurlarımızın oluşturduğu bir sivil toplum örgütüdür. Kamu-Sen’in Türkiye’deki en güçlü illerinden en başında burası gelir. Tabii  en başta Sayın Genel Başkanı İsmail Koncuk beyin Adanalı olması da en büyük etkendir.

Sendikalarınızda kongreler başladı,  Kongreler nasıl devam ediyor, siz bu süreçte görev alacak mısınız?

ŞEFFAF BİR SEÇİM SÜRECİ YAŞIYORUZ

Şimdi Türkiye Kamu-Sen’in ve bağlı iş kollarının bu yıl sonunda 6. Olağan genel kurulları yapılacaktır. Bu genel kurulların öncelikle Kamu-Sen ailemize hayırlar getirmesini diliyorum. Demokrasinin en çok işlediği, üyesinin delegesini seçtiği, delegesinin de şube yönetimini seçtiği bir seçim takvimi işliyor. Yani atama yok, delege yazma yok. Bu açıdan biz şeffaf bir seçim süreci yaşıyoruz... İsteyen üyenin de başkan adayı olabileceği bir kurumuz biz.  Bu süreçte ben 2013 yılında devir almıştım zaten. 2015 yılından bu yana da Kamu-Sen’in temsilciliğini yapıyorum. Kongremiz 12 Kasım 2017 Pazar günü Süleyman Demirel Bulvarı’ndaki Öğretmenevinde olacak. O genel kurulda da ben yeniden aday olacağım,  başka aday olmak isteyen arkadaşlarımız olursa da  demokrasinin gereği güzel bir seçim atmosferi yaşayacağımıza inanıyorum.

Ağustos ayında hükümetle toplu sözleşme masasına oturuldu.  Sözleşmeyi imzalayan yetkili sendika görüşmeleri olumlu değerlendiriyor. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz, memur umduğunu buldu mu?

MEMURUN TARİHİNDE EN KÖTÜ SÖZLEŞME

Maalesef memurun tarihinde yapılan en kötü toplu sözleşme. Akrabası, komşusu, memuru onlar bilir. Bu toplu sözleşmede Ağustos ayında gerçekleşti, yetkili sendika Memur-Sen’di biz değildik. Biz Kamu-Sen olarak gözlemci olarak katıldık görüşmelere. Ağustos ayından 1 ay önce de işçi sendikalarıyla hükümet masaya oturdu. Ve bir anlaşma imzalandı. İşçi sendikaları yüzde 7 buçuk +5 + seyyanen 200 TL zam aldılar. Ama bir ay sonra memur  ve emeklisi  bu toplu sözleşmeden etkileniyor. Yani 2 milyar maaş alan memur emeklisi ocak ayında 80 TL zam alacak.  İmza atıldıktan sonra yapacak pek bir şey kalmadı. Kaldırılması noktasında çok mücadele verdik, dilekçeler verdik, eylemler yaptık. Fakat Memur-Sen, maalesef  kamu çalışanını bir çırpıda sattı ve işine gücüne bakıyor şu anda.  Maalesef memuru yüzüstü bıraktı.

Son zamanlarda başta motorlu taşıtlar vergisine yapılan yüksek orandaki zamlar olmak üzere ekonomideki dalgalanmalar tartışılıyor . Size göre ülke ekonomisi nereye gidiyor?

ALLAH MEMURLARIN YARDIMCISI OLSUN

Zaten bu zamlar bizim toplu sözleşmeden sonra oldu.Biz toplu sözleşmelerde, milli bayramlarda ikramiye bekliyorduk, çünkü yetkili sendika bunu alacağını söyledi. Hiçbiri olmadı. Bunun üzerine de MTV’ye yapılan zam, elektriğe, doğalgaza, mazota benzine yapılan zamlar memur daha zam almadan  borç batağının içerisine girmiş pozisyonda. Maalesef çok içler acısı bir durum. Bugün bizim ülkemizde açlık sınırı 4 bin, yoksulluk sınırı 5 bin kusür olmuş.  Yani memurların Allah yardımcısı olsun.  Birde devlet özel okula öğrenci gönderen velilere destek veriyor. Bunun iyi ya da kötü yanı tartışılır. Ama ben özel okullara sordum kime çıktı bu teşvik primi diye, bir tane öğretmene çıkmadı dediler.  Hukukçusu,  diş hekimi, avukatı, petrolcüsü, kuyumcusu,  BMV ile özel okula çocuğunu bırakanlar teşvik primi alıyor, gariban öğretmenler, memurlar  teşvik priminden faydalanamıyor. Çünkü  bordrolu olduğu için vergi kaçıramıyor,  maaşından vergisi kesiliyor.  Bunu da üzüntüyle takip ediyoruz.

Ekonomideki bu gelişmeler karşısında, dış ilişkilerde de sorunlar yaşanıyor. ABD ile vizelerin karşılıklı askıya alınması , Suriye ve Irak’la ilgili gelişmeler. Dış politikada nereye gidiyoruz?

Dışarıda dış tehditlere karşı hükümetin her zaman destekçisi oluruz. Maaşımızı da bağışlayabiliriz. Ama dış siyaseti de bilinçli yapmak lazım diyoruz.  Dolar ve petrolün artışı, vanayı kapatmak, vizeyi alamamak  çözüm değil. Bir şekilde ılımlı bir politikayla dış politikanın yumuşaması lazım. Herkese karşı tek yumruk biz cevabımızı veririz.  Amerika PKK’ya yardım ediyorsa  Amerika’yla ilişkilerimizi kesmemiz lazım. İsrail yapıyorsa onlarla da kesmemiz lazım. Dış siyasette neden başarısızız anlam veremiyorum.  Bize ne Amerika ne İngiltere ne İsrail dost olmazlar, biz bunu tarihte de gördük. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER