“Köprü için kaç defa borçlanılacak”

“Köprü için kaç defa borçlanılacak”

AK Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, önümüzdeki seçimlerde, Adana’nın AK belediyecilikle tanışacağını savundu. Gazette’ye röportaj veren Gülaçtı, AK Partili Yüreğir Belediyesi’nin ortaya koyduğu hizmetleri görünce, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bugün fersah fersah ileri olması gerektiğini dile getirdi.


Büyükşehir Belediyesi’nde karar mercii bir konumda olmasına karşın, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar herhangi bir hizmetini göremediğini iddia eden Ozan Gülaçtı, Başkan Sözlü’yü borçlanma yetkileri konusunda sert bir dille suçladı.

Gülaçtı’yla yaptığımız röportaj şöyle:

Sayın Ozan Gülaçtı, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini nasıl buluyorsunuz?

Yaklaşık 2014 yılının mart ayından bu yana 4 yıla yakın bir süre Adana Büyükşehir Belediyesinde meclis üyesiyim. Ak partide grup başkan vekilliğini üstleniyorum. Tabi büyükşehir belediyesinin karar mercii olan bir üyesiyim. Çok da yakından takip ediyorum. Dışarıda vatandaşın gözünden görmenin haricinde şehirde bizlerde direkt yaşıyoruz, takip etme imkanımız oluyor. Adana’ya da şu yapıldı ya da fayda sağlandı diyebileceğimiz bir şeyi görmedik duymadık da.  Bu da bizi üzüyor tabi ki. Ben bir muhalefet meclis üyesi olabilirim ancak benim yapılan hizmetleri tebrik etmemem anlamına gelmez. Yapılan her hizmet benim şehrime yapılan hizmettir. Benim yaşam koşulumu iyileştiren bir hizmettir.  İlerde çocuklarımıza bırakabileceğimiz güzel miraslardır bunlar. Meclise başlarken söylediğimiz gibi biz yıkıcı bir muhalefet değil yapıcı bir muhalefet olmaktan yanayız.  Bugüne kadarda hep böyle olduk.  

Geçtiğimiz gün Devlet Bahçeli Köprüsü tanıtımında Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü 240 milyonluk borçlanma yetkisinin İçişleri Bakanlığı’nda 7 aydır onayda beklediğini söylemişti. Muhtemelen sizde medyadan takip etmişsinizdir. Sizce İçişleri Bakanlığı neden onaylamıyordur?

NEREYE NEYİN GİTTİĞİ BELLİ OLMAYAN BORÇLANMA

Geçirilen kararların en önemlileri belki de borçlanmalardır. Bugüne kadar meclis kararı ile 463 milyon lira sadece ana para faiz hariç borçlandık. Biz hep borçlanırken de şunu söyledik bir işletme bir büyükşehir belediyesi borçlanabilir. Ancak borçlanırken ortaya bir proje koymanız gerekir sebep ve sonuç ilişkisi sonuçlandırılması gerekir ancak bugüne kadar sadece para istediler, nereye neyin gittiği belli olmayan bir borçlanmaya gittik. Sonucunda bir Adana’ya kazandırılan bir yapıt ya da fayda göremedik. Biz bu köprünün borçlanmasıyla ilgili 2015-2017’de zaten yetki verdik, ancak bu paralar doğru yere kullanılmadı. Köprü için kaç defa borçlanılacak? Bu saatten sonra her borçlanmada köprüyü bahane etmeye gerek yoktur. Umuyoruz ki bu köprü Adana’ ya en kısa zamanda ulaştırılır. Adana’nın buna ihtiyacı vardır.  2014 yılından bu yana Adana Büyükşehir Belediye Başkanının söz verdiği 2 köprü daha var, biri sularda diğeri Güney Yüreğir tarafında olucak bir köprü. Ancak bunlarla ilgili henüz bir taş, bir adım göremedik. Bunların acilen yapılması lazım. Hepimiz biliyoruz ki Adana trafiği felç durumdadır. Adana’nın ulaşım sorununu çözmeliyiz.

Adana, AK belediyecilik anlayışla yönetiliyor olsaydı, nasıl bir Adana’da yaşıyor olurduk?

ADANA FERSAH FERSAH İLERİDE OLACAKTI

Adana merkezde Ak Parti olan tek ilçemiz Yüreğir Belediyesidir. Burada  Belediye Başkanı sayın Mahmut Çelikcan’ın, meclisin yaptığı çalışmaları  kazandırdıklarını görünce bunun büyük çapta Adana Büyükşehir Belediyesine yansımasını düşünüyorum. Şu anda Adana fersah fersah ileride olucaktı ki biz Antep’e, Konya’ya bakalım bizden çok küçük bir Maraş’a bakalım orada yapılan hizmetler ve alınan sonuçları gördüğümüzde gerçekten üzülüyoruz ama inanıyorum ki hizmetlerin can-ı gönülden yapılmasını Adana’nın bu geri kalmışlığınında sona ermesini istiyorlar. 2019 Mart ayında da bunun sonuçlarını göreceğiz. Allah’ın izniyle Adana Büyükşehir Belediyesi AK Partili bir Belediye Başkanının olucak ve AK Belediyecilikle tanışıp hizmet alacaklarına inanıyorum. 

AK Parti teşkilatlarında kongreler devam ediyor. Bu bağlamda size herhangi bir teklif geldi mi?

Bizler meclis üyesiyiz. Herkes görevini yapmalıdır. Hiçbir zaman verilen görevleri hiçbir partili arkadaşım yok demez verilen görevleri de geri çevrilmez. Ancak ben meclis üyeliği görevini yapıyorum. Fakat şu an bir görevi olan kişiler başka bir görevi üstlenmesi teşkilatlarımızda doğru değildir. Genelde herkes kendi görevinde devam eder.  Bu yüzden Adana’da AK Parti’nin bu şahlanmış yürüyen kadroları yürümeye devam edecektir inşallah.

Yerel seçimlerde AK Parti, Adana Belediyelerinin tamamını AK belediyecilikle tanıştırabilecek mi?

Geçirdiğimiz seçimlere baktığımızda en son genel seçim sonuçlarında ülke bazını incelediğimizde bu açıkça görülüyor.  Bunun haricinde bizler ilçe ilçe geziyoruz. İl başkanımız sayın Fikret Yeni ve gururumuz Adana’nın bakanı sayın Ömer Çelik önderliğinde geziyoruz. Onların verdiği emirlerle hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Ve hemşerilerimizi izliyoruz görüyoruz.  Bu konuda hiç alçakgönüllü olamayacağım ve realist bir şekilde hareket ettiğimde de çok net Adana’yı gerçek anlamda zaten hükümetin ve yerel yönetimlerin de desteğiyle beraber birleşince Adana’nın şahlandığını ne kadar fark edebileceğini daha ilk aylarda hemşerilerimiz görecek.

Siz Belediye başkanlığı adaylığı düşünüyor musunuz?

Ben AK Parti ile yürüdüğüm yıllarda çok uzun yıllar teşkilatta görev yaptım. 2014 yılında bizim partimiz, yetkililerimiz meclis üyesi görevini uygun gördüler. Bu göreve geçtik bundan sonra Adana’ya hizmet etme noktasında parti büyüklerimizsayın Recep Tayyip Erdoğan bizlere hangi görevi uygun görüyorsa biz orada hazırız. Otur bekle başka arkadaşımız yapacak derse can-ı gönülden kenarda oturup beklemeye her zaman hazırız.  Verilen görevi başarıyla yerine getirmeye çalışıyoruz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER