• USD 5.6134
  • GBP 7.3018
  • EUR 6.4316

Belediyeler imarlı arsa üretmiyor

Belediyeler imarlı arsa üretmiyor

Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, yasalarının olmayışının en büyük sıkıntılarını oluşturduğu kaydetti. Buna paralel olarak birçok meslektaşlarının da mesleğin etik kurallarına özen göstermediğini belirten Uçar, ayrıca,  “merdiven altı, kaçak, kayıt dışı” diye tabir ettiği korsan emlakçılara karşı vatandaşları uyardı, “Onlar bizim kanayan yaramız” dedi.

Adana Emlakçılar Odası Başkanı Ülkü Uçar, Gazette’nin sorularını yanıtladı.  Türkiye’de ve Adana’da konut satışlarının yüksek çıkmasında, yürütülen kentsel dönüşüm projelerinin büyük rol üstlendiğini belirten Uçar, “Satışların yüksek çıkmasının en büyük etkenlerinden biri kentsel dönüşüm. 20 daire varsa bir anda 40 daire oluyor. Bu 20 daire, tapuları 40 daire olaraktan çevriliyor gerçekte 20 dairedir ama 40 daire olarak gözüküyor” diye konuştu.

Başkan Uçar’la yaptığımız röportaj şöyle:

 

 

Sayın Uçar öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 

22 yıldır emlak sektörünün içerisindeyim. Sektörün içinden gelen biri olarak sektörün sıkıntılarını, hem emlakçı anlamında hem de vatandaş açısından satış anlamında her iki tarafta da olan biriyim. Yaklaşık oda kurulduğu günden beri oda kurucularındanım.  Son iki dönemde 8 yıla yakın Adana Emlakçılar Odası Başkanlığı yapıyorum.

 

Adana Emlakçılar Esnaf Odası’nın kaç üyesi var? Yaşadığınız en büyük sıkıntı nedir?

 

Yaklaşık 380 civarında üyesi var, en büyük sıkıntımız arkadaşlarımızın etik kurallara dikkat etmemesinden kaynaklanıyor. Biz bunu yapmamaları gerektiğini sürekli dile getiriyoruz, ancak yasamızın olmayışı büyük sıkıntı. Vatandaşımızın mağdur edilmemesi konusunda emlakçılarımız her türlü sorumluluğu üstlenecekler. Yani yasamızın çıkmasıyla emlakçılar bir kimlik kazanacaklar.

 

Geçen senelerde “ Ayaklı Emlakçı “ diye tabir edilen sahte emlakçılar vardı, onlar hala devam ediyorlar mı, yoksa önüne geçildi mi?

 

KAPILARI AÇIK EVLERİ KİRAYA VERİYORLAR

Onlar maalesef bizim kanayan yaramız.  Kayıt dışı, kaçak, merdiven altı emlakçılar dediğimiz.  Vatandaştan yana bir sıkıntı olduğunda biz arkadaşımızı çağırıyoruz.  Bunu halletmeniz gerekiyor diye hem vatandaşımızı hem de emlakçımızı dinliyoruz. Ama piyasada en büyük sıkıntıyı yaratan kaçak emlakçılar. Biz halkın bilinçlenmesi için her fırsatta önlemleri alıyoruz. Ama son zamanlarda yine bir şey çıktı, internet üzerinden en ucuz ilanları vererek  emlakçı olarak kendilerini tanıtıyorlar. Kapıları açık olan evlerle kendileri ilgileniyormuş gibi kiraya veriyorlar. Vatandaşta buna kaparo veriyor ve oyuna gelmiş oluyorlar. Önce ofislerini görsünler. Mutlaka oda kaydınız var mı diye sorsunlar, şüphe duyarlarsa bize sorsunlar özellikle bunu yapsınlar.

 

Bu sene Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre Adana’da konut satışları artmış. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

SATIŞLARIN YÜKSEK ÇIKMASI KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN

Satışlarda ciddi sıkıntı var, iş oluyor mu oluyor.  Evet ama Türkiye genelinde bakıldığında sıkıntı var.  Satışların yüksek çıkmasının en büyük etkenlerinden biri kentsel dönüşüm. 20 daire varsa bir anda 40 daire oluyor. Bu 20 daire, tapuları 40 daire olaraktan çevriliyor gerçekte 20 dairedir ama 40 daire olarak gözüküyor böylelikle ½100 artış oluyor. Aslında konut satışını arttıran en büyük sebep kentsel dönüşümden gelen tapulardır.  Gerçek satışa baktığınızda ciddi bir artış yok.

 

Adana ve Türkiye’ de nitelikli konut sorunu mu konut açığı mı var?

 

İSTANBUL’LA YARIŞIR DURUMDAYIZ

Her ikisi de. Ama şu anda satış yapmak için müteahhitler nitelikli konut yapmaya başladılar.  Şu anda gerçekten çok ciddi konut projeleri yapılıyor. Neredeyse İstanbul ’la yarışır durumdayız. Çünkü vatandaş bu şekilde konut alırken yüzme var mı, basket sahası var mı diye soruyorlar. Şimdi böyle bir durum var. Piyasaya bakıldığında ciddi anlamda 200 bine kadar ev arayan çok, birde 500 binin üstü ev arayan kesim var. Yani orta sınıf azaldı ya 200 bin ya da 500 bin üstü ev arayanlar oluyor. Yani böyle sosyal bir dengesizlik oldu. Ya alt gelir ya da üst gelir grubu  var şu anda.

 

Belediyeler yeteri kadar imarlı arsa üretebiliyor mu? Bu konuda beklentileriniz nelerdir?

 

TARIM ALANLARININ İMARA AÇILMASINA KARŞIYIZ

Hayır üretemiyorlar, kapalı olan arsaların imara açılmasını acilen bekliyoruz. Çok sıkıntı yaşıyoruz. Aslında tarım arazisi dışındaki marjinal tarım alanı olan yerleri imara açsınlar çok ciddi anlamda piyasada rahatlama olacaktır. Biz tarım alanı olan yerlerin imara açılmasına karşıyız. Kırmızı topraklara bina yapıldığında içim sızlıyor. Tarıma elverişli olmayan yerler imara açılsın. Daha önce imar verilen yerler bir an evvel düzenlemeler yapılarak imara açılması gerekiyor. Böyle olursa piyasa arsa yönünden rahatlayacak. Hem arsaların yüksek fiyatla satılmasını engelleyecek hem de müteahhitler çok yüksek oranlarda kat karşılığı sözleşmesi yapmak zorunda kalmayacaktır. Bu da konut  fiyatlarının aşağı çekilmesi anlamına gelmektedir.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

 

DOLANDIRILICIK OLAYLARI YİNE GÜNDEMDE

Son günlerde yine dolandırıcılık olayları ile vatandaşlarımız karsılaşabiliyor. Vekâletli işlemlerde vekâletin doğruluğu araştırılmalı mülk sahibi ise mutlaka kimlik ve tapu istenmelidir. Mağduriyet yasamamak için mutlaka oda kayıtlı emlakçı arkadaşlarımızdan alışveriş yapsınlar. Gittikleri emlak ofisinde mutlaka oda kaydı, maliye kaydı var mı diye sorsunlar, mağduriyet yaşamamak için bunu mutlaka yapmaları gerekiyor.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER