Can kurtarmak güzel bir duygu

Can kurtarmak güzel bir duygu

Can kurtarmaktan daha öte güzel bir duygu var mıdır?

Fahri Durakan’ın Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma (CANKUR) Şube Müdürü Tarık Öncel, zor bir görevi yerine getirdiklerini ancak “can kurtarmadan daha güzel bir duygu olmadığına” dikkat çekti. CANKUR Şube Müdürü Öncel, Gazette’ye özel röportaj verdi.

Müdür Öncel, görev alanlarına giren olaylara müdahale ederken çok hızlı hareket etmek zorunda olduklarını vurgularken, vatandaşların ve sürücülerin kendilerine yardımcı olmalarını istedi.


Öncel, “Ekibimiz normalde yangın, kaza, Deprem, çökme, sel, Patlama vs. Ve her türlü canlı kurtarmaya hizmet ederken adli vaka olmuş ulaşılması zor olan Paramparça olmuş cesetlere de kolluk kuvvetleri bilgisi dahilinde müdahale ediyorlar. Yine adli vaka olmuş, olaylarda akıllara CANKUR geliyor, bizim birebir görevimiz olmamasına rağmen” bunu vatandaşa anlatmakta yer yer zorluklar yaşıyoruz hatta niye müdahale etmiyorsunuz diyerek arkadaşlarımız tehdide maruz kalıyor” dedi.


Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma (CANKUR) Şube Müdürü Tarık Öncel, birim olarak geniş bir yelpazede görev yaptıklarını söyledi. Gazette’ye özel röportaj veren Öncel, CANKUR hakkında detaylı bilgiler verdi. Müdahale ettikleri olaylarda, adli vaka başladığında görevlerinin bittiğini ve devreye, polisin, savcının girdiğini anlatan CANKUR Müdürü Tarık Öncel, “Olay yerine genellikle ilk intikal eden Cankur olduğundan Ekibim adli vakalara müdahale ettiği zaman Emniyet diyecek ki adli vakaya müdahale ettin, delilleri bozdun, vatandaş niye geldiniz müdahale etmiyorsunuz diye ekibimize vurmaya bile çalışıyor bunu bu tür vakalarda vatandaşa anlatmakta zorluk yaşıyoruz” dedi.


CANKUR Müdürü Tarık Öncel’le yaptığımız röportaj şöyle:

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Tarık Öncel, İtfaiye Arama Kurtarma Şube Müdürüyüm. Yaklaşık 25 yıl emniyet teşkilatında çalıştım. 1991 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne geçtim. Yaklaşık 3 yıl Zabıta Daire Başkanlığı yaptım. Daha sonra İtfaiye Daire Başkanlığına atamam yapıldı. Şu anda da Arama Kurtarma Şube Müdürü olarak devam ediyorum.

 

Elinizdeki personel sayısı yeterli mi?

60’a yakın personelimiz var, sadece arama kurtarma olarak Kozan’da, Pozantı’da, Ceyhan’da, Merkez Güzelyalı’da ekibimiz var. Diğer ilçelerde de kurtarmacı personellerimiz var Merkezde iki ekip bulundurmamızın amacı diğer yerlere de destek olabilmek. Personel sayımız yeterlidir.

 

Olaylara müdahale ederken karşılaştığınız engeller nelerdir?

Otobanlar en ufak bir kazada tıkanıyor, emniyet şeritlerinin kapalı olması dolayısıyla olay yerine intikaller zor oluyor. En önemli şey araç gereçlerdir. Allah'a şükür Başkanımız sayesinde her türlü olaylara müdahale edebilecek Araç gerecimiz var bunlar olduğu sürece sıkıntı yaşamıyoruz. Öyle arkadaşlarımız var ki bu konuda kendisini geliştirmişlerdir. İnanılmaz deneyimli, yıllardır bu işin içindeler, konusunda uzman kişilerdir.

 

Kutsal mesleğiniz var, bu mesleğin zorlukları nelerdir?

Tabi zorlu yanı çoktur. İlk başta arkadaşlarımız canını riske atıyor. Yangına giderken sağa dönüp dönmeyeceğiniz meçhul, olası bir patlamada, çökmede olabilir. O yüzden arkadaşlarımız olaya en yakın noktasına kadar giriyorlar. O yüzden ciddi anlamda önemli bir görev yapıyorlar. 15-20 saniye içerisinde arkadaşlarımız araca binip hareket etmiş olabiliyorlar. Zaten mevcut sirenimiz, tepe lambamız var. Trafikte olan vatandaşlar yardımcı olduğu sürece sıkıntı yaşanmıyor. Ama kimi yol vermiyor o zaman sıkıntı oluyor biran önce olay yerine ulaşmak için hızlı gidiyoruz o yüzden bizim kazamız daha kötü olabilir. Tabi ki trafik kurallarını ihlal etmiyoruz ama en azından etmemeye çalışıyoruz. Şimdi biliyorsunuz ki, olayların çoğu adli olay oluyor, mesela suda eks olmuş olay adli olaya döndüğü andan itibaren biz müdahale edemiyoruz, bundan sonraki süreç polise aittir. Ekibim adli vakalara müdahale ettiği zaman Emniyet diyecek ki adli vakaya müdahale ettin, delilleri bozdun, bunu vatandaşa anlatamıyoruz. Biz her ne kadar kurtarma yapsak da uçurumdan düşmüş, belli bir kayalık yere gelmiş vatandaşın alamayacağı eks şahıslar oluyor, yüzü parçalanmış tanınmayacak hale gelmiş, çürümeye yüz tutmuş, güvenlik güçlerinin alamayacağı yerlerde bizim müdahale etmemizi talep ediyorlar. Ekibimiz onlara da müdahale ediyor. Paramparça olmuş cesetlere de müdahale ediyorlar. Yine adli vaka olmuş, olaylarda yine akıllara CANKUR geliyor, bizim birebir görevimiz olmamasına rağmen. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz ama vatandaşlarımız bunu bilmiyor, o yüzden tepki gösteriyor.

 

Prosedürden dolayı mı alamıyorlar yoksa CANKUR alır düşüncesi mi oluşuyor?

Prosedürler olmadan bizim müdahale etme şansımız olmaz. Sonuçta adli vaka ancak polisin, savcının el koyması gerekiyor, ondan sonra ne yapmak gerekiyor defin hizmetlerinin devreye girmesi gerekiyor. Dediğim gibi görevimiz olmamasına rağmen talep edilen her olaya yardım etmeye çalışıyoruz. Can kurtarmak güzel bir duygu, can kurtarıyorsun bunun ötesi var mıdır?

 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Bize destek olduğunuz için teşekkür ederim.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER