• USD 5.5498
  • GBP 7.2651
  • EUR 6.3900

MHP’li Uçar, kendine güveniyor

MHP’li Uçar, kendine güveniyor

2015 yılından itibaren MHP Seyhan Belediye Başkan aday adayı olarak seçim çalışmalarını sürdüren Şehmuz Uçar, oldukça iddialı. İki yıl içinde Seyhan’ın yüzde 70’ini gezdiğini anlatan Uçar, ilçenin 96 mahallesinin tüm sokaklarını ekibiyle taradığını belirtirken, ulaşmadık hiçbir vatandaş bırakmayacaklarını kaydetti.


Gazette’ye röportaj veren MHP Seyhan Belediye Başkan aday adayı Şehmuz Uçar, partisinin aday göstermesi halinde, Seyhan’da seçimi kesin kazanacaklarını savunarak, 5 yıllık görev süresi içinde toplam 8 bin 500 kişiye istihdam yaratacaklarını dile getirdi.

Mevcut Seyhan Belediyesi yönetimine de yolsuzluğa bulaşmakla suçlayan MHP’li Uçar’la yaptığımız röportaj şöyle:


Sayın Uçar, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Şehmus Uçar. 1972 Bismil doğumluyum. 1980 yılından beri Seyhan ilçesinde yaşıyorum. İlk, orta ve lise eğitimimi Seyhan’da tamamladım. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize Meslek Yüksek Okulu İşletme bölümü mezunuyum. Evliyim, 2 çocuk babasıyım. Aile şirketinde üst düzey yönetici, işadamı olarak hayatımı sürdürüyorum. Siyasete 1995 yılında Rize Ülkü Ocakları’ndan başladım. 2007-2014 yılları arasında Seyhan İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, İlçe Başkan Yardımcılığı yaptım. 2011 yılında Milletvekili adayı oldum. 2014 yılında da yapılan yerel seçimlerde Seyhan Belediye Meclis Üyesi olarak seçilip, kısa bir süre sonra da görevimden istifa ettim.

Başkan adaylığına talip olmanızdaki etkenler nelerdir?

KİMSE YATIRIM YAPMIYOR

Öncelikle ben Seyhan aşığı biriyim. Seyhan’ı dolayısıyla da Adana’yı çok seven biriyim. Burada yaşıyorum, burada geçimimi sağlıyorum. Allah herkese uzun ömürler versin. Öldüğümüzde de burada öleceğiz. Dolayısıyla Seyhan’ın mevcut olan yapısını, şehri, ilçemizi beğenmediğimizden dolayı daha doğrusu hiç kimsenin yatırım yapmadığından dolayı ve meclis üyeliği dönemimde de Seyhan Belediyesi’nin mevcut olan yönetiminin, Seyhan’a hiçbir katkı koymayacağını gördüğümden dolayı Seyhan’daki insanları rahat yere getirmek adına aday oldum.

Sayın Uçar, neden Seyhan ilçesini tercih ettiniz?

Seyhan’da yaşadığımdan, Seyhan’ı sevdiğimden, Seyhanlı olduğumdan dolayı. Adanalı hemşerilerimizin hepsinin birbirinden değerli olduğundan dolayı. En güzel yaşantıları hak ettiklerinden dolayı Seyhan’da aday olmayı seçtim.

Aday adaylığınız sürecinde nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

2015 YILINDAN BERİ ÇALIŞIYORUM

Ben zaten aday adayı oldum ve 2 yıldır çalışmalarıma devam ediyorum. 3 Kasım 2015 yılında genel başkanımız ve genel merkezimizden izin alarak yola çıktım. Bu süreçte Adana’nın ileri gelen dinamikleriyle görüştüm. Partimizin ileri gelen büyükleriyle görüştüm. Onların da rızalarını alarak Seyhan’da çalışmalarıma başladım. Seyhan yaklaşık 1 milyon nüfuslu bir ilçemiz. Seyhan, Türkiye’nin yaklaşık 55 vilayetinden büyük bir ilçemiz.

SEYHAN’IN YÜZDE 70’İNİ GEZDİK

Tüm insanlara ulaşmak, Seyhan’da tokalaşmadık el bırakmamak, Seyhan’daki insanların nasıl bir adaya oy vereceklerini göstermek adına Türkiye’de bir ilke imza atarak, Türkiye’nin ilk aday adayı olarak sahalara indim. Amacımız Seyhan’ın 96 mahallesinin hepsini gezmek. Muhtarlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı, esnaflarımızı ziyaret etmek. Girilmedik bir yer bırakmamak adına kendimize bir yol haritası çizdik. Yola çıkmadan önce de sadece reklam yapmak veya farklı bir yere gelmek değil, profesyonel ekibimizi kurarak projelerimizle birlikte sahalara indik. Ekibimizle birlikte yaklaşık olarak 2 yılı aşkın bir süre içerisinde Seyhan’ın %70’ini gezdik. 96 mahallenin 96’sında da toplantılar yaptık. Bu kalan süre içerisinde de daha az girmiş olduğumuz mahallelere ağırlık verip 96 mahallemizin her tarafında eşit bir şekilde toplantılarımızı yapmak, bütün insanlara ulaşmak için yolumuza devam edeceğiz.

Seçim hazırlıklarına başladınız, vatandaşların size tepkisi nasıl oluyor?

VATANDAŞLARIMIZA SEYHANLI OLMANIN GURURUNU YAŞATACAĞIZ

Biz yola çıktığımızda kendimize şiar edindik. İnsanları birleştirmek, insanları kucaklamak ve hiçbir şekilde insanları ayrıştırmamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bizim ortak noktamız Seyhan. Vatandaşlarımıza Seyhanlı olmanın gururunu yaşatacağız. Seyhanlı olmanın ayrıcalığını yaşatacağız. Dolayısıyla her gittiğimiz yerde ciddi manada çok büyük ilgi ve alaka var. İnsanlar samimiyetimize inanıyorlar. Biz de, kazandıktan sonra aynı samimiyetimizi devam ettireceğiz. İnsanlar bize güveniyor. Güvenlerini asla ve asla suiistimal etmeyeceğiz. İnsanların arzuladığı bir belediye başkanı olacağız. Halktan kopuk olmayacağız. Halkla her zaman iç içe olacağız. Ve bizim projelerimiz, diğerleri gibi havada kalacak olan projeler değil. Muhakkak hayata geçirilecek olan projeler olacaktır. Ve insanlar şu an dört gözle seçimlerin gelmesini bekliyor. Çünkü partili, partisiz herkes bize müthiş bir şekilde teveccüh gösteriyor. Siyasi görüşleri ne olursa olsun etrafımızda birleşmeye başladılar.   

Belediye başkanlığı döneminde hayata geçirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

SEYHAN’IN REÇETESİNİ ÇIKARDIK

Biz yola çıkarken profesyonel bir ekip oluşturduk. Ekibimizle ilk önce Seyhan’ın 96 mahallesini gezdik. Mahallelerimizin eksiklikleri nelerdir onları çıkardık. Ben hep şu örneği veririm; ‘’Allah kimseyi hasta düşürmesin ama hastalandığınızda doktora gidersiniz. Doktor sizi muayene eder, teşhisi koyar, ona göre de bir tedavi yolu seçer ve reçetesini yazar.’’ Biz de Seyhan’ın sorununu bilmeden yola çıkmak istemedik. Dolayısıyla Seyhan’ın sorunlarını tek tek tespit ettik, reçetelerimizi de o doğrultuda yazdık. Ve Seyhan’da karşımıza çıkan en olumsuz şartta 1. Kentsel dönüşümle ilgili yapılan yanlışlıklar. 2. İşsizlik. 3. Uyuşturucu. Biz kentsel dönüşümü ekibimizle birlikte projelerimizi ortaya koyarken, sosyal belediyelerin amacı insanları mağdur etmek olmaması gerekir. İnsanların refah seviyesini yükseltecek, hizmet götürecek. Dolayısıyla biz bu kentsel dönüşümü mevcut yönetimin yaptığı yapısalla değil, Seyhan Belediyesi’nin bünyesinde Adana’da yaşayan Adanalı müteahhitlerimizle birlikte ortaklaşa yapacağız. Projelerimizi ortaya koyacağız. Bütün müteahhitlerle planlı bir şekilde her bir mahallemizi 1 senede bitireceğiz. Dolayısıyla bizim ilk 5 yıldaki amacımız her bir mahallenin kentsel dönüşümünü A’dan Z’ye bitirmek. Kentsel dönüşümle birlikte vatandaşı mevcut olan evlerini birebir takas yoluyla vatandaşı mağdur etmeden böyle bir yol haritası izleyeceğiz. Altyapısıyla, üstyapısıyla çağdaş kentleşme adına insanlarımızın parklarıyla, taziye evleriyle, kapalı semt pazarlarıyla, spor tesisleriyle özdeşleştireceğiz. Arzu duydukları kentsel dönüşümleri yapacağız. Asla TOKİ’yle anlaşmayacağız. Bununla birlikte maalesef işsizlikte şu an birinci sıradayız.

5 YILDA 8500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ

Bizim amacımız tüketen belediyecilik değil, üreten belediyecilik olacak. Farklı bir anlayışla, farklı bir ekiple biz belediyeye geleceğimizden dolayı belediye artık üretecek. Ve birinci yılın sonunda mevcut olan belediye çalışanlarının dışında 4.500 kişiye istihdam alanı sağlayacağız. Projelerimiz hazır. Üçüncü yılın sonunda 4.000 kişiyi daha alacağız ve biz beş yıllık görev süremizde 8.500 kişi işe alacağız. Türkiye’ye örnek teşkil edecek projeler, diğer belediyelerin örnek alacakları projeler tabi bu projeleri şu an açıklamak istemiyorum. Daha önceden açıkladığımız projelerde Seyhan Belediyesi bizden habersiz birkaç tane projelerimizi aldı. İsimlerini değiştirdiler ama yapamadılar onları da ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda bu projelerimizi açıklayacağız. Bugün üçüncü bir sıkıntımız uyuşturucu. İstanbul Üniversitesi’nin ve Çukurova Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarda Seyhan uyuşturucu kullanımında İstanbul’dan sonra ikinci sırada. Bizim de çocuklarımıza sahip çıkmamız lazım.

NEDEN ADANA’DA BİR SPOR KÖYÜMÜZ OLMASIN

Nasıl ki bu çocuklar bizim geleceğimiz ise geleceğimize sahip çıkmamız lazım. Çocuklarımızın eğitimlerine katkı koyacağız. Çocuklarımızın boş zamanlarını geçirecek alanlar oluşturacağız. Çocuklarımızın boş zamanlarını geçireceği spor tesisleri olacak. Biz her hâlükârda çocuklarımıza sahip çıkacağız. Ana projelerimiz bunlar. Bunların yanı sıra çok ciddi ses getirecek projelerimiz de var. Bunların bir tanesini ben size söyleyebilirim. Örneğin; Süper Lig’deki ve Avrupa’daki takımlar Antalya’ya gelip kamp yapıyorlar. Oysaki iklim şartları olarak Adana, Antalya’dan daha elverişli. Neden Adana’da bir spor köyümüz olmasın? Bununla ilgili projemizi çıkardık. Biz Seyhan’da spor köyü kompleksini kuracağız ve bunu yaparken de belediyenin bütçesinden tek bir kuruş harcamayacağız. Devir aralarında yurtdışındaki takımlar gelip burada kamp yapacak. Hem Seyhan ekonomisine katkı yapacaklar hem de orada bizim 1100 tane vatandaşımıza iş kapısını açmış olacağız. Dediğim gibi biz bu projeleri çıkarırken sadece seçim vaadi olarak çıkarmadık. Seyhan Belediyesi’nin, gelirini ve giderini hesaplayarak biz bu projeleri ortaya koyduk. Çünkü biz söz verdik ve hiçbir projemiz askıda kalmayacak. Hepsini hayata geçireceğiz. Yoksa asla ve asla sözünü vermeyeceğiz.

Aytaç Durak döneminde hayata geçirilen ve hala 670 Milyon Dolar borcu bulunan metro kamburunun çözümü sizce nasıl olmalı?

Onun tek bir çözümü var. Ulaştırma Bakanlığı, birçok şehirde metro borcunu olduğu gibi devraldı. Acilen Adana’da da aynı yolun izlenmesi lazım. Dolayısıyla metro borcu Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek, Adana’nın sırtından da o kambur kalkmış olacak, Adana’daki vatandaşlar için gelen ödenek kesintiye uğramamış olacak ve Adanalı da hak ettiği hizmeti görmüş olacak.

Gazetemizin MHP İl Başkanı Sayın Sertan Duran ile yaptığı röportajda, Sayın Duran 15 İlçeyi de MHP’nin alacağını iddia etmişti. Bu bağlamda sizin aday olduğunuz takdirde Seyhan ilçesindeki şansınız ne olacaktır?

50 BİN OY FARKI ATARIZ

Allah izin verirse teşkilatımız bizi aday gösterdiği an önümüzdeki seçimden biz en yakın rakibimize 50 bin oy farkı atar, kazanırız. Bu kadar kesin konuşuyorum. Bunun da sebebi konuşmamızın başında belirttiğim gibi iki yılı aşkın bir süredir yoldayım, daha önümüzde de uzun bir süre var biz vatandaşlarımızın gönlünde şu an taht kurduk zaten. Samimiyetimizle, özverimizle her daim insanların yanında bulunduğumuzdan dolayı insanlarımız bize inanıyor, güveniyor ve bizleri seviyor. Dolasıyla biz de Seyhanlıyı, Adana’daki hemşerilerimizin hepsini çok seviyoruz, onlara karşı bir gönül borcumuz var. Onların da bize verdiği destekle bizim kazanacağımızdan zerre kadar şüphemiz yok.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

SEYHAN BELEDİYESİ’NE YOLSUZLUK İDDİASI

Belediyecilik normal bir şirkete benzemez. Eğer siz belediyeciliğin şartlarını bilmezseniz vatandaşa hizmet veremezsiniz. Ben meclis üyesiydim mevcut dönem belediyenin yapısını, işleyişini beğenmediğimden dolayı istifa edip aday adayı oldum. Bugün de ne kadar doğru bir karar verdiğimin farkındayım. Bugün Seyhan Belediyesi rüşvetle anılmaya başlandı. Bugün Seyhan Belediyesi yolsuzlukla anılmaya başlandı. Seyhan Belediyesi vatandaşı hor görmekle anılmaya başlandı. Halkın belediyesi diyorlar ama halkı belediyeden kovuyorlar. Seyhan Belediyesi muhtarları, insanları ayrıştırdı. Seyhan Belediyesi muhtarlara bardak fırlatmaya başladı. Bizim insanlarımızın oylarıyla seçilen hiç kimsenin bunları yapmaya hakkı ve yetkisi yoktur. İnsanlar size oy veriyorlarsa onlara hizmet getiresiniz diye. Ve Seyhan Belediyesi maalesef basiretsiz yönetimlerinden dolayı büyük bir borç batağına doğru sürüklenmektedir. Oysa akıllı bir belediye başkanı, zeki bir belediye başkanı ve ekibi sağlam olursa kent meydanı için tek bir kuruş para ödemesine gerek yok. Az önce nasıl ben spor köyü kompleksi örneğini verdiysem biz belediyenin bütçesinden tek bir kuruş harcamadan bunu yapacağız. Bununla ilgili projelerimiz zaten mevcut. Nasıl yapacağımız ortada ama kendileri bunu göremeyecek kadar dar görüşe sahip olduklarından dolayı veya bilgi ve becerileri olmadığından dolayı yanlış kamulaştırma yoluyla insanları mağdur ederek, insanların ahlarını alarak kamulaştırma yapıyorlar.

KENT MEYDANI KAMBUR OLACAK

Belediyenin amacı insanı mağdur etmek değildir. Tam tersi insanların mutluluğu için hizmet etmeniz lazım. Ve kent meydanı Seyhan Belediyesi’nin sırtında kambur oluşturacaktır. Nasıl siz metro dediyseniz bu kent meydanı da Seyhan’ın üzerinde kambur oluşturacaktır. Ve maalesef ne yaptıklarını bilmediklerinden dolayı bu kent meydanıyla ilgili üçüncü defadır projelerini değiştiriyorlar. Ne yapacağınızı, nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmediğinizden dolayı böyle aksaklıklarla karşılaşırsınız. Kent meydanı diye kamulaştırdığınız yeri hizmet verdiğinizden dolayı daha az paraya kamulaştırıyorsunuz. İnsanları kandırmış oluyorsunuz. Ama şu anki Seyhan Belediyesi mevcut kent meydanı dediği yere ticaret merkezi kompleksi yaptırmayı düşünüyor. O zaman siz neden insanları kandırıyorsunuz? Sorusu insanın aklına gelir. Kent meydanı deyince insanın aklına; yeşil alan, nefes alınacak bir yer, zaman geçireceğiniz yer. Ama bunlar ticaret merkezine dönüştürdüler. Nasıl bir kent meydanı oluyor o zaman bu? Ben kent meydanının ismini değiştirdim rant meydanı yaptım. Seyhan Belediyesi’nin herhâlde en büyük rant kapılarından birisi burasıdır. Aksini iddia ediyorlarsa bizimle beraber çıksınlar istedikleri platformda ben yüzleşmeye hazırım. Yaptıkları yanlışları yüzlerine de söyleriz. Dolayısıyla bizim insanlarımızın, vatandaşlarımızın, şehrimizin geleceğini ipotek altına almaya kimsenin hakkı yoktur. Zaten bu kent meydanını kendileri hiçbir şekilde yapamayacak ve bitiremeyecekler. Ellerine yüzlerine bulaştırmış durumdalar. Allah izin verirse biz geldiğimizde kent meydanını gerçekten de kentin meydanı yapacağız. Lobi bahçeleriyle, yeşil alanıyla, hayvanat bahçesiyle, dev akvaryumuyla birlikte kentimize hizmet edecek kent meydanı yapacağız. Seyhan’ın simgesi haline getireceğiz. Biz kendileri gibi orayı rant merkezi veya iş merkezi yapmayacağız. Dolayısıyla ben Seyhan’daki bütün hemşerilerimden bize yetki vermesini istiyorum. Biz eğer başarısız olursak karşılarına çıkıp ikinci dönem oy istemeyeceğiz. Ama kendimizden emin olduğumuzdan dolayı ikinci dönem seçim çalışması yapmadan ortaya koyacağımız eserlerden, hizmetlerden dolayı en az % 70 oyla tekrar seçileceğiz. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER