Devlet memurluğunu değil kuaförlüğü tercih etti

Devlet memurluğunu değil kuaförlüğü tercih etti

Gazi Cem İrik, kendi adını taşıyan kuaför salonunda,  20 yıldan bu yana en güzel ve en kaliteli hizmeti sunuyor.  Özel günlerde, başta şehit ve gazi ailelerine ücretsiz, tüm kadınlara ise indirimli hizmet verdiklerini anlatan Gazi Cem İrik, Gazette’ye bir röportaj verdi.

Kadınların dünyanın en kutsal varlıkları olduğunu dile getiren Cem İrik, annesinin mesleği gereği çocukluk yaşından itibaren kuaförlük yaptığını belirterek, işini çok sevdiğini dile getirdi.

Sayın İrik, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben hem gazi Cem İrik, hem de Kuaför Cem İrik. 1997 yılında Kasım ayında salonumu açtım. 1994 yılında 16 Eylül’de de Mardin Dağgeçit ilçesinde operasyonda vuruldum. 1994’te vurulduktan sonra 2 yıl hasta serüveni yaşadım. Ondan sonra meslek hayatıma tekrar döndüm. Kendi salonumu açtım. Anne mesleğini devam ettiriyorum. İlkokuldan beri bu işi yapıyorum. Çok sevdiğim bir meslek. Bırakamadığım, çok sevdiğim için devlet memurluğu hakkımı eşime verdim. Eşim devlet memurluğu yapıyor. İki ortaklık yaşadım, iki ortaklıkta da yapamadım. Onun için 9 ay önce kendi salonumu açtım. Çok mutluyum. Bu benim için bir diriliş, bir yükseliş. Rabbimin bana verdiği bir şans. Bu şansı da Rabbim müsaade ettiği sürece iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışıyorum. Hem gazilik unvanımı hem de kuaför unvanımı düzgün, güzel bir şekilde yapmak istiyorum. Yaptığım meslek dalında boyaları, ürünleri hep marka olarak satıyorum. Gazilik olarak da elimden geldiği kadar şehit ve gazi çocuklarına yardımcı oluyorum.

18 MART’TA ŞEHİT AİLELERİNE ÜCRETSİZ SAÇ KESİMİ

‘’Çocuklar Üşümesin’’ kampanyası vardı ona şahsi olarak destek oldum. Şu an Vatanda Eğitim Derneği’nin üyesiyim. Başkanımız gazi Sebahattin Aslan. Kimsesiz çocuklara, köy okullarına, engelli çocuklarımıza ve otizmli çocuklarımıza destek oluyoruz. Türkiye Harp Malulü Gazileri Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi’nin yönetim kurulu üyesiyim. Derneğimiz, gazi ve şehit ailelerini aynı çatı altında toplamak için kurulan bir resmi ve askeri bir dernektir. 1915 yılında kuruldu. Burada olmaktan da gurur duyuyorum. Ben elimden geldiği kadar nasıl gazime yardımcı olabilirim, nasıl şehit ailelerine yardımcı olurum diye düşünüyorum. Her sene 18 Mart’ta şehit ailelerine ücretsiz saç kesimi yapıyorum. Gazi arkadaşlarıma erkek berberleri ayarlayıp, gaziler gününde ücretsiz saç kesimi yaptırıyorum. Normal günlerde gazi arkadaşlarımın eşlerine %50 indirim yapıyorum. Bunu seve seve yapıyorum çünkü onlar benim silah arkadaşlarım, can dostlarım. Halkımızdan tek istediğimiz, gazilerin onurunu, şehitlerin nurunu unutmasınlar.

Ne zamandan beri bu mesleği icra ediyorsunuz?

KADINLAR DÜNYANIN EN KUTSAL VARLIKLARI

İlkokuldan beri bu mesleği yapıyorum. Anne mesleğim. Gerçekten çok kaliteli bir meslek. Çünkü kadınlara hizmet etmek çok güzel. Dünyanın en kutsal varlıkları kadınlar. Ben bu mesleği gerçekten çok seviyorum. Zaten sevmesem devlet memurluğu hakkımı eşime bırakmazdım. Bu meslek aşktır, renktir. Çünkü sanatçı ruhum var, bırakamıyorum bu mesleği. Allah bana sağlık, sıhhat verdiği sürece bu mesleğe devam edeceğim.

Cem İrik Kuaför ne zamandan beri hizmet veriyor? Verdiği hizmetleri okuyucularımız için anlatır mısınız?

Cem İrik Kuaför, 1997 yılında açıldı ve 20 yıldır devam ediyor. İki ortaklık yaşadım ve yapamadığım için tekrar kendi salonuma döndüm. Güzel ve büyük bir salon açtım. Salonumda markalı ürünlerle çalışıyorum. Çünkü ucuz boyalar, ucuz saç açıcılar saç sağlını bozuyor. Özellikle müşterilerimin yanında hazırlıyorum saç boyalarını ve açıcıları. Kullandığım malzemeler ortada. Pazartesi günleri burada %20 indirim yapıyorum. Çarşamba günleri geleneksel hale gelmiş saç bakım indirimleri yapıyorum. Bu ahlakı verdikleri için bizi yetiştiren ustalara da çok teşekkür ediyorum. Ustaya saygı, mesleğe saygı ve müşteriye saygıyı unutmamak lazım.

Piyasada ve çevrenizde çok fazla kuaför ve güzellik salonu var. Bu durum sizi etkiliyor mu?

REKABETİN OLDUĞU YERDE KALİTE DE VARDIR

Muhakkak etkiliyor ama rekabette gelişiyor. Rekabetin olduğu yerde kalite de gelişir. Ama ruhsatsız çalışan, vergi levhası olmadan çalışan, diploması olmayan çok kuaförler var. O yüzden bunların iyi denetlenmesi lazım. Belediyeler tarafından, Maliye tarafından denetlenmesi lazım. Bizler her zaman dürüst çalışıyoruz, her zaman da öyle olacak ama alttan manikürcü yetişmiyor, kalfa yetişmiyor, çırak yetişmiyor. Ve sanatımız her geçen gün kötüye gidiyor. Bir tek benim meslek dalım değil, diğer meslek dalları da öyle. Alttan eleman yetişmiyor. Genç kızlarımızın geneli kuaförden kaçıyor, güzellik salonuna adapte oluyor. Çünkü güzellik salonu daha rahat geliyor. İşleri makine ile olduğu için sadece ayarlarını yapıyorlar. Kuaförlük daha geniş kapsamlı olduğu için bundan kaçıyorlar. Onun için biz kuaförler eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Bu meslek için geleceğe dair kaygılarım var. Hükümetimizin, Kuaförler Odası’nın buna bir çare bulması lazım. Alttan eleman yetişmiyor. İleride salonlar Avrupa’daki gibi stüdyo salon dediğimiz daha küçük salonlardan olacak. Randevu ile saç kesimi, boya yapılacak. 5 yıl, 10 yıl sonra bu olacak. Çünkü alttan eleman yetişmiyor.

Bu konuyla ilgili Kuaförler Odası’nın bir çalışması, projesi yok mu?

Şu anda onlarında yapacağı bir şey yok. Çünkü bu işi farklı bir boyutta geliştirmemiz lazım. Yani mesleki okullara yayılması lazım. Mesleki okulların, kuaförlük yönünden bizlerle irtibata geçmesi lazım. Kuaförler Odası’nın şöyle bir çalışması olabilir. Manikürcü, kalfa, çırak yetiştirme altında sınıf açabilir. Tabi bununda prosedürleri vardır. Prosedürleri de ne ise onu Kuaförler Odası bilir. Çünkü imkanlar var. Muhakkak bunlar KOSGEB destekli, devlet destekli bir şeyler yapılıp açılabilir. Evde oturan, çalışmayan kadın arkadaşlarımız var. Bunlara destek verip, çalıştırabiliriz.

İyi bir saç modeli, iyi bir saç kesimi gibi ya da cilt bakımı gibi verdiğiniz hizmetler için püf noktalar nelerdir?

BEDELSİZ İŞ İYİ OLMUYOR

Çok güzel bir soru. Teşekkür ederim bu soru için. İlk önce bir kadının kuaförünü seçmesi lazım. Gittiği salonun hijyenine bakacak, duruşuna bakacak, bilgisine bakacak, kokusuna bakacak, gitmeden önce araştıracak. Mesela ben erkek berberine gidiyorum. Uzun zamandır gidip tıraş olduğum bir arkadaşım var. Onun usturası ve makasına hastayım. Çünkü cildimi tanıyor, saçımı tanıyor. Ama o olmadığı zaman başka bir erkek berberine gittiğim zaman sakalım çok kötü bir şekilde kabarıyor. İyi bir usta eğitim almalı. Kendini geliştirmesi lazım. Bedel ödemesi lazım. Çünkü bedelsiz bir iş iyi olmuyor.  Ben her zaman diyorum eğitim şart. 1998 yılından beri sakladığım eğitim kitaplarım var. Aslında çok fazla eğitim kitabı ve kitapçıklarım vardı ama müşterilerim aldı götürdü okuyup getireceğim diye hala bekliyoruz bakalım.

Saç modellerini moda mı belirliyor yoksa uygulanan modeli müşteri mi belirliyor?

KUAFÖR HER ZAMAN GÜZELİNİ BULUR

Aslında saç modellerini moda belirliyor. Çünkü her yıl farklı saç modelleri ve saç renkleri çıkıyor. Ama bu arada insana yakışandır. Mesela benim 1.68 boyum var Kenan İmirzalıoğlu’nun giydiği takım elbiseyi giyiyorum ama ona yakışan takım elbise bana çok yakışmıyor. Çünkü adamın boyu uzun benim boyum kısa. Bazı müşterilerim de benden Gülben Ergen’in, Hülya Avşar’ın, Sibel Can’ın saç modellerini istiyorlar ama saçları ya kıvırcık ya kilolular ya zayıflar ya çok uzun boylular yani bize bırakmaları lazım. Biz kuaförler, kadınların yüzüne baktığımız zaman yüz piramit mi, üçgen mi, kulakları nasıl, kafa yapıları nasıl onlara bakmak zorundayız. Ne iş yaptığı bizim için çok önemli. Yani yaptığımız renk, yaptığımız kesim o işi kaldırabilecek mi. İlk önce onları öğreniyoruz. Bunlar önemli. Hem fiziğine hem de yüz ifadelerine bakmak zorundayız. Tabi ki fikir alışverişi yapacağız ama değerli hanımefendiler lütfen kuaförlerine bıraksınlar. Benim onlardan tek istediğim bu. Kuaför her zaman güzelini bulur.

Televizyonda bir artistin saçını görüp, böyle model istiyorum diyen müşterileriniz muhakkak oluyordur. Onlarla nasıl iletişim kuruyorsunuz?

Özellikle renk olarak çok gelen oluyor. Kendisine ışıkların, spotların farklı olduğunu anlatıyorum. Fotoğrafları gösteriyorum kendilerine. Hepsinde aynı saç kesimi, aynı model ama hep ışıklarda farklı oluyor. Ayrıca sizin teniniz esmer, o hanımefendinin teni beyaz. Aynı renkleri taşıyamazsınız. Bunları izah ediyoruz. Gelen hanımefendilere hak veriyorum ama yakışmıyor. Size yakışanı kuaför daha iyi bilir o yüzden kuaförünüze bırakın.

En çok hangi saç modelleri tercih ediliyor?

BİR KADININ AKSESUARI SAÇINDAN BAŞLAR

2018 yılının modası sıcak tonlar, perçemler ve kısa kesimler. Ama 2017 yılının trendlerinde genelde soğuk tonlar yapıldı. Platin tonları, gri tonları, gümüş tonları yapıldı. Değerli hanımefendiler saçlarını kızıla veya bakır renge boyatıyorlar ama maalesef bakım şampuanları, bakım kremleri almıyorlar. Ciltlerine bakım yapıyorlar ama saçlarına yapmıyorlar. Bir kadının aksesuarı saçından başlar. Saçları güzel, hijyenik, temizse bu kendine verdiği değerdir. Diyorlar ki saçım akıyor. Bakım şampuanı, bakım kremi kullanmazsanız tabi ki akar. Sarı saçlar için, kuvvetli proteinli şampuanlar var tavsiye ediyoruz. Çok pahalı diye almıyorlar. Veya ben market şampuanı kullanıyorum diyorlar. Markette satılan ürünlerin patentlerini alıyorlar, Türkiye’de dolum yapıyorlar. Ama kuaförde satılan ürünlerimiz gümrükten çıkıp ithal olarak geliyor. Orijinali geliyor. Mesela bir müşterim anlattı. Amerika’dan aldığı ürün ile burada aldığı ürün arasında dağlar kadar fark olduğunu kendisi söylüyor. Kokusu farklı, dokunuşu farklı. Lütfen bu tür ürünleri kuaförünüzden alın. Lütfen evinizde saç düzleştirici kullanmayın. Sonra bizden balyaj istiyorsunuz, saçlar paketin içinde kalıp hamurlaşıyor. Bu sefer biz zor durumda kalıyoruz. Lütfen evde saç boyama veya saç açma işlemi yapmayın. Gelin kuaförünüze danışın. Kuaförünüzde boyatın.

Sayın İrik, gazi unvanınız olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda size gelen şehit ve gazi ailelerine özel indirimleriniz oluyor mu?

VATAN İÇİN BACAĞIMI VERDİM, GEREKİRSE CANIMI DA VERİRİM

Sadece gazi ve şehit ailelerimiz değil. Özel günlerde de her meslek grubuna indirim yapıyorum. Öğretmenler günü dolayısıyla 24 Kasım’da öğretmenlerimize %40 indirim yaptım. Nasıl vatandaşlarımız şehit ve gaziler için bir şeyler yapıyorsa, ben de onlar için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Salonumda her pazartesi günü nakitte %20, kredi kartına %10 indirim yapıyorum. Her Çarşamba günleri indirim yapıyorum. 18 Mart günü haftası tüm şehit annelerinin, eşlerinin ve kızlarının ücretsiz saç kesimini yapıyorum. Bunu da seve seve yapıyorum, onlar bize emanet. Gazi arkadaşlarımın eşlerine, kızlarına %50 indirim yapıyorum. Onların canı sağ olsun, onlar için her şeyi yaparım. Ben bu vatan için bacağımı verdim, gerekirse canımı da veririm.

Aynı zamanda yardımsever bir kişiliğe sahipsiniz sayın İrik, bize sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?

Türkiye Harp Malulü Gazileri Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği olarak, gazi ve şehit çocuklarını Çanakkale’ye götürüyoruz. 23 Nisan’da etkinlikler yapıp sinemalara, oyun alanlarına, lunaparka götürüyoruz. Sağ olsunlar İl ve ilçe belediyelerimiz ve iş adamlarımız bize yardımcı oluyorlar bu konuda. Vatanda Eğitim Derneği olarak da engelli, kimsesiz, otizmli çocuklarla ilgili de çok projelerimiz var. Sağ olsun Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’nün katkılarıyla 4 Aralık’ta yerel sanatçılarımız geldi. Projelerimiz arasında ‘’Çocuklar Üşümesin’’ kampanyası var. Bu kampanya kapsamında çocuklarımızı giydiriyoruz. Lütfen değerli iş adamlarımız bizi bu konuda yalnız bırakmasınlar.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Ben geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Gazette gazetesi her zaman bizim yanımızda. Gazette gazetesinin bir özelliği daha var. Gazette gazetesi, şehidine ve gazisine çok sahip çıkıyor. Bu da bizi mutlu ediyor. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER