• USD 5.5498
  • GBP 7.2651
  • EUR 6.3900

MHP’den milyonlar adına Hükûmete çağrı

MHP’den milyonlar adına Hükûmete çağrı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya; MHP’nin ısrarla çözüm aradığı işçi, memur, öğretmen, uzman erbaş, itfaiyeci benzeri tüm iş kollarında çalışan veya emekli olup zor hayat şartlarına karşın mücadele veren milyonlarca vatandaşın sorunlarını Meclis kürsüsünden dile getirdi, Hükûmete çağrıda bulundu.


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya; MHP’nin ısrarla çözüm aradığı işçi, memur, öğretmen, uzman erbaş, itfaiyeci benzeri tüm iş kollarında çalışan veya emekli olup zor hayat şartlarına karşın mücadele veren milyonlarca vatandaşa tercüman oldu.

Karakaya çağrıda bulundu

Meclis’te 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde MHP Grubu adına söz alan Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, toplumun tüm kesimini yakından ilgilendiren ve çözüm bekleyen sıkıntıların çözümü konusunda çağrıda bulundu. Karakaya, büyük ilgi gören konuşmasında işçiden memura, uzman erbaştan itfaiyeciye, öğretmen ve emekliye kadar değişik sosyal dilime mensup vatandaşlar adına önemli mesajlar verdi.

Satır başlarıyla işte o konuşmadan özet başlıklar:

Çalışanların tamamı mutsuz

“DPB’na bağlı memur, işçi, sözleşmeli personel, geçici personel statüsünde çalışan 3 milyon 341 bin kamu çalışanı mevcut. Üzülerek ifade ediyorum ki 3.5 milyona yakın olan kamu çalışanlarımızın neredeyse tamamına yakını mutsuz, sorunlu ve rahatsız durumda. Kamu personeli, işe girme aşamasından emekliliğe kadar hatta emekli olduktan sonra bile adaletsiz bir sistemin içerisindeler.”

Uzman erbaşlara kadro verilmeli

“Uzman erbaşlar terörle mücadelede en önlerde, göğüs göğse çarpışan, vatanı için gözünü kırpmadan canını veren kahramanlarımızdır. Biz MHP Grubu olarak özellikle uzman erbaşlarla ilgili sorunları yakından takip ediyoruz. Bu sorunu, bir Meclis araştırması önergesiyle Genel Kurul gündemine taşımıştık. Yıllardır dertlerini anlatıyoruz, çare arıyoruz, iktidardan bir adım bekliyoruz artık. Orduevlerinden istifade edememektedirler. Lojman sorunu devam ediyor. Uzmanların sözleşmeli statüleri kaldırılmalı ve bu kardeşlerimize kadro verilmesini Sayın Bakanımızdan özellikle rica ediyoruz.”

Taşeron sistemde çalışanlar

“Madem taşeron işçilik bir kölelik hâline dönüştürüldü, kamunun bir kesiminde bunu düzeltme ihtiyacı duyuyoruz, peki diğer tarafında KİT'lerde ve belediyelerde bunu neden yapmıyoruz?

Bu taşeron uygulamasını kaldırırken taşeron sisteminin içerisinde olan 17 bin firma, bunlarda çalışan 150 bine yakın işçi söz konusu. Bir tarafta bir mağduriyeti giderirken diğer tarafta da yeni mağduriyet alanları oluşturmamamız gerekir. Özellikle belediye ve KİT'lerdeki taşeronda çalışanlara kadro verilmemesi önemli bir eksiklik.”

Polisler iki kat çok çalışıyor, yarısı kadar maaş alıyor

“Polislerimizin çalışma süre ve şartları çok ağır. Buna rağmen taban maaşları, senelik ve haftalık izinleri ile fazla mesai ücretleri tatmin edici durumda değil. Avrupa Birliği ülkelerindeki polislerden iki kat daha fazla çalışmakta ancak yarısı kadar maaş almaktadırlar. MHP Grubu adına buradan bir kez daha polislerimize 3600 ek gösterge istediğimizi beyan ediyorum. Bu konu çözülene kadar bıkmadan konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz. Ayrıca ikinci emir konusunun bir düzenlemeyle mutlaka halli yoluna da gidilmeli.”

Öğretmenlerin durumu

“Öğretmenlerimizin birçok sorunu var, atama bekleyen binlerce öğretmen var. Hâlâ öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e çıkarılmadı, ek ders ücretleri ile eğitim öğretim tazminatları yükseltilmedi, eğitime hazırlık ödenekleri maalesef artırılmadı.”

Akademisyenler de kadro bekliyor

“Akademisyenlerimizin fazlasıyla sıkıntıları var. Zaman dolayısıyla sadece bir tanesine değineceğim. Özellikle büyük şehirlerde doçentlik unvanını alıp hâlâ araştırma görevliliği kadrosunda çalışan bilim insanlarımız var. Doçentlikte beş yılını tamamlamış, profesörlük hakkını elde ettiği hâlde kadrosuzluktan bekleyen çok sayıda insanımız var. Üniversitelerdeki bu kadro sorununun bir an önce çözülmesi gerekiyor.

İtfaiyecilik meslek kabul edilmeli

“Yangın söndürmeden arama kurtarmaya, denetimden eğitime oldukça geniş bir alanda faaliyet yapmaktadırlar. Bu denli önemli ve geniş bir alanda görev yapmalarına rağmen maalesef itfaiyecilik, polislik ya da öğretmenlik gibi bir meslek grubu hâline hâlâ getirilebilmiş değil. Kanun gereği uygulanması gereken altmış günlük fiilî çalışma süresi zammı maalesef uygulanmamaktadır.”

Emekliler ciddi sıkıntı içinde

“Emekliliği hak kazanan çalışanlarımızın asıl sıkıntısı ise emekli olduktan sonraki durumları. Çalışırken aldığı maaşla bile zor geçinen kamu çalışanlarının, kamu emeklilerinin emekli olduktan sonra maaşları yarıya kadar düşmekte ve ciddi bir geçim sıkıntısı yaşamaktadırlar. Diğer emeklilerimizin de durumu ise daha da kötü şartlardadır. Milyonlarca emekli vatandaşımızın refah seviyesini artırmamız kaçınılmazdır.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER