• USD 5.6134
  • GBP 7.3018
  • EUR 6.4316

"Türkiye bir ‘makine çöplüğü’ne dönecek"

"Türkiye bir ‘makine çöplüğü’ne dönecek"

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın yıllardır hükümetten beklediği ‘yatırım teşvik’ini alamamasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, hükümet tarafından açıklanan ‘yatırım teşviki’nin bugüne kadar Adana’yı hep teğet geçtiğini, bu durumun da yatırımcıları Adana yerine başka kentlere yönlendirdiğini vurguladı. Son açıklanan teşvik programının, ‘sorunlar yumağı’nı da beraberinde getirdiğini belirten Tümer, yeni kurulacak fabrikalar için ithal makine alımının da Türkiye’yi ‘makine çöplüğü’ne dönüştüreceğini kaydetti.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın bugüne kadar hükümet tarafından açıklanan ‘yatırım teşvik programı’nın dışında kaldığını, bu durumun da yatırımcıları Adana yerine başka kentlere yönlendirdiğini vurguladı. Tümer, ‘cazibe merkezleri’ olarak öngörülen bölgelere yapılması planlanan fabrikalar için makine ithal edilmesinin de Türkiye’ye ‘makine çöplüğü’ne dönüştüreceğini söyledi.

Sorunlar meclis gündeminde

Zülfikar İnönü Tümer, hükümet tarafından açıklanan; ‘yatırım teşviki’ ile ilgili olarak yaşanan sorun ve sıkıntıları, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Tümer, hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 23 ilde ‘süper teşvikler’ verilmesini öngören ve ‘cazibe merkezleri’ olarak anılan bölgelere yapılacak yatırımları açıkladığını hatırlattı.

Bir ayda 3 bin 380 başvuru!
Tümer, “İş insanlarının serzenişlerine kulak verildiğinde mevcut haliyle arz fazlalığına rağmen, örneğin un, yağ ve iplik fabrikası gibi yatırımlara yeniden teşvik verildiği görülecektir. Bahse konu bölgelerde bu alanlarda birçok fabrika atıl durumdayken sırf teşvikten faydalanmak için civar illerdeki yatırımcılar adeta sıraya girmiştir. Bir ayda 3 bin 380 firmanın başvurusu da bunun kanıtıdır” ifadesini kullandı.

Adana teşvikten faydalanamıyor!
Adana’nın ‘yatırım teşviki’nden hiçbir zaman faydalanmadığını savunan Tümer, “Adana gibi civar illerde yatırımı düşünen iş insanlarının da cazibe merkezlerine yönelmesi, sorunlar yumağına yenilerini ekleyecektir. En önemlisi de yeni kurulacak fabrikalar için Avrupa’dan ithal makinelerin gelecek olmasıdır. Milyarlarca dolar döviz açığımız olmasına rağmen makine ithalatına yönelecek olan ülkemiz adeta bir makine çöplüğüne dönüşecektir” dedi.

Yeni bir düzenlemeye gidilmeli
Bu konuda yaşanan sorun ve sıkıntıları da maddeler halinde gündeme taşıyan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Bu nedenlerle sanayi envanterine göre hareket edilmesi, arz fazlalığı ürünlerin üretilmesinin önüne geçilmesi, bölgeler arası teşvik uçurumunun engellenmesi, talep açığı olan ürün ve işletmelere teşvik verilmesi için yeni bir düzenlemeye gidilmesi şarttır.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER