Miraç Zengel: Bizim taktiğimiz sporcularımıza sevgi vermek

Miraç Zengel: Bizim taktiğimiz sporcularımıza sevgi vermek

Geçmişte yaşanılan maddi sıkıntılar nedeniyle amatör lige düşen ancak azim ve hırsla çalışarak 2. Lig’e yükselen Çukurova Efes Spor Kulübü’nün sporcularına inanan antrenörü Miraç Zengel hedeflerini anlattı.

Miraç Zengel, başarı hikayesinin altında imzası bulunan isim. Takımına inanan, vazgeçmeyen, devam eden ve sonunda başaran Zengel, Çukurova Efes Spor Kulübü’nü çok daha iyi yerlere taşıyacaklarını vurguladı.

Antrenör Zengel, hedeflerinin şampiyon olmak olduğunu ifade ederken, takımında yer alan her bir sporcuyu daha iyi yerlere gelmesinde Çukurova Efes Spor Kulübü ve antrenörleri olarak amaçları olduğunu söyledi.

İşte Antrenör Miraç Zengel ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan satırbaşları:

 “AMACIMIZ SPORCULARIMIZI İYİ YERLERE GETİRMEK”

Öncelikleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz tüm kulüplerinde olduğu gibi bizim de şampiyon olmak. Bir kupa veriyorlar fakat bizim il dışına çıkmamız bir tane sporcunun kurtulmasına sebep olacaksa bu bizim için büyük birşey olacak.  Tek amacımız sporcularımızı iyi yerlere getirmek.  Çocukların iyi bir yerlerde olmasını sağlamak.

Alt Yapı çalışmalarınız nasıl sürüyor?

Alt yapıda 3 antrenör çalışıyoruz. Asıl antrenör ben ve Aslıhan Öztaş. Ben bayan takımıyla Aslıhan hocam da erkek takımıyla ilgilenmekte. Yetişemediğimiz, maçlarda olduğumuz zamanlarda diğer var olan antrenörlerimiz de çalışmalara katılıyor. Önceliğimiz yeni başlayan alt yapımız.  Çünkü küçük yaştan eğitirsek bizim için daha da iyi oluyor. 3-4 sene ki jenerasyonumuz böylelikle daha iyi olacak.

“EN ÖNEMLİSİ DİSİPLİN”

Takım planlaması yaparken önceliklerinizi neye göre belirliyorsunuz?

Takım oluştururken sporcumuzun fiziki özelliklerine bakıyoruz. Daha sonra sporcuya teknik taktik çalışmalarını verdikten sonra maç evresine girdiğimizde karşı takımları izleme şansı bulduğumuzda sporcularımızı rakip takıma göre hareket etmelerini adapte olmalarını sağlıyoruz.

Sizce başarıyı getiren faktörler nelerdir?

En önemlisi disiplin.  Basketbol ve voleybolda uyguladığımız tek bir şey var, aile gibi olabilmek, sporculara bunu hissettirmek.  Bizleri arkadaş belki de anne ve baba gibi görmelerini sağlıyoruz. Bu yüzden disiplin en önemli nokta diyoruz ama sporcularımız öncelikle saygı duyuyorlar. Zaten duyulan saygı sonrasında sevgide arkasından geliyor. Bizim taktiğimiz sporcularımıza sevgi vermek karşılığında onların sevgilerini hissetmek.

“KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINI BIRAKMALARINI SAĞLIYORUZ”

Bir sporcuda olması gereken özellikler nelerdir?

Saygı ve disiplin bizim için yeterli özellikler.  Biz şu konuda seçici oluyoruz sevgi dolu çocukları daha çok seviyoruz. Ama genellikle erkek takımımızda ara sokaklarda kalmış erkekleri kulübümüze aldık. O sporcularımızla bire bir ilgileniyoruz. Biz onların kötü alışkanlıklarını bir kenara bırakmalarını sağlıyoruz. O çocuklara aile sıcaklığını verdikten ve bize bağlandıktan sonra, o kötü alışkanlıklardan kurtuluyorlar. Bunun yoluda saygı ve sevgiden geçiyor. Amacımız topluma sağlıklı ve yararlı bireyler kazandırmak

Size göre Adana Kulüpleri yeteri kadar destek görüyor mu?

Hayır, gördüğünü söyleyemem. Belediyeler kendi kulüplerine destek veriyorlar. Çukurova Belediyesi il dışına çıkmamız adına iki kez servis verdi bize. Geçen sezon bölgesel maçlarda erkek ve bayan takımı olarak birinci olmuştuk. Servisimizi ve maddi desteğimizi Büyükşehir Belediyesinden almıştık ama bunlar ilkti devamı gelmedi. Yeteri kadar destek görmüyoruz. Maddi destek bulsak manevi destek bulamıyoruz. Bir yanımız tamken diğer yanımız eksik oluyor. İkisi bir arada olmuyor.

“ONLAR BENİMLE ÖLÜME GELECEK SPORCULAR”

Amatör lige düştüğünüzde bu nedenle takımdan ayrılan sporcunuz oldu mu?

Benim alt yapıdan yetiştirdiğim sporcularla biz bu yola başlamıştık. Lige çıkmamda ki neden de il dışındaki bir takım çocuklarımızı beğenir de ister düşüncesiydi. Düştüğümüzde bırakan sporcumuz olmadı. Hepsi alt yapıdan sporcularımızdı. Onlar benimle ölüme gelecek sporcular. Şu an bu sporcularım il dışında hem okuyup hemde paralarını kazanıyorlar. Şu an yanımda başka kulüplerde oynamış arkadaşlarımda var ama geneli alt yapıda yetiştirmiş olduğum 3-4 yıllık sporcularımla yola devam ediyorum.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER