“Seyhan Barajı özelleştiriliyor”

“Seyhan Barajı özelleştiriliyor”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Seyhan 1, Seyhan 2 ve Yüreğir HES tesislerinin özelleştirilme programından çıkarılması gerektiğini vurguladı.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Seyhan Barajının özelleştirme kurbanı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Yaklaşık 1 milyon 760 bin dekar alana sahip Adana ili Aşağı Seyhan Ovası Sulamalarının, ileriki zamanlarda sulama suyu temininde yaşanacak problemlerin çözümü için basınçlı borulu şebekeye dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Tümer, bu sayede Adana’nın yılda 600 milyon lira gelir elde edeceğini kaydetti. Tümer, “Özelleştirilme kapsamına alınan Seyhan 1, Seyhan 2 ve Yüreğir HES tesisleri bu kapsamdan çıkarılmalıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, özelleştirilme programına alınan Seyhan Barajı’nın derhal bu kapsamdan çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Basınçlı suyun önemi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündem dışı söz alan Tümer, yaklaşık 1 milyon 760 bin dekar alana sahip Adana ili Aşağı Seyhan Ovası Sulamalarının, ileriki zamanlarda sulama suyu temininde yaşanacak problemlerin çözümü için basınçlı borulu şebekeye dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

600 milyon liralık gelir elde edilebilir

Aşağı Seyhan Ovası’nda son 5 yıl ortalamasına göre tüketilen sulama suyu miktarının yıllık 1 Milyar 900 Milyon metreküp olup, ihtiyaç duyulan bu miktarın ancak 1 Milyar 510 Milyon metreküpünün karşılanabildiğini kaydeden Tümer, “Basınçlı borulu şebekeye geçildiğinde en az 665 Milyon metreküp su tasarrufu sağlanabileceği hesaplanmaktadır. Öte yandan yenilemeden kaynaklı sulanacak ilave yaklaşık 1 milyon dekar tarım arazisinde yıllık yaklaşık 600 milyon lira değerinde tarımsal gelir artışı elde edilecektir” dedi.

Özelleştirilme kapsamından çıkarılmalı

Şebekenin basınçlı borulu şebekeye dönüştürülmesi için sulama suyunun santralden türbinlenmeden alınmasının söz konusu olabileceğini dile getiren Tümer, “Bu bakımdan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirilmesi planlanan, Seyhan 1, Seyhan 2 ve Yüreğir HES tesislerinin, özelleştirilme programından çıkarılması büyük önem arz etmektedir. Bu konudaki hassasiyet bölge ve ülke tarımı adına son derece önemlidir” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER