Rabia Ülkü Uçar: Emlak almak için en doğru zaman!

Rabia Ülkü Uçar: Emlak almak için en doğru zaman!

Ekonomik dalgalanmalar her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de durgunluğa yol açtı. Ancak Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, vatandaşa umut verecek açıklamalarda bulundu.

Adana’da nerede gayrimenkul alınır? Gayrimenkul almak için en doğru zaman hangisidir? Merdivenaltı emlakçılarından kaçınmak için nelere dikkat etmeliyiz? Gayrimenkul danışmanımızı nasıl seçmeliyiz? Başkan Rabia Ülkü Uçar, tüm bu soruları Gazette okurları için cevapladı.

En kârlı gayrimenkul alışverişi için tüyolar da veren Başkan Uçar’la gerçekleştirdiğimiz röportajdan satırbaşları:

Emlak sektörü ekonominin güncel durumundan nasıl etkilendi?

Emlak sektörü ekonominin durumundan oldukça etkilendi. İnşaat ve emlak sektörü piyasadaki ekonomik belirsizliklerden direkt olarak etkileniyor. Ama tabii ki ekonominin çöktüğü algısı yaratılmaya çalışılıyor. Yalnızca emlak sektöründe değil bütün sektörlerde “İşler kötü, daha da kötüye gidiyor” algısı empoze ediliyor. Ama her şeye rağmen Türkiye bizim ve Türkiye’de yaşadığımız sürece de biz yine alım-satım yapacağız. Paramızı da gayrimenkulde değerlendirmeye de devam edeceğiz. Şu anda ekonomik durumdaki dengelerde dövizin iniş-çıkışlar yaşaması, faizlerdeki tutarsızlık insanların kafasını karıştırdı. Karamsarlık var ama biz hep birlikte olur ve ekonominin iyiye gideceğine inanır, çalışırsak –ki ekonomi iyiye gidecek, genelde emlak sektöründe 3-4 yılda bir yaşanan bir sıkıntıdır bu- bu sıkıntılar geçicidir.

EN İYİ YATIRIM ARACI: GAYRİMENKUL

Herkes satarken biz alım yaparız. En fazla altı ay gibi bir sürede ekonomi toparlanıp, normal seyrine dönecektir. Aldığımız gayrimenkuller de değerlenecektir. O yüzden şu anda yaşanan ekonomik dalgalanmayı fırsata çevirmek lazım.

Zaten gayrimenkul alırken kısa vaadede düşünmemek lazım, uzun vaadede size mutlaka para kazandıran en iyi yatırım aracı gayrimenkuldür.

Adana’da emlak yatırımı için en kârlı bölge şu dönem için neresi?

Adana’da emlak yatırımı için bir dönem Sarıçam bölgesi oldukça hareketliydi. Şu anda ise Kabasakal ve Şambayat bölgeleri ciddi bir potansiyele sahip. Bu bölgelerin imara açılması askıdaydı, karar askıdan indi. Kabasakal, Şambayat, Bahçeşehir bölgeleri şu anda en kârlı bölgelerden biri olarak görülüyor.

Gayrimenkul danışmanımızı nasıl seçmeliyiz?

Gayrimenkul danışmanı seçerken, biz hep şunu söylüyoruz; nasıl ki her ailenin bir aile hekimi varsa, her ailenin bir de gayrimenkul danışmanı olmalı. Gayrimenkul almak isteyen herkesin bir emlak danışmanına ihtiyacı var.

MERDİVENALTI EMLAKÇILARINA DİKKAT!

Gayrimenkul danışmanını, emlakçıyı seçerken öncelikle maliye kaydı, oda kaydı var mı? Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Gerçekten emlakçı mı, yoksa merdivenaltı emlakçılığı mı yapıyor? Bunun cevabını bilmemiz lazım. Göstermelik bir emlakçı tabelası olup, maliye ve oda kaydı olmayanlar var, bu kişilere dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer, bir emlakçıdan içeri girdiğinizde herhangi bir tabela, belge, izin göremezlerse, bunu da sormalarını istiyoruz. “Sizin maliye kaydınız, oda kaydınız var mı?” diye sorun.

Herhangi bir kaydı olmadan emlakçılık yapanları nereye ihbar etmeliyiz?

Bize direkt ihbar edebilirler. Emlakçılar Odası’na ihbar edebilirler. Nitekim bize ihbarlar geliyor. Biz bu ihbarları değerlendiriyoruz ve gerekli yerlere şikâyetleri iletiyoruz. Bu ihbarlar sonucunda maddi cezalar alanlar, cezaevinde yatanlar da oldu. Vatandaşı, kendilerini emlakçı gibi tanıtarak dolandıranlar oluyor. Sadece internet ilanı veriyorlar, yerleri belli değil, dolayısıyla aldıkları kaporalarla sırra kadem basıyorlar.

Bu konularda internetteki ilanlar da sorgulanmalı. Bu ilanlar gerçek mi? Fotoğraflarda gördüğünüz evler gerçekten satılık mı, kiralık mı? Dolandırıcılar farklı ilanlardaki fotoğrafları alarak sahte ilanlar verebiliyor. Bu ilanlar çok dikkatli incelenmeli. Dolandırıldığınızı anladığınızda iş işten geçebilir.

Bu tür olayların önüne geçmek, vatandaşı bilinçlendirmek adına diyoruz ki; Emlakçılar Odası’na kayıtlı kişilerden alışveriş yapın! En azından odaya kayıtlı kişilerden alışveriş yaptıklarında bir sorun yaşarlarsa hukuki yaptırımda bulunmak, şikâyet etmek için karşılarında bizi bulabiliyorlar. Biz üyelerimize “Neden vatandaşı mağdur ettiniz?” diye sorabiliyor, sorunu çözebiliyoruz.

Gayrimenkul alım-satımında doğru alıcı ve satıcıyı bulmak için hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız?

Özellikle gayrimenkul alıcılarını çok iyi dinlememiz gerekir emlak danışmanları olarak. Müşterinin nasıl bir yer istediğinı, ihtiyaçlarını bilmeliyiz. Yeni evlenecekse ona göre bir ev, çocuklu bir aileyse okul ulaşımına yakın bölgede bir ev, yaşlı biriyse her şeye ulaşabileceği şekilde hastaneye, sağlık ocağına yakın bölgede bir ev önermemiz gerekir.

Karşımızdaki insanın ne istediği ve neye ihtiyaç duyduğuna göre belirlediğimiz yerleri kişinin de kriterlerine uygunluğunu sağlayıp beğenisine sunmamız gerekir.

Satıcı için de doğru alıcıyı bulmamız gerekiyor. Çünkü başkalarının boş zamanı, bizim iş zamanımız. Bu yüzden doğru yerleri, tam isabet diyeceğimiz şekilde doğru alıcıya önermemiz gerekiyor. Yaşlı bir çifte Şambayat’ta bir villa satamazsınız. Ulaşım sıkıntı, hastaneler uzak… Ama elinizdeki bu gayrimenkulü yeni evli çifte, bir devlet memuruna önerebilirsiniz. Sabah işe gidecek- akşam işten gelecek, gün içerisinde şehir merkezinde olacak biri için uygun olacaktır.

Bu kriterleri çok iyi belirlemek lazım. Herkesin isteğine göre doğru evi bulmak gerekir. Satıcı için de doğru müşteriyi bulmak gerekir… Burada biz gayrimenkul danışmanlarına çok iş düşüyor. Herkese her evi öneremezsiniz, her arsayı öneremezsiniz. Karşıdakinin taleplerini dinlemeliyiz.


“GAYRİMENKUL DANIŞMANI SİZİ MUTLAKA KÂRA GEÇİRİR”

Gayrimenkul danışmanı ile çalışmanın avantajları nelerdir?

Gayrimenkul danışmanı size kâr etmeyeceğiniz bir evi, arsayı, yeri asla önermez. Gayrimenkul danışmanı alıcının da satıcının da haklarını en iyi şekilde korumaya dikkat eder. Siz belki mülk sahibinden bir gayrimenkulü 300 bin liraya alabilirsiniz ama bir gayrimenkul danışmanı aynı mülkü 270-260 bine kadar düşürebilir. Çünkü o an mülk sahibinin o yeri hangi şartlarda satıp-satmayacağını, mülkün gerçek değerini çok iyi biliriz. Yani gayrimenkul danışmanına vereceğiniz komisyonun çok daha fazlasını size kazandırır aslında.

Alacağınız her neyse; konut olabilir, arsa olabilir… Bir gayrimenkul danışmanına “Ben yatırım amaçlı bir yer almak istiyorum” dediğinizde, danışman size kira geliri ile kendisini ortalama 15 yılda amorti edecek bir yer önerir. Müşterinin parasını en iyi şekilde yönlendirmemiz lazım. Bunun için de 15 yılda kendini amorti edecek bir yer en doğru tercih olacaktır.

Kira bedelini, çevre şartlarını, konumunu, ileride ne kadar değerleneceğini araştırır ve müşteri için en kârlı olanı sunarız.

Eğer arsa alacaksa, ileride imar durumunun ne olacağını, burada şehirleşme olacak mı, imara açılacak mı gibi konuları ele alarak yine en kârlı, en doğru yatırımı yapmasını sağlarız.

Siz konut yeri diye alırsınız, bir bakarsınız park alanıdır, sosyal tesis alanıdır, çarşı alanıdır. Vatandaş bunu bilemeyebilir ve aldığı gayrimenkulden hiçbir kâr sağlayamayabilir. Gayrimenkul danışmanı ile çalışmak sizi en kârlı yatırımı yapmaya yönlendirecek ve mutlaka ileride prim yapan bir mülk sahibi, konut, arsa sahibi olacaksınızdır. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER