• USD 5.5498
  • GBP 7.2651
  • EUR 6.3900

“CHP, yönünü çağdaşlığa dönmüş fikirleri bir araya getirecek”

“CHP, yönünü çağdaşlığa dönmüş fikirleri bir araya getirecek”

CHP Adana İl Eski Başkanı Ecz. Burhanettin Bulut, Türkiye ve Adana gündemini Gazette’ye değerlendirdi.


Zarrab Davası’ndan, Türkiye-ABD ilişkilerine, 2019 seçimlerinden, CHP’nin Adana için düşündüğü olası isimlere dek birçok konuda düşüncelerini paylaşan Bulut, “Türkiye’nin geldiği nokta, Orta Doğu’ya yaklaşma politikasının sonucudur.” dedi.

2019 seçimlerinde Adanalıların tercihini CHP’den yana kullanacaklarına inandığını söyleyen Burhanettin Bulut, “Adana hükümet tarafından cezalandırılıyor, kötü belediye yönetimleri de eklenince, Adanalıların bu kez CHP’ye yönetim şansını vereceğini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

İşte CHP’li Burhanettin Bulut ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan satırbaşları:

Zarrab Davası’nın aleyhimize sonuçlanması hâlinde Türkiye’yi neler bekliyor?

Türkiye yalnızca Zarrab dosyası ile ilgili ya da Zarrab Davası ile ilgili bir sorun yaşamayacak tek başına… Türkiye uzun zamandır kendini özellikle Avrupa ülkelerinden uzaklaştıran bir politika izliyor. Bu politika elbette direkt vatandaşlarına yansımasa bile ülke politikalarını etkileyecek. Zarrab dosyası da bununla ilintili aslında. Çünkü davada yaşananlar ve o dosyanın içeriği aslında Türkiye’de uzun zamandır varolan kendini Orta Doğu’ya yaklaştıma politikalarının bir sonucu. Mahkemeleri daha öne alan, çağdaş kavramları, demokrasiyi daha öne alan bir anlayıştan, tek merkezli, bireysel ilişkilerle yürüyen, rüşvetin, kural tanımazlığın egemen olduğu bir yapı… Bu yapı elbette bu tür çarpık sonuçlara neden olur.

“DAVA TÜRKİYE KARŞITIDIR”

Zarrab Davası’nın Türkiye karşıtı olduğunu inkâr etmek elbette mümkün değil. Ama bu hale gelişini de iyi sorgulamak lazım. Çünkü Türkiye’de tek yanlı bir propaganda hâkim. Dostunuz bir anda düşmanınız olabiliyor. Dostum Esad’dan, düşmanım Eset’e gibi… Dostum Zarrab’dan, hain Zarrab’a gibi… Bunlar kendilerini böyle izah ederken, bunun sebeplerini söylemekten geri duruyorlar. Bence Türkiye’de bunun da sorgulanması gerekiyor. Türkiye neden bu tartışmaların öznesi haline geldi? Buna da bir bakmak lazım.

Türkiye – ABD ilişkisinin geleceği hakkındaki öngörüleriniz neler?

Çok büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Bu tür olaylar çok yaşandı Türkiye tarihinde. Bu tür ülke ilişkileri o günkü hükümetlerle bağlı kalmıyor, inişler-çıkışlar olabiliyor. Ama sonuçta belli bir noktada buluşuluyor. Gerek bugün ABD’nin başındaki, gerekse Türkiye’nin başındaki isim farklı söylemlerde bulunabilir. Ama öz itibari ile iki ülkenin derinm ilişkileri var, İncirlik Üssü. Örneğin; Trump ilk geldiğinde “Bizim en büyük dostumuz” gibi bir söylemle başladı ama şimdi tekrar düşmanı oluverdi. Eğer ülke ilişkileri, hele hele Türkiye ve ABD gibi ülkeler arasındaki ilişkiler böyle sabah uyandım başka bir söylem, öğlen oldu başka bir söylem gibi politik manevralardan çok fazla etkilenmez, uzun vaadede eski yörüngesine oturur diye düşünüyorum. Ama burada asıl şuna bakmak gerek; Türkiye’nin çıkarları ne kadar ABD’nin çıkarlarıyla örtüşüyor? Bunu iyi incelemek lazım. Uzun vaadede Trump’ın ya da Türkiye Cumhurbaşkanı’nın söylemleri değil, halkların menfaati önemli olacaktır.

2019 İÇİN EN GÜÇLÜ ADAYLARDAN BİRİ CHP

2019 seçimleri ile ilgili öncelikle CHP’nin Adana için tercihi ne olur? Sonrasında ise Adana halkının tercihi ne olur?

Türkiye’de yeni siyaset iklimi çok sağlıklı tartışılmıyor. Seçim yaklaştıkça daha sağlıklı tartışılır hale gelecektir. Türkiye’de daha önce %25-30’la iktidar olabiliyordunuz. Mevcut durumda %50+1’e ihtiyacınız var, bu bir gerçek. Böyle bir gerçekliğin üzerine siyaset ancak birbirine yakın siyasi anlayışlarla bir araya gelmeyi gerektirmektedir. Bunu geçen seçimlerde AKP-MHP birlikteliğiyle görmüş olduk. 2019 seçimlerine doğru giderken de böyle bir yaklaşım olacağı açık. Bu yaklaşım neye tekâbül edecek, ona bakmak lazım. Bu sadece basit bir birlikteliği değil, anlayış değişikliğini de gerektiriyor. Daha önce kendi seçmenine yönelik yaptığın hitaplar biraz daha geniş çerçeveye dönecek. Örneğim; CHP mutlaka Atatürkçü düşünceyi ihtiva eden, demokrasiye inanan, laik ve yönünü çağdaşlığa dönmüş tercihlerin hepsini bir araya getirmek zorunda. Buna sadece bir parti karşıtlığı olarak değil, bir yaşam tarzı tercihi olarak da bakmak lazım. Atatürkçülüğü hangi anlamda söylüyoruz? Kurtuluş mücadelesi verirken Türkiye’nin hedefini belirleyen anlayış neyse, bugün çağdaş anlayış dediğimiz kavramla birebir örtüşmektedir. Bu anlayışta olan herkesin bir karşıtlık üzerinde değil, bir fikir birliğinde bir araya gelmesi lazım. Bu %50+1 değil elbette, %70’lere yakın bir oy oranına tekâbül ediyor. Bunu daha çok nasıl bir araya getiririz hesabı içerisinde CHP. Diğer taraftan da hükümetin planları arasında ayrı ayrı partilerin aldıkları oyların toplamda birleştirilmesi üzerine, hayata geçer mi, geçmez mi bilemiyoruz. Bu anlattıklarım sadece düşünce aşamasında. Teknik olarak; çıkartılacak maddenin neye karşılık geleceğinden ziyade, toplumun bu yeni siyaset iklimine alışmış olması veya kendini bu sisteme seçim döneminde ne kadar yatkın hissedeceği önemli. Bu da sandığa öyle yansıyacaktır. O anlamda şu anda Adana’da CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı veya ilçe adayları şunlardır deme şansım yok. Bu anlamda bir fikrin olgunlaşmasına zaman var.

Bizim kendi kurullarımızın seçimleri yaklaştı. Bu ay sonunda il seçimi olacak, Şubat ayı içerisinde büyük kongremiz olacak, oradan yeni bir kadro çıkacak. Bu yeni kadrolar gelecek dönem belediye başkan adaylarını belirleyecekler.

CHP GENÇLEŞEREK GÜÇLENİYOR

Yeni kadrolarda büyük değişiklikler olur mu?

Zannetmiyorum. CHP, değişerek, dönüşerek ilerliyor. Yoksa bir parti bu kadar uzun süre ayakta kalmaz. Ama çok ciddi değişiklikler olacağı kanaatinde değilim. Gençleşeceğini söyleyebilirim, uzun zamandır gençleşen bir kadro var. Çok farkında değiller belki ama bugün MYK’ya baktığınız zaman yaş ortalaması çok aşağılarda. Yeni jenerasyon dediğimiz kadrolar aslında şu anda CHP’nin başında. Bu kadroları güçlendirerek devam edeceklerini düşünüyorum.

 

 

Adana’nın tercihi hangi partiden yana olur?

Mevcut hükümet uzun zamandır Adana’yı resmen cezalandırıyor. Gerek Aytaç Durak döneminde, gerekse daha sonraki MHPli başkan dönemlerinde, birçok partinin iktidar olduğu dönemde, hükümetten diğer illerin gördüğü kadar bir destek görmedi. Bu, Adana’daki vatandaşı cezalandırmak anlamına geliyor. Örneğin; hafif raylı sistem… Birçok ilde hafif raylı sistemler Hükümet’in sorumluluğundadır, kendi bütçelerinden karşılanır. Ama Adana’da bunu yapmıyor. Adana elbette kötü de yönetildi, iyi yönetildi de hükümet mi destek vermedi? Hayır. Kötü yönetildi. Burada her iki durumda da yani kötü yönetilen bir Adana ve destek vermeyen hükümet tarafından bakıldığında, bu defa vatandaşın CHP’yi destekleyeceği kanaatindeyim. Gerek hükümete karşı olan reaksiyon, gerekse MHP’nin kötü yönetimi, tercihin CHP’den yana olacağına inancı güçlendiriyor. Ama yine de adaylar çok önemli, o günkü (seçim zamanı) siyaset ortamı çok önemli, belediyeler de genel politikalardan çok etkileniyor. Bir o kadar da adaydan çok etkileniyor. Şu anda konuşmak biraz erken olabilir ama en güçlü adaylardan biri CHP’dir. Aday kim olursa olsun.

DÜNÜN SANAYİ KENTİ BUGÜN İŞSİZLİK KENTİ

Bugün için Adana’nın en büyük sorunu nedir?

Kesinlikle trafik. İşsizliği de almamız gerekir. İşsizlik ve trafik Adana’nın büyük iki problemi. Adana işsizlik konusunda Türkiye rekorunu kırmış durumda. Dünün sanayi kenti bugünün işsizlik kenti olarak anılıyor. Trafik konusunda da bence sadece Hüseyin Sözlü suçlu değil. Ondan önceki dönemlerde yapılan yanlış uygulamalar, alınan yanlış kararlardır… Trafiğin en önemli nedeni metro güzergahıdır. Adana’nın en önemli anadamarı Alparslan Türkeş’i metroyla parçalayarak, kullanışsız hale getirdiler. Hiçbir araştırma yapmadan, ön çalışma yapmadan gerçekleştirilen proje bugün trafik yoğunluğu olarak döndü. Günlük politikalarla bir şehri yönetmeye kalkarsanız böyle olur. Yönetimler o günü kurtarmaya baktılar yalnızca… 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER