• USD 5.5498
  • GBP 7.2651
  • EUR 6.3900

“Depremin büyüklüğü değil binalar önemli”

“Depremin büyüklüğü değil binalar önemli”

JMO Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, Adana’nın deprem haritası ve olası deprem hazırlığı için gerekenleri Gazette okurları için anlattı.

1998 yılında Adana’yı yaralayan depremin üzerinden yirmi yıl geçti ancak Adanalıların deprem korkusu ilk günkü gibi duruyor. Birçok can ve mal kaybına neden olan depremin ardından her ne kadar deprem konusunda bir adım daha bilinçlenmiş olsak da hâlâ aklımızda sorular var.

Adana’da büyük bir deprem bekleniyor mu? Depreme hazırlıklı olmak için hangi önlemler alınmalı? Adana’nın fay hattı haritası… Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, depremle ilgili gerçekleri, olası bir depremde can ve mal kaybı yaşanmaması için yapılması gerekenleri gazetemiz okurlarıyla paylaştı.

İşte JMO Adana Şube Başkanı Tatar’la gerçekleştirdiğimiz röportajdan satırbaşları:

45-50 YILDA BİR ADANA’DA YIKICI DEPREM GERÇEKLEŞEBİLİR

Bölgemizi ve Adana’yı bekleyen deprem var mı?

Bölgemizde yakın zamanda bir deprem beklenmiyor. Çünkü belirli periyotlarda oluyor. Ufak tefek depremler oluyor ama Adana ve çevresinde yıkıcı depremler geçmiş zamana bakarsak 45-50 yıl periyodunda oluyor. Tabi bu Irak, İran sınırında olan deprem bizim için tehlike arz ediyor. Bir Avrasya plakası veya Arap plakası itip sıkıştırıyor bizi. Deprem olunca enerji bu tarafa doğru biriktiği için daha çok yük biniyor. Zaten bir deprem ülkesiyiz ve her an bir depreme hazır olmamız gerekiyor. Ne zaman olacağını kestiremiyoruz ama olacak yerleri biliyoruz en azından. Aktif fayların olduğu yerler bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya konmuş, buralarda sağlam yapılar yaparsak korkulacak bir şey yok.

Türkiye’de deprem bölgesi olarak en tehlikeli bölge Marmara bölgesi değil mi?

Sadece Marmara bölgesi değil. Kuzey Anadolu fay hatları var. Doğudan başlayarak Marmara Denizi’nin içinden geçen büyük bir fay var. Marmara bölgesi, Türkiye’nin kalbi olduğu için tehlikeli. Nüfus orada, sanayi orada. Türkiye’nin kalbi orası.

GÜNEY ADANA’DA GEVŞEK ZEMİN HASARI ARTIRIYOR

Adana’da ‘çok tehlikeli’ diye nitelendirebileceğimiz fay hattı var mı?

Adana’da küçük fay hatları var ama 7 ve üzerinde büyük deprem üretecek fay yok. Adana’da en fazla 6.3 vb. depremler olur. Aslında depremin küçük veya büyük olması önemli değil. Çünkü binaların oturduğu zemin önemli. Çünkü Adana’nın yüzde 60-70 yerleşimi alüvyon zemin. Güney Adana dediğimiz zemin gevşek olunca hasar da fazla oluyor. Onun için o tür yerlere sağlam binalar yapılmalı. Tabi Kuzey Adana’ya geçince zemin sağlam ve sağlam da binalar yaparsanız korkulacak bir şey olmaz. Hasar olacaktır ama bunu minimize etmiş olursunuz.


“DEPREME HAZIR DEĞİLİZ”

Adana, olası bir depreme hazır mı?

Maalesef hazır değil. Deprem master planı, afet master planı veya afet yönet planı gibi planlama yok Adana’da. Deprem oldu, nerde toplanılacak, nereye gidilecek? Biliyorsunuz küçücük bir depremde trafik tıkanıyor ve bu kargaşadan yararlanmalar hatta can kaybına varan olaylar oluyor. Bu bilinci vatandaşlara aşılamadığımız için vatandaşlarımız panikliyor. Hâlbuki bir deprem, afet planımız olsa toplanma alanları ve hangi yolların açık olduğunu gösterir. Bırakın Adana’yı, Türkiye’de yok öyle bir planlama. Bütün yeşil alanları konuta açarsak olmaz. Ama deprem olduktan sonra çadır ve erzak yardımlarını çok iyi yapıyoruz. Bunlar önemli değil. Önemli olan planlamayı depremden önce yapmak. Bunların uygulanması yerel yönetimlere düşüyor. Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerine büyük iş düşüyor. Kurtarma ekipleri o konuda hazırlar. Donanımları iyi ama depremden sonraki o keşmekeşi, o kargaşayı önleyecek plan yok. İnsanları psikolojik olarak da hazırlamak gerekiyor. Bilinç aşılamak gerekiyor. En ufak depremde pencereden atlayıp, kolunu bacağını kırabiliyor. Hatta ölümlere varan yaralanmalar oluyor. Okullarda eğitim vermek gerekiyor, topluma bilgi vermek gerekiyor. Biz oda olarak daha önceki yıllarda milli eğitimle beraber bir protokol yapmıştık. Okullardan teklif gelirse depremin oluşumu ve depremden korunma yöntemlerini anlatıyoruz. Belediyeler ile istişare içerisindeyiz. Yeni yerleşim alanları açılırken imara yönelik önerilerimiz oluyor. Mesela Japonya’da deprem oluyor ama insanlar normal hayatlarına devam ediyor. Çünkü bilinçliler bu konuda.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM, RANTSAL DÖNÜŞÜME DÖNDÜ”

Malumunuz binalarımız yeteri kadar sağlam değil. Kentsel dönüşümle çürük binaların önüne geçilmeye çalışılıyor. Sizce bu yeterli mi?

Yeterli değil. Artık kentsel dönüşüm, rantsal dönüşüme döndü. Bina bazında, parsel bazında kentsel dönüşüm değil, ada bazında, bölge bazında kentsel dönüşüm olmasını söylüyoruz. Yani alanların dönüştürülmesi gerekiyor. Zaten merkezi hükümet de bu yanlıştan döndü. Artık alan bazında kentsel dönüşüm çalışmaları yapılıyor. Siz bir mahalleyi dönüştürecekseniz, komple dönüştüreceksiniz. Altyapısıyla, sosyal donatısıyla, okullarıyla, yeşil alanıyla vb. dönüştüreceksiniz.

Jeoloji Mühendisleri Odası olarak sizin önerileriniz nelerdir?

Biz bir şubeyiz. Hatay, Mersin ve Osmaniye’de bize bağlı. Yaklaşık 1500 civarında üyemiz var. Bizim önerimiz, biz jeoloji mühendislerinin fikirlerine, düşüncelerine, önerilerine kulak vermelerini istiyoruz. Belediyelerde zemin etütlerini kontrol edecek bir birim yok. Mekanizmalarının oluşturulmasını istiyoruz. Çünkü daha sağlıklı zemin etütleri yapılır, daha sağlıklı projeler üretilir. Biz onu istiyoruz. Biz tabi kamudan yanayız. Kamunun yararına olan şeylerin yapılmasını istiyoruz. Yeni yerleşim alanları açılırken daha sağlıklı yerlerin seçilmesi gerekiyor. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER