• USD 5.8113
  • GBP 7.6255
  • EUR 6.7288

Mimar Ayşe Tatlıcıoğlu’dan 2018 dekorasyon önerileri!

Mimar Ayşe Tatlıcıoğlu’dan 2018 dekorasyon önerileri!

“Binaları yaparken sadece tuğlaları üst üste koymuyoruz…”

Tatlıcıoğlu: 2018’de minimalizm ön planda olacak

“Sağlıklı bir yaşamın hikayesini yazıyoruz”

Adana’da başarılı işlere imza atan Ayada Mimarlık’ın sahibi Mimar Ayşe Tatlıcıoğlu, 2018’de dekorasyonda hangi detayların ön plana çıkacağını, renk trendlerini ve tercihleri hakkında Gazette okurlarını bilgilendirdi.

MEKANLA HİKAYENİZ BİRLEŞTİĞİNDE...

“İnsanların ruh hâllerinin bulundukları/yaşadıkları yapıyla etkileşim içinde olduğunu düşünüyor musunuz? Binâdan çok bir yaşam inşa ettiğinizi hissediyor musunuz?” sorumuzu yanıtlayan Tatlıcıoğlu, “Elbette çalıştığınız, dinlendiğiniz noktalarla etkileşim içindesiniz. Bunlar ruhsal bedensel sağlığınızı ve hatta bereket kavramını da olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Binları yaparken tuğlaları üstüste koymuyoruz sadece orada her yönden daha sağlıklı bir yaşamın hikâyesini yazmaya başlıyoruz. Bulunduğunuz mekânla sizin hikâyeniz birleşebildiğinde sizin için en sağlıklı olan da ortaya çıkmış oluyor” dedi.

NEZİH BİR MEKAN OLUŞTURMAK...

Eşya azaltmanın ruha iyi geleceğini belirten Mimar Tatlıcıoğlu, “Duvar renkleriyle oynayabilir ya da duvar kâğıdıyla sıcak bir etki yaratabilirler. Koltuklarının döşemelerini yılın renkleriyle yenileyebililer. Bunların yanında hep eklemek değil eşya azaltmak ruhlarına iyi gelecektir. Kullanmadıkları objeleri kaldırmak hem evi rahatlatacaktır hem de gereksiz kalabalığı önleyip daha nezih bir mekân oluşturmanızı sağlıyacaktır. Bunların yanında perdeler ve aydınlatmada yapacakları ufak değişikler bile yepyeni bir ev etkisi yaratacaktır” diye konuştu. 

Yaşadığınız yer kimliğinizdir. Kim olduğunuzu, sahip olduğunuz mekanlara yansıtarak daha mutlu olmak elinizde. Mekan-zaman-insanı bir araya getiren sanatı icra eden mimarlar, sizlere yalnızca bir ev değil bir yaşam tarzı da sunuyor.

Adana’da başarılı işlere imza atan Ayada Mimarlık’ın sahibi Mimar Ayşe Tatlıcıoğlu, 2018’de dekorasyonda hangi detayların ön plana çıkacağını, renk trendlerini ve tercihleri hakkında Gazette okurlarını bilgilendirdi.

Cesur değişimlere açık olun! Gri, antrasit ve siyah 2018’de hayatlarımıza tekrar giriyor…

Kendi yaşam alanında minimalist çizgilerden yana olduğunu belirten Tatlıcıoğlu, 2018’de dekorasyon trendlerinde de minimalist esintilerin kendini göstereceğini söyledi.

İşte Mimar Ayşe Tatlıcıoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

2018 TRENDİ: MİNİMALİZM

Bu sıralar insanların dekorasyonda tercihleri hangi yönde oluyor? Klasik mi, modern çizgiler mi tercih ediliyor?

2017’nin tasarım trendleri 2018 yılında da büyük ölçüde devam edecek. Ancak artı olarak malzeme ve formlarda daha cesur değişiklikler göreceğiz. Renk olarak pastel tonlar tercih edilmeye devam edecek. Ayrıca gri, antrasit ve siyah renkler de kendilerine 2018 dekorasyon trendlerinde geniş yer bulacak.

Bunun yanı sıra tasarımlarda minimalizm yine ön planda olacak. Kanepelerde ince zarif ayaklar amorf formlarda ve farklı malzemelerden oluşan meteryaller ön planda olacak.

“SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN HİKÂYESİNİ YAZMAYA BAŞLIYORUZ”

İnsanların ruh hâllerinin bulundukları/yaşadıkları yapıyla etkileşim içinde olduğunu düşünüyor musunuz? Binâdan çok bir yaşam inşa ettiğinizi hissediyor musunuz?

Elbette çalıştığınız dinlendiğiniz noktalarla etkileşim içindesiniz. Bunlar ruhsal bedensel sağlığınızı ve hatta bereket kavramını da olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Binları yaparken tuğlaları üstüste koymuyoruz sadece orada her yönden daha sağlıklı bir yaşamın hikâyesini yazmaya başlıyoruz. Bulunduğunuz mekânla sizin hikâyeniz birleşebildiğinde sizin için en sağlıklı olan da ortaya çıkmış oluyor.

Siz kendi yaşam alanınızda ne tarz bir dekorasyon tercih ediyorsunuz?

Kendi yaşam alanımda minimal tarzı tercih ediyorum diyebilirim. “Az çoktur” esası benim tercihlerimde ön planda.

Yaşanılır bir yapıda olmazsa olmaz dediğiniz unsur nedir?

Fonksiyonel oluşu, iklimin olumlu ve olumsuz etkilerini doğru kullanabilir oluşu, afetlere dayanıklılığı. Kullanılabilirliği bir yapının ilk tercih edilme sebebidir.

Adana’da en estetik bulduğunuz yapı hangisi?

Eski yapılardan Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan Sabancı Evi’ni, yenide ise Sheraton Oteli’nin yapısını beğeniyorum.

“EŞYA AZALTMAK RUHA İYİ GELİR”

Yaşam alanını yenilemek isteyenler için pratik değişiklik önerileriniz nelerdir?

Duvar renkleriyle oynayabilir ya da duvar kâğıdıyla sıcak bir etki yaratabilirler. Koltuklarının döşemelerini yılın renkleriyle yenileyebililer.

Bunların yanında hep eklemek değil eşya azaltmak ruhlarına iyi gelecektir. Kullanmadıkları objeleri kaldırmak hem evi rahatlatacaktır hem de gereksiz kalabalığı önleyip daha nezih bir mekân oluşturmanızı sağlıyacaktır.

Bunların yanında perdeler ve aydınlatmada yapacakları ufak değişikler bile yepyeni bir ev etkisi yaratacaktır.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER