Ortaokulda Hekimlik Mesleği Tanıtıldı

Ortaokulda Hekimlik Mesleği Tanıtıldı

Şehit Halit Yaşar Mine Ortaokulu’nca organize edilen ‘Kariyer Günleri’nin konuğu Adana Şehir Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu ve Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten oldu.

Poyraz, “Öğrencilerimizin geleceğine yön vermek istiyoruz”

Öğrencilerinin mesleki anlamda bilgilenmelerini sağlamak adına ‘Kariyer Günleri’ adlı projelerini yaşama geçirmek istediklerini ifade eden Şehit Halit Yaşar Mine Ortaokulu Psikolojik Danışmanı Buket Poyraz, yaptığı açıklamada “Öğretmenlerimizle birlikte öğrencilerimizin geleceklerine yönelik planlama yaparken seçecekleri mesleklerle ilgili bilgilendirme yapmak istiyoruz. Mesleklerin çalışma koşulları nelerdir? Neler yapılır? Ekonomik getirisi Nedir? Bilimsel yönleri, ülkemize katkısı nasıl olur? Gibi soruları yanıt bulmak açısından mesleğinde duayen olmuş kişileri okulumuza konuk edip, birinci ağızdan bilgi alma amacıyla ‘Kariyer Günleri’ni düzenledik. Bu etkinlik çocuklarımızın motivasyonunu arttıracağı gibi çalışmalarına yön vererek gelecekleri için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bugün konumuz hekimlik. Konuşmacı konuğumuz Doç. Dr. Ali İhsan Ökten hocamıza katkıları için çok teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Ökten, “Amacımız hastalarımızın acılarını, ağrılarını giderip, iyileştirmektir”

Konuşmasında eğitim ve mesleki yaşamından kısa bir kesit sunan Adana Şehir Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu ve Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Ben hekimim. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezunum. Yaptığım ihtisas ve sınavlar sonrası Doçent oldum. Sizlerin başarılı birer öğrenci olduğunuzu düşünüyorum. İster hekimlik mesleği olsun, ister öğretmenlik, mühendislik, eczacılık, ister finans danışmanı olun o işi iyi yaparsanız başarılı olursunuz. Aranızda tıp okuyup, yeni buluşlar yapıp, çaresi olmayan hastalıkları önleyerek insanlığa faydası olacak arkadaşlar vardır. Belki ameliyatlarda yeni teknikler geliştireceksiniz. Bizlerde bunları yapmayı çalışıyoruz. Amacımız hastalarımızı en kısa sürede iyileştirerek, acılarını ve ağrılarını dindirmektir.”

“Yaşama tek meslek üzerinden bakmayın”

İnsanoğlu’nun var olduğu günden itibaren hekimlik mesleğinin de var olduğunu belirten Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Tıp mesleği gelişerek günümüze kadar gelmiş, son teknoloji ile daha da gelişmiştir. Birçok meslek erdemlidir ama hekimlik ve öğretmenlik mesleği her insanın dünyasına çok yakındır. Meslekler insanların yaşamlarını kolaylaştırmaya veya sorunlarına çözüm bulmak için varlardır. Hekimliği kutsal yapan şey insanların canlarını emanet etmeleridir. Birçok meslekte olduğu gibi hekimlik; güvenilir ve saygın bir meslektir. Öğretmenlerimizin sizlere verdiği eğitim ile hepinizin çok güzel yerlere geleceğinizden eminim. Yaşama tek bir meslek üzerinden bakmamak lazım. Kendimizi birçok alanda geliştirmeliyiz. Ben hekimliğimi yaparken ayrıca fotoğraf sanatı ile uğraşıyorum. Fotoğrafçılık ve mesleğimle alakalı yazdığım kitaplarım var.” Diye konuştu.

Öğrencilerin hekimlerin karşılaştığı vakalarla ilgili merak ettiği soruların yanıt bulmasının ardından Psikolojik Danışman Buket Poyraz diğer öğretmenlerle birlikte Doç. Dr. Ökten’e teşekkür ederek çiçek verdiler.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER