“CHP, HDP-PKK eksenine kayıyor”

“CHP, HDP-PKK eksenine kayıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen işadamı Hamza Yoldaş, Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaşanan değişimi yorumladı. 

Yoldaş, CHP’nin adında da bulunan “halk”tan uzaklaşarak, parti tabanında siyasi eksen kayması yaşandığını dile getirdi.  

CHP ‘li Sezgin Tanrıkulu’ya, Twitter hesabı üzerinden “Atatürk’ü minnetle analım” davetinde bulunan Yoldaş, Tanrıkulu’nun, Atatürk’ün CHP’sinin yörüngesinden çıkarak, PKK ve terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP’ye yaklaştığını söyledi. CHP milletvekillerinin arasında iletişimsizlik olduğunu öne süren Yoldaş, “Basit bir telefon görüşmesi ile çözebilecekleri problemler için Twitter üzerinden birbirlerine sataşmaları da bunun göstergesi” dedi.

Hamza Yoldaş, CHP seçmeninin, gönül verdikleri partilerindeki bu negatif değişimin farkına varmaları gerektiğini belirterek, “Umarım bunun için geç kalmazlar” ifadelerini kullandı.

İşte Hamza Yoldaş’ın CHP’de yaşanan eksen kaymasıyla ilgili görüşleri:

Atatürk’ün partisi CHP, izlediği siyasetle bu sıfatının hakkını veriyor mu?

CHP’de siyasi idolojideki kayma gün be gün artıyor…

Yaşadığımız süreçte genelde terörist cenazelerinde çok sıklıkla gördüğümüz CHP Milletvekilleri, mensubu oldukları Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasi lugatını değiştirmeye başladılar. Bu değişim gün be gün artarak devam ediyor. Parti tabanı da bu siyasi eksen kaymasından pek rahatsız değil gibi görünüyor...

Cumhuriyet Halk Partisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 eylül 1923 Halk Fırkası adıyla kurulmuş, 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır. 2018 yıllında ise CHP, HDP, PDY ile dirsek temasından dolayı parti adı muammaya girmiştir... Biraz CHP’yi tanıyalım isterseniz, o zaman daha iyi anlayacaksınız…

CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.

1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.

CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.

YENİ NESİL CHP ATATÜRK’ÜN ÇİZGİSİNDEN KAYDI

Şimdi yeni nesil CHP’ye baktığımızda; parti içindeki düzen ve mensubu bulunan milletvekillerinin asla ve katta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ağzına dahi almamalarından yola çıkarsak bu parti tabanında ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Aslında ciddiyiyetini yitiren bir parti haline geldi. Muharem İnce’nin kendi Twitter adresinden yine aynı partide görevli milletvekillerini azarlaması, parti içindeki kopukluğu anlatıyor. Açıkçası Tuncay Özkan adını yazarak “Benim yerime açıklama yapma hakkı yoktur, benim basın danışmanım değildir” diye çıkışması, partiye mensup milletvekillerinin ne kadar kopuk olduklarının göstergesi degil mi? Çünkü bir aile ortamı olsa telefonla konuşarak bu küçük problemi çözebilecekken bu yolu es geçip, iki düşman gibi birbirleriyle muhatap olmadan kavga telaşına girmeleri gibi…

CHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ TERÖRİSTLER İLE KOL KOLA GİRİYOR

Bir diğer milletvekili ise Sezgin Tanrıkulu, asla hiçbir şekilde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ağzına dahi almayan ve kurucu liderinin benimsediği siyasi konjekturden partiyi çıkarmış, terör örgütlerinin mağdur edildiklerine yönelik açıklamalar ve genelde terör örgütü PKK’nın dağ kadrosunda gebermiş teröristlerini savunan  bir milletvekili haline gelmiştir. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten rahatsız oluyorlar. Oysa ki nefes alan ve Türk bayrağı altında yaşayan zerre kadar onur sahibi her yurttaş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsederken rahmet minnet ve şükranla bahsetmesi, yad etmesi gerekmez mi? Şimdi vereceğim örnekten anlaşılacağı üzere Twitter adresinden hep teröristleri anan, yad eden Sezgin Tanrikulu’na Hamza Yoldaş kapak gibi bir cevap vermiştir. Yazdığım tweette mensubu oldukları CHP’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk partisi olduğu hatırlatmış ve çok kolay bir talebi olmuştur; vatanımızın cesur ve yürekli savunucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle anabilir mi? Sezgin Tanrıkulu bu daveti her zamanki gibi karşılıksız bırakmıştır.  Umarım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gönül vermiş, CHP’sine gönül vermiş seçmen kitlesinin yeni CHP’yi görüp, tanıması geç olmaz…

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER