“Tarım, milli güvenliğimizi yakından ilgilendiriyor”

“Tarım, milli güvenliğimizi yakından ilgilendiriyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye’nin sürdürülebilir bir tarım politikasından yoksun, günü kurtarmaya dönük politikalarla hedefe ulaşmasının mümkün görünmediğini bildirdi.

Aynı zamanda ziraat mühendisi olan CHP İl Başkanı Ayhan Barut ve İl Başkan Yardımcısı Şahin Yeter’le birlikte Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanlığı’na yeniden seçilen Semih Karademir ve yönetim kurulu üyelerine ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunan Tümer, Adana, bölge ve Türkiye tarım sektörü adına önemli çalışmalara imza atan ZMO ailesine teşekkür etti.

Tarım sektörünün Milli İstihbarat Teşkilatı’nın çalışma alanından daha az stratejik olmadığının altını çizen Tümer, “Tarım tam olarak milli güvenliğimizi ilgilendiren bir konudur. Bu şekliyle hareket edilmediği takdirde değişen ve gelişen dünyadaki yerimizi almamız zor görünüyor” dedi.

“TARIM SEKTÖRÜNDE SİYASALLAŞMA OLMAZ”

Ülkemizin sürdürülebilir bir tarım politikasının olmayışının hem verimi ve çeşitliliği hem de tarım topraklarını olumsuz etkilediğini ifade eden Tümer, sulama birliklerinin kapatılması yerine daha güçlendirilmesi ve çiftçinin lehine teknolojik gelişmelerle donatılması gerektiğini vurguladı.

Bir çok alanda olduğu gibi sulama birliklerinde de siyasallaşmanın önünün açılmasının tarım sektörüne yarardan çok zarar vereceğinin altını çizen Tümer, “Ulusal güvenliğimizi ilgilendiren konularda siyasi davranmak geleceğimizi doğrudan olumsuz etkiler. Sulama birlikleri ‘kapatıyorum oldu’ mantığıyla siyasete alet edilmemelidir. Ayrıca birliklerde istihdam edilen binlerce personelin de geleceği karartılmamalıdır. Öte yandan tüm Türkiye’deki toprak koruma kurulları özerk bir yapıya kavuşmalıdır. Uzman görüşleri doğrultusunda topraklar gelecek nesillere bırakılmalıdır” diye konuştu.

KÖY KAVRAMI YOK EDİLDİ

Son yıllarda uygulanan tarım politikaları nedeniyle çiftçinin tarımdaki gücünü yitirdiğini, yoksullaştığını ve yavaş yavaş toprağını elden çıkararak büyük kentlere göç ettiğini ifade eden Tümer, “Şimdi de vatandaşı köylere geri çekmenin telaşı yaşanıyor. Son çıkarılan Bütünşehir Yasası ile Türkiye’de köy kavramını da ortadan kaldıranlar bu sorunların yaşanacağını öngörmediler” dedi.

KIRSAL NÜFUS AZALDI

Tarımsal üretimde yaşam koşullarının olabildiğince zorlaştığını, ulusal bir üretim planlamasının olmadığını, girdi maliyetlerinin düşmediğini, dünyayı okuyabilen profesyonel bir üretim modeline geçilemediğini vurgulayan Tümer, son 16 yılda kırsaldaki nüfusun toplam nüfusa oranının yüzde 35’ten yüzde 7,7’ye düştüğünü vurguladı.
TARIM İSTİHDAMI DÜŞTÜ

Ziyareti için Tümer, Barut ve Yeter’e teşekkür eden ZMO Adana Şube Başkanı Semih Karademir ise gelişmekte olan ülkelerin büyümeye dayalı politik önceliklerini toplumun tamamını kapsayan kalkınma arayışlarına ayırdığını, Türkiye’de bu durumun tam tersinin yaşandığını kaydetti. Tarımın ve tarım nüfusunun tasfiye edilmeye devam ettiğini, tarım topraklarının hızla betonlaşmaya terk edildiğini kaydeden Karademir, tarımdaki istihdamın da oldukça düştüğünü sözlerine ekledi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER