Adana enerji üssü oluyor

Adana enerji üssü oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir Ziyareti sırasında iş formunda yaptığı açıklama Adana iş çevresini sevindirdi.

MÜSİAD Adana Şubesi Başkanı Burhan Kavak, “Türkiye’nin enerji üssü olma yolumuzdaki en somut adımın müjdesini aldık. Cumhurbaşkanımıza, ekonomi yönetimimize, yatırımcılara ve bu çerçevede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İKİ BÜYÜK ANLAMI VAR

Kavak, Yumurtalık’ta gerçekleştirilmesi kararı verilen yatırımın iki önemli anlamı bulunduğunu belirterek, “Tesis yılda 450 bin ton poliproplen üretecek. Cari açığımızın yükselmesine neden olan önemli ürünlerden biri bu. Bu üründe dışa bağımlılığı yüzde 25 azaltmış olacağız. Bu Türkiye ekonomisi için çok önemli. Bölgemiz için ise yatırımın farklı bir anlamı olacak. Bölgenin ilk petrokimya yatırımı olacak ki bu da diğer yatırımları, alt sektör ve ürünleri beraberinde getirecek. Bütün bu gelişmelerin beklediğimiz ‘Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nin faaliyete geçişini de hızlandıracağını düşünüyoruz. Adanamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

RÖNESANS ORTAKLIĞIYLA

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir'in milli enerji şirketi Sonatrach ile Türkiye'nin Rönesans grubu arasında, Adana'da 1 milyar dolarlık petrokimya tesisi kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını söylemişti. Erdoğan,  Türkiye-Cezayir İş Forumu'nda yaptığı konuşmada Erdoğan, Cezayir'in milli enerji şirketi Sonatrach ile Türkiye'nin önde gelen firmalarından olan Rönesans ve Bayegan arasında Adana'da Yumurtalık serbest bölgesinde 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı konusunda anlaşmaya varıldığını ifade etmişti.  

Adana'da 1 milyar dolarlık yatırım

Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Halid Milli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Yumurtalık'a 1 milyar dolarlık yatırım' açıklamasının çok sevindirici olduğunu söyledi. Ekonomik kalkınmanın yeni yatırımlarla daha da güçleneceğini vurgulayan AGİAD Başkanı Halid Milli, "Bölgemiz yatırımcılar için çok büyük potansiyel ve avantajlara sahip. Tüm yatırımcıları bölgemize yatırıma davet ediyoruz" dedi. 
ADANA'NIN AVANTAJLARA DİKKAT ÇEKTİ
Adana'nın yatırım ve gelişme potansiyelinin en yüksek şehir olduğunu ifade eden AGİAD Başkanı Halid Milli, şunları kaydetti:
"Coğrafi konumu ile Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'e açılan kapı olması, ulusal ve uluslararası ticaret yollarının merkezinde bulunması, ulaşım - altyapı ve lojistik açıdan güçlü olması Adana için çok önemli bir artıdır. Komşu illeri ile ticaret bağı nedeniyle birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapması, yatak kapasitesi güçlü otellerin varlığı, yeni ve nitelikli alışveriş merkezlerine sahip olması, çalışma çağındaki genç nüfusun Türkiye ortalamasına göre daha fazla olması, Ar-Ge konularında çalışmalar yapan merkezlerin ve kalifiye iş gücü yetiştiren üniversitelerin varlığı büyük değerdir. Zengin tarihi ile kültürel varlıklara ve doğal güzelliklere sahip olması, karnaval, festivaller ve fuarlar şehri olması, uygun iklimi, turizmin her yönü ile faydalanılabilecek bir şehir olması, yeraltı kaynakları bakımından zenginliği, güneşlenme süresi ve uygun arazi varlığı ile temiz enerji üretimine uygunluğu, cumhuriyet öncesi zamanlara dayanan köklü sanayi kültürü ve imalat tecrübesi, mümbit toprakları ve uygun iklimi ile tarımsal üretim ve tarımsal sanayide marka şehir olan Adana, ülkemizin gelişme potansiyeli en yüksek olan şehri ve Çukurova'nın merkezidir."
YATIRIMA ÇAĞIRDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cezayir'de yaptığı "Yumurtalık'a 1 milyar dolarlık yatırım" açıklamasının çok sevindirici olduğunu söyleyen Halid Milli, şunları söyledi:
"Adana'mızın doğal altyapısı, sanayi altyapısı, lojistik altyapısı, imalat altyapısı, tarımsal altyapısı ve insan gücü yatırım yapılabilirlik açsısından çok avantajlıdır. Şehrimiz ve bölgemizde yapılacak olan Adana-Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi, Yumurtalık Turizm Bölgesi, Yumurtalık Yat Limanı Projesi, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Akkuyu Nükleer Santrali, Karataş Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Hızlı Tren Hattı Projesi, Adana - Çukurova Teknoloji Geliştirme Projesi, Raylı Sistem Hattının Genişletilmesi gibi yatırımlar Adana'mızın her açıdan gelişimini hızlandıracaktır. AGİAD olarak ülkemizdeki bütün yatırımcıları 'fırsatlar şehri' olan Adana'mıza davet ediyoruz. Yatırımcıların gerek kamusal gerekse yatırım süreçlerinde yaşayabilecekleri sorunlarına çözüm üretmek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu birikimizle, tüm sektörlerden bölgemizde yatırım planlayan kıymetli yatırımcılar için her türlü desteği vermek istiyoruz. Yumurtalık'a yapılacak 1 milyar dolarlık yatırımın etkisiyle Adanamızın sosyal ve ekonomik açıdan yeni yatırımlar daha da güçleneceğine inanıyoruz."

“Türkiye Adana ile büyüyecek’

Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkan Vekili Ömer Faruk Sakarya, Adana’da Cezayir işbirliğiyle gerçekleşecek petro kimya tesislerinin yapılacağı müjdesini büyük memnuniyetle karşıladıklarını, bu yatırımın Adana ve Türkiye açısından büyük önemi bulunduğunu söyledi. Sakarya, “Yumurtalık’ta yapılacak yatırımlara ek olarak gerçekleşmesini arzu ettiğimiz ileri teknoloji ürünlerin üretileceği yatırımlarla birlikte ülkemiz dışa bağımlılıktan kurtulacak, Türkiye Adana ile büyüyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayirli enerji şirketiyle Türkiye’den Rönesans Enerji’nin Adana’nın ‘Petrol üssü’ olarak adlandırılan Yumurtalık İlçesi’nde petro kimya tesisi kurulması için 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladığı müjdesi Adana’da büyük heyecan yarattı. Cezayir ile yapılan bu anlaşmayı memnuniyet verici bulduklarını, Türkiye ekonomisi açısından da önemli olduğunu kaydeden Başkan Ömer Faruk Sakarya, Çukurova GİAD olarak da yıllardır Yumurtalık Enerji İhtisas Bölgesi ve bu bölgede yapılacak petro kimya tesisleri ile ileri teknoloji ürünlerin yapılacağı tesislerin yatırımına yönelik açıklamalar yaptıklarını hatırlattı. Dernek olarak gerçekleştirdikleri “Adana ekonomisi rekabetçiliğinin analizi” ve “İmalat sanayinde küresel eğilimler ve Adana” konulu sanayi raporunda da petrolün, enerjinin önemine dikkat çektiklerini, Jurong Adası örneğini de vererek, Adana’ya da benzer tesislerin yapılmasını önerdiklerini de vurgulayan Sakarya, şunları söyledi:

 “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği Cezayir ile yapılan bu anlaşma Adana’mız için, ülkemiz için çok önemlidir. Bu işbirliğini büyük memnuniyetle karşılıyoruz. Bu işbirliği kentimize ve ülkemize hayırlı olsun. Biz Çukurova Genç İşadamları Derneği olarak, Adana’da Yumurtalık Enerji İhtisas Bölgesi’nin önemini anlatıyor, bölgenin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyor, bu bölgede yapılacak yatırımların ülkemize sağlayacağı katma değere yıllardır dikkat çekiyorduk. Cezayir ile yapılan bu büyük işbirliği petro kimyada bizi dışa bağımlılıktan kurtaracak olmakla birlikte, bununla da yetinilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.  Yumurtalık, ileri teknoloji ürünlerin de üretildiği bölge haline getirilmeli, bölge bu hedefle planlanmalıdır. Petrol türevi  yüksek montanlı, katma değeri yüksek, bizi dışa bağımlılıktan kurtaracak yüksek teknoloji ürünlerin üretileceği tesisler de yapılmalı, bununla ilgili yatırımlar da Adana’da hayat bulmalıdır. Yumurtalık, Türkiye’nin Jurong Adası’dır, ekonomide kurtuluş reçetesidir. Burada petro kimya tesislerinin ardından ileri teknoloji ürünlerin imal edildiği sanayiyle entegre yatırımlar da gerçekleşmelidir.  Cezayir ile yapılan büyük işbirliği, bu bölgemizde yıllardır özlemle beklediğimiz yatırımların da gelmesinin öncüsü olacaktır. Ülkemize hayırlı olsun.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER