İMAR SORUNU ÇÖZÜLMELİ

İMAR SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Adana’nın başarılı inşaat şirketlerinden İnan Reba İnşaat’ın sahibi Mehmet Ali İnan, Adana’da inşaat sektörünün yaşadığı sıkıntıları, şirketlerinin gerçekleştireceği projelerini, inşaat sektörü ile ilgili görüşlerini Gazette okurları için anlattı.

Mehmet Ali İnan, inşaat sektörünün her kademesinde çalışarak şimdiki konumuna ulaştığını belirterek, başarılarının da altında yatanın bu geçmişi olduğunu vurguladı.

Bir aile şirketi olduklarını ifade eden Mehmet Ali İnan, kardeşleriyle birlikte yürüttükleri şirketlerinin önceliğinin kaliteyi yakalamak olduğunu söyledi.

İlgili kamu kuruluşları ve belediyelerin imar alanlarını genişletmeleri gerektiğini söyleyen İnan, “Bu sıkışık durumdan kurtarılıp kısaca herkesin rahat bir nefes alması sağlanabilir” dedi.

İnşaat sektörünün en önemli sıkıntısının maliyet artışları olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali İnan, “Adeta serbest piyasa adı altında kartelleşme oluşuyor. Fiyatlar, özellikle çimentodaki sıkıntının kaynağı budur” açıklamasında bulundu.

Mehmet Ali İnan, konut fiyatlarının yükselmesinin de en önemli nedeninin imar alanlarının yetersizliği olduğunun altını çizerek, bu sorun çözülmezse, inşaat sektörünü zorlu günlerin beklediğini ifade etti.

İşte İnan Reba İnşaat sahibi Mehmet Ali İnan ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Mehmet Ali İNAN: Adana doğumlu olup inşaat sektörünün her kademesinde çalıştım. Şu anki konumumuzun başarısı sektörün içinden gelmiş olmamdır. Ayrıca sektörün sıkıntısı ve sosyal sorumluluğumun da farkında olarak birkaç STK bağlantılarım var. Bunların içinde Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) yönetim kurulu üyeliğim de bulunmakta.

İnan Reba İnşaat’ın bugüne kadar yaptığı yapacağı projeler nelerdir?

İnan Reba İnşaat bir aile şirketi olup kardeşlerimle birlikte yürüttüğümüz bir oluşumdur. Projelerimizde daha çok kaliteli bir kurum olmak önceliğimizdir. Bu anlamda projelerimizde kalite önce gelir. 100 Yıl, Hayal Park, Yüreğir’de ve tamamlanmış projelerimiz vardır. Yapacağımız projeler konusunda ise sözümüze sadık kalıp vaktinde binaları teslim etmemiz, yukarıda bahsettiğim gibi kalite olmazsa olmazımızdır, kısaca daha iyiyi daha moderni, sunmaktır. Bu konuda İnan Reba markasının prestij olarak sürmesi idealimizdir. Bunu da yaptıklarımız ve yapacaklarımızla ispatlıyoruz.

İmar konusunda neler düşünüyorsunuz?

İmar konusunda düşüncelerimiz bizden çok kamu kurumlarının ve belediyelerin duruma bakış açısıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Kendi fikrimce ise yaşanılan sıkıntının kaynağı imar alanlarının yeterince oluşturulmamasıdır. Bu da tabii ki bize maliyet, konut sahibi olmak isteyenlere önemli külfet olarak yansıyor. Kentin daha modernize olması ve gelişebilmesi açısında bu konuda imar alanlarının genişletilerek bu sıkışık durumdan kurtarılıp kısaca herkesin rahat bir nefes alması sağlanabilir.

İnşaat sektörü ilgili sıkıntı yaşıyor musunuz?

İnşaat sektörünün son dönemdeki en önemli sıkıntısı maliyet artışlarıdır. Bunların başında ise demir ve çimento fiyatları gelmektedir. Adeta serbest piyasa adı altında kartelleşme oluşuyor. Fiyatlar özellikle çimentodaki sıkıntının kaynağı budur. Demir fiyatlarında ise aynı durumun yanı sıra hükümetin konuya bir el atıp bu fahiş fiyatlara karşı önlemler alması gerekiyor. Bunun aksi de şu an sektörün piyasadaki sıkıntılarıdır.

Adana’da yükselen ev fiyatları hakkında düşünceleriniz neler?

Adana da konut fiyatlarının yükselmesinin en önemli nedeni imar sorunudur. Eğer yeni imar alanları oluşturulmaz ise bu artış önlenmez. Daha da yüksek fiyatları görebilir. Arsa sahipleri bu fırsatı haklı ya da haksız olarak değerlendiriyorlar. Elbette bu da maliyetlere yansıyor. Tabii ki de maliyetlerin de önemi var ama arsa yetersizliği buna fırsat veriyor.

Kısaca özetleyecek olursak İnşaat sektörüne rahat nefes alabilmesi piyasaları da hareketlendirecek önemli sirkülasyon sağlayacaktır. Bu konuda hükümetimize düşen krize karşı konut faizlerinin düşürülmesi, bu süreçte sıkıntı yaşayan müteşebbislere KGF gibi krediler sağlanmalıdır.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER