‘Verilen sözler tutulmuyor’

‘Verilen sözler tutulmuyor’


(GAZETTE)-Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB'nin sığınmacı sorununu çözmek üzere anlaşma yapmak istediği Afrikalı liderlere seslenerek, "Afrikalı dostlarımızı uyarmak isterim. Anlaşma yapmadan bizimle konuşmanız faydalı olur.


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB'nin sığınmacı sorununu çözmek üzere anlaşma yapmak istediği Afrikalı liderlere seslenerek, "Afrikalı dostlarımızı uyarmak isterim. Anlaşma yapmadan bizimle konuşmanız faydalı olur. AB'nin 18 Mart anlaşmasında bize verdiği sözleri hangi estetik bahanelerle tutmadığını anlatabiliriz size." ifadelerini kullandı.

"Verilen sözlerin tutulmadığını görecekler"

Çelik, Afrikalı yetkililerin, AB temsilcileri ve AB ülkelerinden anlaşma yapılana kadar iş birliğine açık, sık sık yapılan üst düzey ziyaretlerle karşılaşacaklarını belirterek, "Ciddi sözler verilecek ve beraber çalışmanın öneminden uzun cümlelerle bahsedilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Göç dalgası kontrol altına alınana kadar bu tutumun süreceğine dikkati çeken Çelik, "Sonra göç kontrol altına alınınca, verilen sözlerin tutulmadığını görecekler. Sözlerin neden tutulmadığına dair estetik bahanelerle ve yalanlarla karşılaşacaklar." uyarısında bulundu.

Çelik, "bu yalanları" ilk önce Avusturya
 Başbakanı Sebastian Kurz'un dillendireceğine işaret ederek, "Arkasından aşırı sağın iktidarda olduğu ya da ikinci parti olduğu ülkeler başlayacak. AB yetkilileri ise 'Ortak karar alamıyoruz, çok üzgünüz.' diyecek." ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER