İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arttı

İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arttı


(GAZETTE)- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Dış Ticaret Endeksleri, Mayıs 2018 sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda, ihracat ve ithalat birim değer endekslerinin arttığı bildirildi. İhracat birim değer endeksinin Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %3,4 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) %2,2, yakıtlarda %38,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %5,4 arttığı belirtildi.

İthalat birim değer endeksinin Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,7 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %0,5, ham maddelerde (yakıt hariç) %10,5, yakıtlarda %32,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %2,4 arttığı belirtildi.

İhracat miktar endeksi artarken, ithalat miktar endeksi geriledi

Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,4 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %19,1, ham maddelerde (yakıt hariç) %5,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4,2 artarken, yakıtlarda %39,4 azaldığı belirtildi.

İthalat miktar endeksinin Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %4,1, ham maddelerde (yakıt hariç) %9,2 ve yakıtlarda %5 azalırken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4,6 arttığı ifade edildi.

İhracat fiyatları, ithalat fiyatlarından daha yüksek

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2017 yılı Mayıs ayında 105,6 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddinin 2,7 puan azalarak, 2018 yılı Mayıs ayında 102,9 olduğu bildirildi.

Dış ticaret haddinin 100'ün üzerinde bulunmasının; dış ticarete konu malları baz yılına göre (2010=100) pahalıya satıp, ucuza satın aldığımız için ülke lehine bir durum söz konusu olduğu belirtildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER