Herkes dans edecek, herkes spor yapacak

Herkes dans edecek, herkes spor yapacak

Dansla sporun mükemmel bir harmonisi zumba. Hem eğlenceli hem de sportif bir uğraş. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan zumbanın Adana’daki tek temsilcisi Erol Güncek Akademi. Güncek’le, zumbanın gelişimini ve insan hayatına olan katkılarını konuştuk.


Zumba bir dans mıdır, spor mudur, hepsi midir?

Zumba bir dans değildir. Zumba bir dans fitness egzersiz programıdır. İnsanların daha keyifli spor yapabilmeleri için Colombia'da büyük yaratıcı Beto Perez tarafından düzenlendikten sonra tüm dünya ülkelerinde çığır açan bir egzersiz programı olmuştur.

Zumbanın, Türkiye’de yaygınlaşması nasıl oldu?

Bu Dünya ülkelerinden birisi de Türkiye olmuştur. Bunun öncüsü de sevgili Didem Zeybek’tir. Türkiye’nin Zumba Master Trainer'ı olarak ülkemizi yurt içinde ve yurt dışında harika işlere öncülük ederek temsil etmiştir. Şu anda Tûrkiye'de herkes bu egzersiz programı ile eğlenerek hem stres atıyor,hem yağ yakımını gerçekleştiriyor hem de spor yaparak formda kalıyorlar. Dünya ülkelerinde yaygınlaşan bu program keyifli bir şekilde şehirlere sıçramıştır. Bunlardan biriside güzel memleketim Adana.  Adana'ya ne yapsak yakışıyor aslında sanat şehriyiz sonuçta. Bu şehire duyduğum hayranlıkla ve mesleğime duyduğum saygı ve aşk ile birlikte güzel organizasyonlar için kollarımı sıvadım. Her hangi bir yaş sınırı olmayan ZUMBA FITNESS EGZERSIZ programını çocuklar, yetişkin bireyler, yaşlılar ve özel durumu olan bireyler için Adana'da yaymaya başladık. Neden başladık diyorum çünkü Zumba Eğitmeni arkadaşlarımın da desteği oldu bu aşamada onlara da teşekkürlerimi sunuyorum.

Sen nasıl başladın zumbaya?

Zumba eğitmenliğim yokken hayatımda spor ve dans vardı. 1 dönem sürekli olarak çeşitli etkinliklerde Latin dansları yaparak sahne alıyordum, daha sonra zumba ile tanışınca hayatım bir anda değişti ve bu işe aşık oldum Daha keyifli daha bütünleştirici daha sağlıklı gelmeye başladı bana. Sonrasında insanlara bu işi göstererek daha mutlu olmalarını sağladım. Zumba eğitmenliği insanları spor yaparken mutlu etmek düşüncesiyle başladı. Haliyle bir de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu olunca ikisini birleştirmek daha anlamlı geldi. 

Adana’da neler yaptın zumba konusunda?

Adana’da geçen yıl Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 3.Akdeniz Zumba Masterclass şerefine erişebildiğim için çok mutluyum. Bu işin birlik ve beraberlik içinde olmasını bir kez daha vurgulamak isterim ki ayrı bir değer kazanır. Şimdi dördüncüsünü yapmak için kollarımızı sıvadık ve sürprizleri hazırlıyoruz.  Daha büyük daha kapsamlı olması çalışıyoruz. Herkes için spor diyorum. 

Sosyal sorumluluk projelerine karşı da oldukça ilgilisin. Bu konuda neler söylersin?

Sonuçta hepimiz bir yerde vicdanı olan ve insan olarak kendimize saygı duyan bireyleriz. Bu düşüncede olduğum için sadece kendim için değil buna ihtiyaç duyan herkes için bir şeyler yapmak istedim. Bu yüzden elimden geldiğince her türlü sosyal sorumluluk projelerinde karşılık beklemeksizin yer aldım ve almaya devam edeceğim. Sadece yer almak yetmiyor tabi birde bu tarz organizasyonlara vesile olmak gerekiyor diye düşüyorum. Aklımda çok güzel projeler var ve bir kısmı için hazırlıklar yapıyorum henüz içeriğini bitirmedim için şu anda açıklama kısmını dolduramıyorum ama şunu söyleyebilirim ki herkes dans edecek herkes spor yapacak ve herkes bir özel çocuğa yardımlarıyla katkıda bulunacak. Bu anlamda Otur ve Dans Et Projesı Ekim ayında 2.kez yeniden hayat bulacak.  Şu an yine 2019 Nisan ayında dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz Akdeniz Zumba Masterclass için çalışıyorum.

Bundan sonrası için neler hedefliyorsun? 

Her organizasyon her gittiğim şehir her tanıdığım insan bana yeni hedefler yeni planlar yeni heyecanlar kazandırıyor. Bu yüzden bundan sonraki hedefim daha doğrusu hedeflerim daha büyük daha kapsamlı ve sınırları daha zorlayan işler yapmak. Bir hayalim vardı bir Akademi kurmak istiyordum ve bu hayalimi gerçekleştirerek Erol Güncek Akademi'yi kurdum. Kendime koyduğum ilk hedef buydu ve bunu birçok insanın desteğiyle gerçekleştirdim. Şimdiki hedefim Erol Güncek Akademi’yi tüm dünyaya yaymak. Hedeflerim büyük ve sınırları zorlayacak demiştim.

Peki  zumba yapmak bir insana ne kazandırır? 

 Zumba sınıflarında dersler parti havasında geçer. İnsanlar eğlenirler evet ama aynı zamanda sosyal yönleri de gelişir. Zumba grup halinde aynı anda yüksek bir enerjiyle yapıldığı için insanların biraz daha hayatlarına pozitif yönde bakmalarını sağlar. Yeni arkadaşlıklar edinerek sosyal anlamda da gelişirler. Genelde hepimiz iş yoğunluğundan ve iş stresinden kaynaklı olarak istemsiz bir şekilde ailemizi ve kendimizi ihmal ediyoruz. Evimize o enerjiyi yansıtamıyoruz. Çoğu kişiden duymuşumdur Zumba yapmaya başladığından beri evime daha enerjik gidiyorum, ailemle mutlu anlarımı paylaşıyorum diye. Aslında tam olarak yapmak istediğimiz bu insanları sıkmadan zorlamadan bize ayırdığı 1 saat içerisinde onu evine stressiz yollamak. 

Zumba Eğitmenliği dışında neler yapıyorsun?

Asıl çıkış noktam Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu mezunu olmam. Bu bölümü jimnastik antrenörlüğü okuyarak bitirdim. Sonrasında hafta sonu çocuklarla onların gelişimine katkı sağlayan Jimnastik branşını uygulamaya başladım. Tabi daha sonrasında Pilates Personal Training gibi eğitimler alarak gurup ve birebir dersler ile mesleğime devam ettim ve ediyorum. Şu anda Erol Güncek Akademi, 2 şube oldu darısı daha nicelerine tabi ki. Hedefleri büyüterek devam ediyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Adana’nın önde gelen isimlerinin özel antrenörü olarak devam ediyorum. Bunların hepsi harika bir enerji veriyor bana.  Zumba ile son 5yildir iç içeyim. O da spor ve dans içerikli olduğu için. Ama zumba derslerindeki enerjim bir başka oluyor. Orada adeta başka bir insan oluyorum. Dans etmek benim için vazgeçilemez bir duygu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER