Liposuction bir çıkış yolu mu?

Liposuction bir çıkış yolu mu?

Liposuction, günümüzde çok büyük ilgi gören, örneğin ABD’de hem kadınlar hem de erkeklere uygulanan cerrahi girişimlerin başında yer alan bir teknik. Giderek daha yaygınlaşıyor ve tercih ediliyor. Bu nedenle Liposuction tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istedik ve sorularımızı Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Altınkaya’ya sorduk.


Pekiliposuction neden bu kadar öne çıktı?

Öncelikle belirtelim ki hazır gıda tüketiminin artması, hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması ve stresin hayatımızı sarmalamasıyla 1980’li yıllardan bu yana fazla kilolar toplumun büyük bölümünün sıkıntısı haline geldi. Diyet ve sporla buna çözüm bulamayan insanlar için de liposuction bir çıkış yolu olarak görülmeye başladı. Plastik ve estetik cerrahi denildiğinde ilk akla gelen uygulamalardan biri olan, fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin kurtarıcı olarak gördükleri liposuction (yağ aldırma) işlemi, biz uzman hekimlere en çok sorulan tekniklerden biri. Ancak ‘Kilolarımdan liposuctionla kurtulurum’ şeklindeki yanılgı ve yaşanan hayal kırıklıkları, bu cerrahi yöntemin yanlış bilinmesine yol açtı.

Uygulamanın amaçları nelerdir?

Liposuction hakkında doğru bilgilere adım adım girersek, öncelikle bu tekniğin ne amaçla yapıldığını açıklamak gerekiyor. En genel hatlarıyla liposuction şu amaçlara yönelik olarak uygulanır:

-Boyuna göre normal kiloda olan bir erişkinlerde, bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini (göbek, kalça yanları, diz içleri ve erkeklerde böğür bölgesi gibi) uzaklaştırmak
-Erkeklerde görülen jinekomasti denilen meme büyümesini tedavi etmek
-Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak

Pekiliposuction hangi konuda işe yaramaz?

-Sık kilo alıp verenler, doğum yapan kadınlar ve orta yaş üzerindeki insanlarda, bölgesel yağlanmaya eşlik eden deri ve karın duvarı sarkmasını toplama (Deri üzerinde görülen çatlaklar, deride elastikiyet kaybını gösteren en önemli işaretlerdedir)
-Selülitlerden kurtulma
-Ne yenilirse yensin, bir daha asla kilo almama
-Popokaldırma

En çok uygulandığı bölgeler hangileridir?

Yanıtlanması gereken bir diğer soru ise liposuctionun en çok hangi bölgelerde uygulandığıyla ilgilidir. Bunun yanıtını şöyle verebiliriz:

-Karın ve bel çevresi
-Kalçalar
-Uyluk iç ve dış yanı
-Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri
-Boyun
-Üst kol
-Meme(erkek ve kadın)

Daha az tercih edilen bölgeler hangileridir?

-Bacakların dizin altında kalan kısımları: Özel ince kanüller ile yapılmalıdır, özellikle lipoödem vakalarında tercih edilir.
-Gluteal bölge (popo): Gluteal bölgenin kalkık ve dolgun görünümü negatif yönde etkilenebileceği için, daha çok asimetri olan ve gluteal bölgenin aşırı çıkıntılı olmasından şikayetçi olan vakalarda tercih edilir.

Liposuction riskli bir müdahale midir?

Tüm cerrahi işlemler gibi liposuction için de sık sorulan sorular arasında ‘Riski var mı?’ kaygısı gelir. Liposuction, genel sağlık problemi (kalp, şeker hastalığı ve diğer kronik hastalıklar) olmayan, normale yakın kilodaki genç hastalara (60 yaş altı) yapıldığında, riskli ameliyatlar grubuna alınmaz. Basında yer alan liposuction işlemi sonrası yaşanan olumsuz vakalar ise kronik hastalığı olanlara uygulanan ya da ameliyat öncesi ve sonrası önlemlerin yeterince alınmadığı operasyonlarla ilgilidir.

Erkekler ne sıklıkta tercih ediyor?

Ülkemizde liposuction, estetik burun ameliyatından sonra, erkeklerin en sık yaptırdığı ikinci estetik ameliyattır.Erkeklerin en çok liposuctin yaptığı bölgeler karında göbek deliği etrafı ve böğür denilen belin iki yanıdır.Diğer pandan hormonal nedenler ya da ilaçların etkisiyle memeleri büyüyen erkeklerde, memenin yağ dokusunun alındığı uygulamalar yapılmaktadır. Erkek derisi kadın derisinden daha kalın olduğu için, ameliyat sonrası deri adaptasyonunun erkeklerde daha iyi olur ve deride ondülasyon görülme olasılığı daha azdır.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER