Ekonomi, ikinci çeyrekte yüzde 5,2 büyüdü

Ekonomi, ikinci çeyrekte yüzde 5,2 büyüdü

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu Adana Bölge Müdürlüğü, 2018 yılı ikinci çeyreğine ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hâsıla (GSYH) sonuçları değerlendirdi. Buna göre, Türkiye ekonomisinin 2018 yılının ikinci çeyreğindeki (Nisan-Haziran) büyüme hızının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre  yüzde 5,2 artmış olduğu açıklandı.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılı ikinci çeyreğine ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hâsıla sonuçları değerlendirildi. Buna göre, Türkiye ekonomisinin 2018 yılının ikinci çeyreğindeki büyüme hızının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre  yüzde 5,2 arttığı bildirildi.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hâsıla tahmininin, 2018 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla %20,4 artarak 884 milyar 4 milyon 260 bin TL olduğu belirtildi.

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değerinin %1,5 azalırken, sanayi sektörünün %4,3 ve inşaat sektörünün %0,8 arttığı; ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değerinin ise %8 arttığı açıklandı.

HANEHALKI NİHAİ TÜKETİM HARCAMALARI %6,3 ARTTI

2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamalarının yüzde 6,3, devletin nihai tüketim harcamalarının yüzde 7,2, gayrisafi sabit sermaye oluşumunun da yüzde 3,9 arttığı bildirildi.

MAL VE HİZMET İHRACATI %4,5 , İTHALATI %0,3 ARTTI

Mal ve hizmet ihracatının, 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak %4,5, ithalatının ise %0,3 arttığı belirtildi.

İŞ GÜCÜ ÖDEMELERİNDE YÜZDE 19,4 ARTIŞ

İşgücü ödemelerinin, 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %19,4 artarken, net işletme artığı/karma gelirin de %19,4 arttığı bildirildi.

İşgücü ödemelerinin cari Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payının geçen yılın aynı döneminde % 36,5   iken bu oranın 2018 yılının ikinci çeyreğinde % 36 olduğu, Net işletme artığı/karma gelir payının ise %46,8 'den % 46,1'e düştüğü belirtildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER