Osmaniye'de defne yaprağı hasadı başladı

Osmaniye'de defne yaprağı hasadı başladı

Osmaniye'de, ilaç, gıda, kimya, boya ve kozmetik gibi birçok sektörde ham madde olarak kullanılan defne yaprağının hasadına başlandı.


Kadirli ve Sumbas ilçelerine bağlı 9 köyde mart ayının sonuna kadar hasadı yapılan defne yaprağı, 6 ay süren hasat zamanı boyunca binlerce aileye gelir kaynağı oluyor.

Kayalık ve dik yamaçlarda yetişen defne ağacından kesilen yapraklar, destelenerek sırtta ya da at üstünde taşınarak kayalıklardan indiriliyor.

Traktörlerle toplama merkezlerine götürülen yapraklar, daha sonra tır ya da kamyonlarla işleneceği yere ulaştırılıyor.

Defne yaprağı toplama çalışmalarını inceleyen Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli bir defne yaprağı üretim merkezi olduğunu anlatarak, "Ülke olarak dünyanın yüzde 95 ihtiyacını karşıladığımız defne, ihracat yoluyla ülke ekonomisine önemli katkısı bulunan bir üründür. Köylülerimiz için de önemli gelir kaynağı." dedi.

Erol, defne sahalarının iyileştirilmesi ve hayvan zararlarının en aza indirilmesi için yürütülen çalışmalarla üretim miktarının önümüzdeki dönemlerde artacağını da sözlerine ekledi.

Defne yaprağı hasadı yapılan Yoğunoluk köyünün muhtarı Mustafa Özçatal da hasadın başlamasıyla köylülerin yüzünün güldüğünü söyledi. 

Özçatal, Osmaniye'nin 9 köyünde yaklaşık 3 bin kişinin defne üretimi sayesinde evine ekmek götürdüğünü belirterek, "Defne yaprağının ülke ve köy ekonomisine önemli katkısı oluyor. Sadece bizim köyde yaklaşık 500 civarında vatandaşımız evine ekmek götürüyor. Bize bu imkanı sağlayanlara teşekkür ediyoruz." dedi. 

Defne kesimi yapan Fatih Yağız ise hasadı zor şartlarda yaptıklarını aktararak, sarp kayalıklar ve dik yamaçlardan omuzlarında getirdikleri defne yaprağı destelerini at üzerinde götürdüklerini ifade etti. AA


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER