Dede mesleğini üniversiteli gençlere öğretiyor

Dede mesleğini üniversiteli gençlere öğretiyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından deri işlemeciliği alanında somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı olarak kabul edilen Serdal İnözü, 35 yılı aşkın süredir icra ettiği sanatını Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine aktarıyor. 


Küçük yaşta dedesinden öğrendiği deri işlemeciliğini devam ettiren İnözü, sanatında yeni açılımlar olarak deriden çanta ve kemer yapmanın ötesine geçerek minyatür boyuttan yetişkin insan boyutuna varıncaya kadar bezeme ve boyama yöntemlerini kullanarak birçok detaya sahip deriden zırhlar yaptı.

İnözü, yine benzer yöntemlerle deriden balık replikaları hazırladı, aralarında "Çingene Kız" da olmak üzere çeşitli mozaik eserleri deri üzerine resmetti. Eserlerini tamamen el emeğiyle ortaya koyan İnözü, üretimde gerekli metal aletleri de yine kendisi yapıyor.

ÇÜ Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 2005 yılında bu yana öğretim görevlisi olarak hizmet veren İnözü, üniversite yerleşkesinde kendisine tahsis edilen derslikte dedesinden öğrendiği mesleğini tüm yönleriyle gençlere aktarıyor. 

İnözü, ayrıca geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından deri işlemeciliğinde somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı olarak belirlendi.

"ÖĞRENCİLERİM SAATLERCE BURADA KALMAK İSTİYOR"

İnözü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz tatillerini köyde geçirirken kalay, bakır, semer, eyer, çarık ve yemeni tamiratları yapan dedesini büyük bir ilgi ve alakayla seyrettiğini belirtti.

Zaman içerisinde içinde bir heyecan oluştuğunu, dedesinin de bunu görerek her türlü küçük çaplı tamirat işlerini kendisine vermeye başladığını anlatan İnözü, "Dede mesleğinde yaptığım çalışmalar vücut bulduğunda dedemi yad ediyorum. Çünkü o bana bir aşılama yaptı. Bugün eğer bu seviyeyle gelmişsem, bu başarıyı elde edebilmişsem tek bir gerekçesi var, o da dedemdir." dedi.

İnözü, sanatını gençlere aktarmanın kendisi için önemine işaret ederek, akademik ortamda yürütülen çalışmaların farklı tasarımlar ortaya çıkmasına da vesile olduğunu söyledi. AA


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER