Kusursuz Bir Davette Sofra Düzeni - ALİ ÖZÇİL

13 Kasım 2019 Çarşamba 00:59

Kusursuz bir davet sofrası kurmak, iyi bir mönü hazırlamak değil sadece. Sofra düzeni ve sunuş biçimi de en az pişirdiğimiz yemek kadar önemli. Zevkle hazırlanmış bir masa iştah açıp göz okşayacağı gibi, aynı zamanda ev sahibinin konuklara verdiği değeri simgeler. Sadece mideye hitap eden davet hafızalardan kolay silinir. Damak zevkinin yanında sofra sanatını da sergileyebiliyorsanız unutulmayacak bir ziyafet hazırlarsınız.

Konuk sofrasında en önemli unsurlarda biri renktir. Ve renk denilince akla öncelikle beyaz geliyor. Çünkü beyaz her parça ile uyum gösteren, masada her türlü zevkle bağdaşabilen imtiyazlı bir renk. Açık havada kurulan samimi yaz sofralarında öğlen yemekleri için cıvıl cıvıl renkler tercih edilse de, resmi bir akşam yemeğinde beyazdan vazgeçmeyin. Yemek takımında beyaz her tür mobilya ve sofra stiline gidecek kullanışlı bir seçim. Özellikle kenarları kendinden desenli ya da sulu beyaz takımlar davet sofraları için idealdir. Beyaz takımların altına serilecek örtü de beyaz olmalı. Beyaz iş, dantel ya da fisto, bu düz beyaz örtülere renk katan aksesuarları oluşturuyor.

Davet sofrasının en önemli süsü peçetelerdir. Kâğıt peçetelerden kaçının. Örtünüze sadeliğe yer verseniz de peçetelerde gösterişten çekinmeyin. En sade sofrada yer alabilecek en altına, meyve tabağına da aynı cins örtüler serin. Masada farklı ve uyumsuz renklere yer vermeyin. Masada ikinci önemli unsur da çiçekler. Masa ne kadar dolu olursa olsun, kenarında, köşesinde bir demet çiçek konulacak yer bulunur. Sadece masayla yetinmeyip, masanın yakın çevresine etajer, büfe gibi yerlere yerleştireceğiniz çiçekler küçük bir yemek odasında masanın ufkunu genişletmek ve yemek odasında zevkli bir ortam yaratmak için düşünülecek en güzel çare. Çiçekler mevsimine, öğüne ve mobilyaya göre seçilmeli. Bahar ya da yaz aylarında bahçe ve balkonunuz yoksa ve kapalı bir yerde yemek yiyorsanız çiçeklerle salonda bir bahar havası estirebilmek sizin elinizde.

Sıcak bir bahar günü kurumuş kır çiçekleri, ortanca ve papatyalar arasında verilen bir öğle yemeği konuklarınıza oldukça cazip gelecektir. Akşam yemeği için masa renginize uygun laleler daha şık duracaktır. Kış sofralarını en ekonomik yoldan yılbaşı çiçekleriyle süsleyebilirsiniz. Sofra düzenlenmesinde göz önüne alınacak en önemli noktalardan biri de sadelik. Masa fazla doldurulmamalı ve gerekli malzemeler dışında ekmek sepeti, içki şişesi, meyve ve tabağı gibi yan faktörler masaya en yakın köşeye konmalıdır.

Servis süs metalden çok katlı bir meyveliğe dizeceğiniz kat kat meyveler, yeşil yaprak ve renkli çiçekler arasında süslü içki şişeleriyle birlikte zengin bir fon teşkil edecektir. Süs sanattır! İyi bir mönü ve sofra düzeninden sonra, sunma biçimi de ayrı bir hüner gerektiriyor. Her tabak için olmasa bile ortaya koyacağınız birkaç meze çeşidinde, tablosunu süsleyen bir ressam titizliğinde çalışarak konuklara sanatınızı kanıtlayabilirsiniz. Sofra düzeni bir görgü ve bir kültürün simgesidir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI