Schrödinger Denklemi Eldesi - ALPEREN ALADAĞ

23 Eylül 2019 Pazartesi 09:19

Schrödinger denklemi kuantum fiziğinin matematik temeli oluşumunda önemli bir etkisi bulunmaktadır. Denklem, olasılık tabanında sonuçlar vermektedir. Elektronun verilerini (konum, hız vb.) olasılık olarak elde etmede kullanılır. Çözüm odağı olarak neyi aldığımıza göre farklı olayları açıklamakta kullanılabilir.

Kuantum tünelleme etkisinin matematiksel açıklaması gibi. Denklemde esas konumuz mikro boyutta dalga incelemesidir ki bu kuantum fiziğinin temelidir denebilir. Bu dalga denkleme iki kısımdan oluşur ve operatörler (fonksiyondan hangi bilginin eldi edilmesi gerekiyorsa, örneğin momentum, fonksiyona yerleştirilen, momentum operatörü, istenilen bilgiye özel işlevci) aracılığı ile değişken kullanıma açık olabilme özelliği vardır. Ayrıca elde edilen dalga fonksiyonu gözlem etkisiyle çöker. Bu durum süperpozisyon ayrışımı ile sonuca bağlanma olarak açıklanır.

1. Denklem2. Denklem


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI