Anonim Şirketlerin Avukat Bulundurma Zorunluluğu Vardır - AV. ENES ŞAHİN

6 Ağustos 2019 Salı 01:40

Avukatlık bir kamu hizmeti olmakla beraber, bazı işlemlerin yalnızca avukatlar aracılığı ile yapılması kanunen hükme bağlanmıştır. Yalnızca avukatlar aracılığı ile yapılabilecek işlemlerin başında, aşağıda belirtmiş olduğumuz avukatlık kanun maddesinde de görüleceği üzere, belli bir sermayeye sahip anonim şirketler ile üye sayısı yüz ve üzeri olan kooperatif şirketlerde yapılan hukuki işlemler olarak belirtilmiştir. Şimdi sizlere yazımızda bu kanun maddesinden ve bu kurala uyulmadığında uygulanacak cezadan bahsedeceğiz.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35’inci maddesinin 3’üncü fıkrasına göre; “Dava açmaya yeteneği olan herkes kendi davasına ait evrakı düzenleyebilir, davasını bizzat açabilir ve işini takip edebilir. Ancak, Türk Ticaret Kanununun 272 nci maddesinde ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır. Bu fıkra hükmüne aykırı davranan kuruluşlara Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilir.” şeklindedir.

Bu kanun maddesinde belirtilmek istenen durumu izah etmek gerekirse, anonim şirketlerde en az sermaye diye belirtilmek istenen miktar 50.000 TL olduğundan dolayı, kanunda belirtilen minimum tutarın 5 katı, 50.000*5=250.000 Türk Lirası üstü sermayeye sahip anonim şirketlerin, bünyesinde ya da dışarıdan sözleşmeli şekilde bir avukat bulundurması zorunlu olarak belirtilmiştir.

Avukatlık Kanunu’nun 35’inci maddesi uyarınca bulundurulması gereken sözleşmeli avukatlara 2019 Yılı için verilmesi gereken asgari avukatlık ücreti;  anonim şirketlere 2.268 TL, kooperatiflere 1.512 Türk Lirasıdır. Avukat bulundurmayan anonim şirketler için uygulanacak ceza miktarı ise, çalıştırmış olduğu 16 yaşından büyük her bir personel için, kişi başı brüt asgari ücret olan 2.558,40 Türk Lirasının 2 katı olan 5.116,80 Türk Lirası kadar idari para cezasıdır.

Yukarıda detaylı olarak izah ettiğimiz üzere, bu kadar yüksek miktarlı bir cezanın ödenmesindense, şirketlerin hukuki işlerini yapması için bir avukat ile anlaşması hem hukuki olarak ileri vadede zarar görmesini engelleyecek olup, hem de yüksek miktarlı bir para cezasına çarptırılmasına engel olacaktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI