Okumak İçin Değil, Topluma Fayda Sağlamak İçin Okuyun - AV. ENES ŞAHİN

19 Temmuz 2019 Cuma 00:43

Üniversite okumak artık öğrenciler arasında bir ayrıcalık değil zorunluluk haline gelmiştir. Lise dönemini bitirmiş her genç üniversite sınavlarına girmekte ve hemen hemen herkes istediği ya da istemediği bölümlere bir şekilde yerleşmektedirler. Burada önemli olan nokta, istenilen ve hedeflenilen alan ile ilgili bir bölüm okuyup okunmaması durumudur. Artık üniversite okumak öğrenciler arasında bir ayrıcalık değil zorunluluk haline gelmiştir.

Üniversite sayısında ve kontenjanlarda olan artışlar artık daha düşük başarılarla da üniversitelere yerleşme imkanı sunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak üniversite bitirmenin yanı sıra üniversite okurken insanların kendilerine daha farklı alanlarda özellikler katması gerekmektedir. Üniversite okumanın asıl amacı meslek sahibi olabilmek olarak görünüyor olsa da, asıl amacın toplumumuza bir şekilde hizmet ederek, insanlık yararına güzel çalışmalarda bulunmak bilincini kendimize yerleştirmemiz gerektiğini asla unutmamalıyız.

Üniversite hayatını sadece ders kitapları ve girilen sınavlar olarak gören kişiler, gerek okurken gerekse de okul hayatı sona erdikten sonra, çalışma ve sosyal hayatlarında kendilerini ifade etmelerinde ve çevreye duyarlı olmaları konularında oldukça zorluk çektiklerini sıklıkla görmekteyiz. Bundan dolayı da okul hayatımızda asıl amacın bir diploma almak değil de, okurken beraber hayatı ve insanları da öğrenmemiz gerekliliği apaçık ortaya çıkmaktadır. İnsan kendini geliştirdiği sürece çevrede farkındalığı artan bir canlıdır, kaldı ki insanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği de zekası ve bir amaç için üretmesidir.

Çevremize baktığımızda üniversite mezunu işsiz çok fazla gencimizin olduğunuz ve bu gençlerin, ülke ve toplum adına en ufak bir çalışmada dahi bulunmadığını görmekteyiz. Bunun en önemli nedeni, okumanın sadece kendi CV mize eklediğimiz bir hane olarak görme düşüncesidir. Bunu böyle görmek yerine, okurken kendimizi geliştirici ve toplumumuza fayda sağlayıcı iş ve çalışmalarda bulunursak, okul hayatı bittiğinde de diğer arkadaşlarımıza oranla daha başarılı bir hayat geçireceğimiz kaçınılmaz olacaktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI