ÖZEL OKULLARIN ARTMASININ AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI - AV. ENES ŞAHİN

31 Mayıs 2019 Cuma 09:10


Eğitim, bir insanın, duygusal, bedensel ve zihinsel olarak sahip olduğu yeteneklerini belirli amaçlar doğrultusunda şekillendirerek, kendisi ve toplum için en faydalı şekilde kullanmasını sağlamaktır. Nasıl bir insanın geleceği aldığı eğitimin nitelikleriyle şekilleniyorsa, insanların meydana getirdiği toplumun geleceği de, insanlara verilen eğitimin nitelikleriyle şekillenmektedir.
Eğitim insanların geleceğini ve ileride yaşayacağı hayat kalitesini belirleyecek en önemli faktör olduğunda, eğitimin önemi gitgide artış göstermekte olup, bu artışa paralel olarak da eğitim için yapılan yatırımlarda büyük artış göstermektedir. Bu artışın en çok görüldüğü sektör ise özel okullar olmuştur. Günümüzde özel okulların sayısı günden güne artmakta olup, bu artışın birçok avantajı ve dezavantjı bulunmaktadır. 
Özel okulların en büyük avantajı, okula seçilecek öğretmenler atanarak rastgele seçilmemekte olup, öncelikle belli sınavlardan ve elemelerden geçirilerek okullara kabul edilmesidir. Bundan kaynaklı olarak da bu okullara seçilen öğretmenler daha interaktif ve tecrübeli olmaktadırlar. Bu şekilde öğretmenlerin seçilmesinin bir yandan da dezavantajı bulunmaktadır. Öğretmen için özel okulların sayısının fazlalaşması neticesinde çalışma alanında alternatifinin artmış olması, öğretmen için en büyük menfaat nerde ise orada çalışma arzusu oluşturduğundan, çalışılan yerde süreklilik değil de kazanç gayesi güdülmeye başlamakta olup, bu da ileri süreçte büyük sıkıntılar oluşturmaya başlamaktadır. Bu sorunun çözümü ise, okulların çalıştırdıkları öğretmenleri maddi ve manevi anlamda tatmin ederek, uzun vadeli çalışmalar sağlaması gerekmektedir.
Özel okulların sayısının artması sonucu rekabet artış göstereceğinden dolayı, okul fiyatları da buna paralel olarak azalma göstermektedir. Bu da öğrenci ve veli için büyük kolaylık sağladığından, özel okullara rağbet artmaktadır. Rekabetin olduğu her yerde, hiçbir taraf yok olup gitmemek adına daha özverili çalışma sergileyeceğinden dolayı, bu çalışmanın sonucundan da öğrenci ve veli faydalanacağından, eğitim gelişimi olumlu etkilenmektedir.
Özel okulların bir avantajı da dersler dışında sosyal ve kültürel aktiviteler ile etüt vb. ek derslerle öğrenci gelişimine büyük katkı sağlayacağı alternatiflerin bulunuyor olmasıdır. Eğitim sadece ders işlemek olmamakla beraber, bunun yanında kişinin sosyal ve fizyolojik olarak gelişimini sağlayıcı faktörlerde bulunmaktır. 
Özel okullara kayıtlarda devlet desteğinin de artması sonucu özel okulda okumak artık daha kolay bir hale gelmiştir. Bundan dolayı da özel okul sayısı artış göstermiş buna paralel olarak da bu rant okulların öğrencilere sunacağı imkanların gelişmesini sağlamıştır. Özel okulları ticarethane değil de bir eğitim yeri olarak gören okullar diğer okullardan sıyrılarak öğrenci ve veliler tarafından daha çok rağbet görürken, bu okulları birer ticarethane olarak gören okullar ise, diğer okullar arasından kayarak yok olup gitmektedir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI