Allah ile Tanrı Arasındaki Fark - BARIŞ SANIGÖK

4 Şubat 2020 Salı 01:05

Hepimiz kullarınız: "Aman Tanrım" ama çoğumuz bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmiyoruz ya da Allah kelimesinin türkçe karşılığı diye biliyor ve bu yüzden fazla umursamıyoruz. Bu durum, Arapça'da bazı kelimelerin türkçe karşılığının olmamasından kaynaklanıyor. Bu sebeple bu konuda biraz zorlanıyoruz. Ayrıca bizlerde toplum olarak araştırmayı galiba sevmiyoruz.

Ben köşe yazımla alakalı konuya hemen döneyim.

Tengri, Eski Türkçede Tanrı-Tanrıça anlamı, Gökyüzü; Eski Türklerin ve Moğolların inancı Tengricilikte Gök Tanrı (Kök Tengri) ya da Gök'ün yüce tini (ruhu) dir. Aynı zamanda Orhun Yazıtları'nda ilk çözümlenen sözcüktür. Yer Tengri Gök Tengri'nin torunu, Kayra Han'ın oğlu, Ülgen'in kardeşi ve Erlik'in amcası. Gök Tengri ise Kayra Han'ın babası, Yer Tengri'nin dedesi, Ülgen'in dedesi ve Erlik'in büyük dedesidır. Yani burada bahsedilen Tengri-Tanrı bunlar birer put isimleridir…

Gerek ismi özel olsun, gerek ismi genel, ‘Allah' ismi celali ile yine Allah ismi manada hiçbir mabud anılmamıştır...

Mesela ‘Tanrı’, Huda’ isimleri, ‘Allah’ gibi özel isim değidir! Ilah’, Rab’, Mabud’ gibi genel mana ifade eden kelimelerdir...

Arapça’da ‘İlah’ın çoğuluna 'Alihe’; Rab’bin çoğuluna ‘Erbeb’ denildiği gibi; Farsça’da da ‘Huda’nın çoğuluna 'Hudeyen’ ve lisanımızda dahi Tanrılar, mabudlar, İlâhlar, Rabler denmiştir; çünkü bunlar haklıya ve haksıza itlak edilmiştir...

Hâlbuki hiç ‘Allah'lar denilmemiştir ve denemez de!

Tanrı; insanların “olağanüstü güç sahibi yaratıcı ve yönetici” olduğuna inandıkları varlık ya da varlıklara verdikleri genel isim olmuştur. Arapça İlah, Türkçe’de Tanrı olarak geçmektedir.

Allah ismi, özel bir varlığın özel ismi olması nedeniyle, başka bir kelimeye çevrilmesi veya başka bir kelimeyle anılması mümkün değildir.

Ayrıca;

“Lê ilêhe illAllâh” cümlesinin içinde “tanrı yoktur sadece ALLAH vardır” ve bütün müslümanlar bu farkı çok iyi anlamalıdır!

Tanrı ve tanrıça kelimeleri tarih boyunca neredeyse her çeşit varlığa verilmiş cins isim olan kelimelerdir. İnsanlar kendilerine; her biri ölümlü olan kadın-erkek, insan-hayvan, ağaçlardan, taşlardan ve metal parçalardan vs. tanrılar edinmiştir. Yani tanrı çoğulcu bir anlayışın ürünüdür. Bu kullanım açısından bakıldığında “Tanrı” kelimesi “Allah” kelimesi ile hiçbir şekilde örtüşmez. Ayrıca “Allah” kelimesi yerine “Tanrı” kelimesinin kullanılması da kesinlikle uygun olmaz. Nitekim Allah (c.c) birdir, sonsuzdur, yaratılmış olan her şeyden ve herkesten üstündür, hiçbir şekilde yarattıklarına benzemez.

“O öyle Allah’dır ki, O’ndan başka İlâh yoktur! Gaybı ve şehadeti, gizli olanı ve görüneni hakkıyla bilendir. O, Rahman, bütün mahlûkata rahmet edendir, Rahîm, mü’minlere çok merhamet edendir.” (Haşr - 22)

Allah; bu kâinatı yaratan ve tek olan Zat’ın ismidir.

Binaenaleyh, ‘ALLAH’ ismi, ‘TANRI’ adı ile tercüme olunamaz!” (Hadis kitapları)

Türkiye’deki en değerli Kur’ân-ı Kerim tefsirini yazan kişiye göre “ALLAH”a kesinlikle “tanrı” denemez!..

“Tanrı” kelimesi, sıfatları anlatan genel bir kelimedir; “ALLAH” ise kendisinden gayrı hiçbir şeyin mutlak vücudu olmayan tek Zât’ın ismidir!

Bu konuda ilmi olmayıp, kulaktan dolma asılsız verilerle “Din” hakkında hüküm veren bilgisizler topluluğu, her iki sözcüğün de aynı anlama geldiği aldatmacasını aramıza almışlardır. Akılları sıra biraz da sanki milliyetçilikle ilgili sanarak, “ALLAH” ismi yerine “Tanrı” sözcüğünü kullanmaktadırlar…

Şunu kesinlikle bilelim ki...

Rasûlullâh Hz. Muhammed el Mustafa (s.a.a) Ehl-i Beyt'i ve Kur’ân-i Kerîm şu çok önemli gerçeği vurgulamaktadır:

Ötede ya da ötende bir tanrı yoktur; Sadece ve sadece “Allah” vardır!..

Sonuç olarak şunu kesinlikle bilelim ki...

Kur’ân-ı Kerîm’de ve Hz. Muhammed (s.a.a) Efendimizin açıkladığı “Allah” kavramında, ötede ya da ötende, yani senin dışında bir tanrı kavramından söz edilmeyip; sadece kendisi var olan sonsuz, sınırsız “TEK” kahredici İlah fark ettirilmeye çalışılmaktadır…

Şimdi, elimizi vicdanımıza koyarak düşünelim...

Varlığına iman ettiğimiz, ya da inanmadığımız, ancak her iki halde de “Allah” adını verdiğimiz Tanrı ile; burada tarif edilen Hz. Muhammed’in açıkladığı Allah” aynı mıdır?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI