Hangi Ameller İnsanı Güzel ve Nurani Kılar? - BARIŞ SANIGÖK

13 Aralık 2019 Cuma 00:31

Sevgili dostlar, hangi ameller insana güzellik ve nuraniyet verir bilir misiniz?

İslam’ın bakışında güzellik zahirî güzellik ve batınî güzellik diye iki kısma ayrılır. Muteber ve mütevatir rivayetler açısından insanın batınî güzelliğini sağlayan bazı etkenler sabır, tahammül, vakar, sükûnet, takva ve sakınmadan ibarettir. Aynı şekilde rivayetlerde insan yüzünün nuraniyet ve güzelliğini sağlayan birçok amil zikredilmiştir. Abdest, az uyumak, gece namazı, namaz, Rabbin inayeti ve takva bunlardan bazılardır.

Sevgili okurlar;

İslam’ın bakışında güzellik, zahirî güzellik ve batınî güzellik diye iki kısma ayrılır. İmam Hasan Askerî (a.s) şöyle buyurmuştur: “Yüz güzelliği insanın zahirî güzelliği ve akıl güzelliği ise onun batınî güzelliğidir.”

Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: İnsanın güzelliği onun sabır ve tahammülündedir.”

Aynı şekilde şöyle buyurmuştur: “İnsanın güzelliği onun vakar, sükûnet ve kanıklığındadır.”

Bir başka yerde de şöyle buyurmuştur:

“Müminin güzelliği onun takva ve sakınmasındadır.” Her ne kadar bu rivayetlerde güzellikten kastedilen batınî güzellik olsa da bu batınî güzellik başkalarının kalbini cezp etmeye ve neticede onların insana ilgi duymasına neden olacaktır. Aynı şekilde birçok rivayette insanın nuranî olmasını sağlayan bir takım amel ve işler sayılmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

-Abdest: Rivayetlerde şöyle buyrulmuştur: «الْوُضُوءُ عَلَى الْوُضُوءِ نُورٌ عَلَى نُور » “Abdest üstüne abdest almak, nur üzerine nurdur.” Rasul-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.a) Efendimizin uzun bir hadisinde, burada kısaltarak aktarıyorum, Hz. Ali (a.s)'a hitaben kendisi ve taraftarları hakkında önemli bazı konuları dile getirmiş ve bu cümleden olmak üzere şöyle buyurmuştur: “Ey Ali! Sen ve taraftarlarının yüzü kıyamet günü ak olacaktır.” Alimler bu hadisin manası hakkında şöyle demiştir: Bu ak yüzlülük, Ehl-i Beyt'in sevgisiyle ve abdestten kaynaklanan ak yüzlülüktür ve kıyamet günü abdest nurunun eseriyle onların yüzlerinin ak olacağı kastedilmektedir.

-Az uyumak: Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Yüzün nuraniyeti tüm gece boyunca uyuyarak elde edilmez.”

Yani eğer bir kimse nuranî bir yüzünün olmasını isterse gecenin bir kısmında kalkmalı ve ibadet etmelidir.

-Gece namazı: İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Ben yüz nuraniyetini talep ettim ve onu gece namazında buldum.”

-Namaz: Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Namaz yüzün nuraniyeti ve müminin izzetine neden olur.”

-Rabbin inayeti: Hz. Ali (a.s) şöyle buyuruyor: Müminin yüzünün güzelliği Rabbin ona yaptığı güzelliktendir.”

Bundan dolayı insan Rabbin inayetine mazhar olan ameller yaptığında neticede yüzü güzelleşecektir. En üstün ameller farzları yerine getirmek ve haram işlerden uzak durmaktır.

-Takva: Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Müminin güzelliği onun takva ve sakınmasındadır.”

Zira insan takvaya riayet ederse diğer insanların gözünde güzel görünecektir. Çünkü tüm fertler hatta takvasız insanlar bile samimi takvalı insanları sever.

Burada hadisimizi şu son sözlerimle bitirmek istiyorum.

Birbirini çekiştirmeyen, kusurları örten, insanları bölmeyen, böldürmeyen, birbirine selam veren, küsleri barıştıran ve insanlar arasına fitne sokmayan insanlara ne mutlu…

İşte bu ameller insanı güzel ve nurani kılar.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI