Hz. Selman (a.s) ve İbadet - BARIŞ SANIGÖK

17 Eylül 2019 Salı 09:53

İmam Cafer'i Sadık (a.s)’dan şöyle nakledilmiştir: Bir gün Rasulullah (s.a.â) ashabına; “Hanginiz bütün günleri oruç tutuyorsunuz!” diye sordu.

Selman; “Ben ya Rasulullah” dedi.

Hz. Muhammed (s.a.â); “Hanginiz her zaman için geceyi ibadetle geçiriyorsunuz?” diye buyurdular.

Selman; “Ben ya Rasulullah” dedi.

Hz. Muhammed (s.a.â); “Hanginiz Kur’ân-î Kerim'i her gece hatmediyor?” diye sordu...

Selman; “Ben ya Rasulullah” dedi.

Ashabdan birisi bu durumdan rahatsız olup şöyle dedi: “Ya Rasulullah! Selman, Fars (Farisi) ırkından olan birisidir, biz Kureyş toplumuna karşı övünmek istiyor. Siz; “Hanginiz bütün günleri oruç tutuyorsunuz?” buyurdunuz, Selman ben dedi; oysa ki o çoğu günler yemek yiyor. Siz; “Hanginiz geceyi ibadetle geçiriyorsunuz?” buyurdunuz. Selman ben dedi; oysa ki o çoğu günler yatıyor. Siz; “Hanginiz Kur’ân’î Kerim'i her gün hatmediyor?” buyurdunuz; Selman ben dedi; oysaki o günlerin çoğunu susmakla geçiriyor.”

Onun bu sözleri üzerine Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â) şöyle buyurdular: “Vazgeç sus ey falan, ben size Hekim Lokman gibiyim 'her sözümün bir hikmeti vardır'. Onu kendisinden sorsan seni aydınlatır.”

Bunun üzerine o adam Hz. Selman’a şöyle dedi: “Ya Eba Abdullah! (Hz. Selman’ın künyesi) Sen bütün günleri oruçlu geçirdiğini mi sanıyorsun?”

Selman; “Evet” dedi.

O adam; “Ben senin çoğu günler yemek yediğini görüyorum” dedi.

Selman cevabında şöyle dedi: “Sandığın şekilde değildir, ben her ay üç gün oruç tutuyorum. Allah Teâlâ buyurmuştur ki: “Kim bir iyilikle gelirse ona, yaptığının on misli mükafat verilecektir.” (Enam -160)

Ben Şaban ayını Ramazan ayıyla birleştiriyorum. İşte bu Sevm’ud- Dehr (bütün günlerin orucu) manasıdır.”

Daha sonra o adam şöyle dedi: “Sen bütün geceyi ibadetle geçirdiğini mi sanıyorsun?”

Selman; “Evet” dedi.

O adam; “Oysa sen gecenin çoğunu uyuyorsun” dedi.

Selman cevabında şöyle dedi: “Senin düşündüğün gibi değildir. Fakat ben habibim Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â)’in şöyle buyurduğunu duydum: “Kim abdestli uyuyorsa, bütün geceyi ibadetle geçirmiş gibidir” Binaenaleyh ben daima abdestli uyuyorum”

Sonra o adam; “Sen her gün Kur’ân’î Kerim'i hatmettiğini mi sanıyorsun?” dedi.

Selman; “Evet” dedi.

O adam; “Oysa sen günlerin çoğu vakitlerinde susuyorsun.”

Selman cevabında şöyle dedi: “Senin sandığın gibi değildir. Ama ben habibim Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â)’den, Hz. Ali’ye (a.s) şöyle buyurduğunu duydum:

“Ya Ebe’l- Hasan (Hz. Ali’nin künyesi)! Senin misalin ümmetim arasında “Kul huvallahu ehad” (Tevhid) suresi gibidir. Kim onu bir defa okursa, Kur’ân’-î Kerim'i üçte birini okumuştur. Kim onu iki defa okursa, Kur’ân-î Kerim'in üçte ikisini okumuştur. Kim onu üç defa okursa, Kur’ân-î Kerim'i hatmetmiş gibidir.”

Daha sonra Hz. şöyle buyurdular: “Ya Ali! Kim seni diliyle severse, imanının üçte biri kâmil olur. Kim seni dili ve kalbiyle severse, imanının üçte ikisi kâmil olur. Kim seni dili ve kalbiyle sever, eliyle de yardımda bulunursa, imanı tamamen kâmil olur.”

 

Hazret daha sonra sözlerinin devamında şöyle buyurdular: “Ya Ali! Beni hak olarak meb’us kılan Allah’a and olsun ki, eğer yeryüzünün ehli seni gökyüzünün ehli gibi sevseydi, kesinlikle hiçbir kimse cehennem ateşiyle azap edilmezdi.”

Daha sonra Hz. Selman sözlerini toparlayarak sonuçta; “Ben her gün “Kul huvallahu ehad” suresini üç defa okuyorum.” dedi.

Bu esnada o adam, ağzı kenetlenmiş bir halde ayağa kalkarak çekip gitti.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI