Hz. Şem'un Safa Aleyhisselâm - BARIŞ SANIGÖK

12 Eylül 2019 Perşembe 15:42

İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden olduğu bilinen ve peygamber sulbünden bir peygamberdir. Şemsun diye de zikredilir.

Peygamber Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz; “Geçmiş zamanda Şem'un (Şemsun aleyhisselam) isminde bir peygamber vardı. Allah-u Teâlâ'nın rızâsı için bin ay devamlı cihâd edip, silâhını omuzundan çıkarmadı.” diye buyurdu. Etrafında olanlar da; “Keşke bizim ömrümüz de uzun olsaydı da, biz de din uğrunda Allah-u Teâlâ için cihâd etseydik.” dediler. Bunun üzerine Kadr sûresi nâzil olup; “Size verilen Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır (Bu gecenin sevâbı, bin ay cihâd etmenin sevâbından çoktur.)” buyruldu.

Hz İsa (a.s) ile Hz. Muhammed (s.a.â) arasında yaşamış olan Hz. Şem'un (a.s), Kutsal kitap İncil ehlindendi. Hz. İsâ (a.s)'a indirilen, henüz tahrif edilmemiş, değiştirilmemiş İncîl-i şerîfe göre amel ederdi. Kavmiyse zalilmlikte haddi aşmış ve putlara tapardı. Hz. Şem'un (a.s), Allah-u Teâlâ'yı inkâr eden ve putlara tapan sapık kavme, 'bu yaptığınız yanlış Allah'tan başka ilah yoktur ve sizleri imana davet ediyorum ' dedi O’na savaş açtılar. Çok güçlü ve cesûr peygamber olan Hz. Şem'un (a.s)'a zalimler ve putperestler her türlü hîlelerle başvurarak O'nu şehit etmek istediler. Ayrıca ince ya da kalın, ip ne kadar güçlü olursa olsun ya da hangi bağla bağladılarsa, Hz. Şem'un (a.s) mucize gösterip o bağı kırıp kurtulurdu.

Yaşadığı şehrin hükümdârı onu yakalatıp, köşkünün önünde asılmasını emretti. Bunun üzerine Hz. Şem'un (a.s), Allah-u Teâlâ'ya yalvarıp; “Yâ Rabbî! Dünyâda yaşamayı, kâfirlerle senin yolunda cihâd etmek için isterim. Eğer bu isteğim kalpten ve samîmîyse beni kurtar.” diyerek dua etti. Burada Hz. Şem'un (a.s) kalpten ve samimi edilen duaların kabul olacağına dikkat çekti. O anda bir melek gelip bağı çözdü. Hz

 Şem’un (a.s), kendisine eziyet etmek isteyen hükümdârı, adamlarını ve kendi hanımını cezâlandırdı. Hz. Şem'un (a.s) insanları tevhid dinine, hak yola dâvete devâm etti. Ona inanmayanlarla tek başına cihâd (harp) etti. Çok ganîmet elde etti.

Hz. Şem'un Safa (Üçüncü Elçi) Hz. İsa (a.s) daha önce gönderdiği elçilere destek olsun diye Antakya şehrine üçüncü elçi olarak Hz. Şem’un Safa’yı (Batris) gönderdi (M.S.33). Bazı kaynaklar da havari diye geçer. Çok dikkatli davranan Hz. Şem’un (a.s) kendisini elçi olarak tanıtmadı.Tedbirli ve akıllı davranışıyla saray halkına karşı dostluk sağlayarak güven kazandı. Böylece hükümdara hapishanedeki elçileri hatırlatarak onlarla konuşmasını ve onları dinlemesini tavsiye etti. Hükümdar isteği kabul ederek elçileri çağırdı.

Şem’un: Ey elçiler! Sizi buraya kim gönderdi?

Elçiler: Allah’ın peygamberi, Hz.İsa (a.s) gönderdi.

Şem’un: İlahi görevle geldiğinizi ispat edecek bir deliliniz var mı?

Elçiler: Allah’ın izniyle hastaları iyileştirir, körlerin gözünü açarız ve ölüyü diriltiriz dediler.

Hükümdar: Yedi gün önce ölmüş henüz defnolunmamış bir genç var, onu diriltebilir misiniz?

Bunun üzerine elçiler açıktan, Şem’un ise gizlice dua yapmaya başladılar, gencin dirildiğini gören Hükümdar, hayret içinde kaldı.

Şem’un: Ey hükümdarım! Sizde taptığınız putlara dua edin size yardım etsinler ve siz üstün gelin.

Hükümdar: Ey Şem’un! Senden gizlim yoktur. Bu putlar işitmez, görmez, bilmez ve bir şeye güçleri yetmez dedi.

Günümüzde de Allah'tan başka ilahlar edinen kişi bu hadislerden kendisine iyi bir örnek almalıdır. Eğer, gerçek bir dinin temel kurallarıyla oynar da Allah'ın yolundan çıkar da etrafınızda ki insanları da bu yola dayatırsanız helak olursunuz. Nitekim geçmişte bu sebeple birçok kavim helak oldu…

Mucizeleri ise;

Hz. Şem'un (a.s)'dan su istedikleri zaman, etrafında bulunan herhangi bir taşı eline alır ve  Allah'ın izniyle o taştan gâyet lezzetli bir su akıtırdı. Bu su, Hz. Şem'un (a.s) ve Allah'a iman edenler de beraberinde içip kanıncaya kadar akardı.

En büyük mucizesi kendisine büyük bir güç ve kuvvet verilmişti. Putperestler, bu güç ve kuvvet karşısında Ona hiçbir şekilde yaklaşamıyordu.

Akşamları etrafı aydınlatmak için eline taş alırdı ve ona Allah'ın izniyle yan derdi ve o taş hiç sönmeden ve bitmeden yanar etrafı aydınlatırdı.

Bu yüzden Hz. Şemun el Safa (a.s)'a 'Kandili Sönmeyen Peygamber' denilirdi.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI