İmamı Zaman Hz. Muhammed El Mehdi - BARIŞ SANIGÖK

8 Ocak 2020 Çarşamba 10:25

Rasul-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.a) Efendimiz hiçbir zaman zuhur için bir tarih belirtilmemiştir. Hatta on iki imamlar da zuhur vaktini tayin edenleri tekzib (yalan) etmişlerdir. Örneğin Fuzeyl şöyle diyor: İmam Muhammed El Bakır (a.s)’a "Mehdi’nin zuhurunun belli bir tarihi var mıdır?" diye sordum. Üç defa şöyle buyurdu: "Her kim zuhurun vaktini tayin ederse yalan söylemektedir."

Abdurrahman b. Kesir şöyle diyor: "İmam Sadık (a.s)’ın huzurunda iken Mühezzim-i Esedi odaya girerek şöyle dedi: "Kurban olayım sana, Hz. Mehdi’nin kıyamı ve Hak devletinin kuruluşu ne zaman olacaktır?"

İmam ona şöyle dedi: "Zuhur vaktini tayin edenler yalan söylemektedir. Acele edenler helak olur ve teslim olanlar kurtuluşa erer ve bize dönerler."

Muhammed b. Müslim’de şöyle der: İmam Sadık (a.s) bana şöyle buyurdu: "Her kim sana zuhurun vaktini söylerse hemen onu tekzib et. Zira biz zuhur için bir zaman tayin etmiyoruz."

Bu anlamada birçok hadis daha nakledilmiştir.

Bunca hadisten de anlaşılmaktadır ki İmam-ı Zaman’ın (s.a) zuhuru için ne peygamberler ve ne de imamlar vakit tayin etmemiştir. Böylece her türlü suistimalin önü alınmıştır.

O halde zuhur vakti tayin eden bir hadis naklederlerse, eğer tevil edilir ise tevil edilmelidir. Aksi takdirde ya susulmalı ya da tekzib edilmelidir. Ebu Said-i Mehzumi’den zayıf ve mücmel bir hadis nakledilmiştir ki "Kaimimiz, Elif lam Ra da kıyam edecek" denilmektedir.

Alametlerden birkaçı;

Hz. Mehdi’nin (a.s) zuhurunun birçok alametleri bütün hadis kitaplarda zikredilmiştir. Ama bunların hepsi hakkında birer birer bahsedecek olursak burada konu çok uzar diyerek dolayısıyla kısaca birkaç noktaya değinmek gerekir.

1- Bazı alametleri bildiren hadisler hadis-i vahid olup senedinde bazı meçhul kimseler yer almıştır ve dolayısıyla da yakin ifade etmemektedir.

2- Ehl-i Beyt'ten gelen hadisler zuhurun alametlerini iki kısma ayırmıştır. Bir kısım hadisler, hiçbir kayıt ve şarta bağlı olmayan kesin alametlerdir. Bunlar zuhurdan önce mutlaka gerçekleşmelidir. Güneşin batıdan doğması gibi.

Bir kısmı da kesin olmayan alametlerdir. Bunlar mutlak ve kesin bir şekilde zuhurun alametlerinden değildir. Bir takım şartlara bağlıdır. Eğer bu şartlar gerçekleşirse onlar da gerçekleşecektir.

Ama bu şartlar gerçekleşmezse sözkonusu olaylar da gerçekleşmeyecektir. Fakat buna rağmen maslahat üzere zuhur alametlerinden sayılmıştır.

3- Zuhur alametleri gerçekleşmedikçe Mehdi (a.s) asla zuhur etmeyecektir. Bunlardan bazısının gerçekleşmesi zuhurun yakınlaştığını göstermektedir; bu alametlerden bazısı ise Mehdi’nin (a.s) zuhuruna çok yakın bir zamanda gerçekleşecektir.

4- Bazı alametler va’dedilmiş Mehdi inancını teyid etmek ve olağan üstü bir vaziyyetin gerçekleşeceğini bildirmek için harikul’ade bir şekilde gerçekleşecektir. Bu alametler de mucize hükmündedir. Ve inkar edilmesi mümkün değildir.

Süfyaninin çıkışı,

Hz. Mehdi’nin (a.s) zuhurunun alametlerinden biri sayılan Süfyani çıkışı birçok hadislerde yer aldığı üzere Hz. Mehdi’nin zuhurundan önce Ebu Süfyan’ın neslinden olan birisi kıyam edecektir. Bu şahıs şöyle tavsif edilmiştir. Zahirde salih ve daima Allah’ı zikreden birisidir. Ama insanları Allah'ın yolundan şaşırtmaya çalışacaktır.

Deccal olayı,

Deccal’ın zuhuru da Hz. Mehdi’nin zuhurunun alametlerinden biridir. Hadis kitapları Deccal’ı şöyle tavsif etmektedir: Kafir birisidir. Bir gözü kördür. Bir gözü de alnındadır ve yıldız gibi parlamaktadır. Hz. Mehdi (a.s) zuhurundan önce dünyaya geleceği bahsedilmektedir.

Alnında da şöyle yazılıdır: "Bu Kafirdir". Bunu okuma-yazması olan veya olmayan herkes okumaktadır. Beyaz bir merkebe binmektedir ki her adımı bir mil kadardır…

Sevgili okurlar,

Birçok kişi sordu? Hz. Muhammed El Mehdi (s.a) zuhuru hakkında bizi bilgilendirir misin? Sizleri kırmak mümkün mü?

Burada paylaştığım konu ve hadisler benim kendi kişisel düşüncelerim kesinlikle değildir. Daha önceden eski zamanlardan silsile yoluyla bizlere aktarılan bilgiler olup zamanımızda yaşayacağımız, karşılaşacağımız olaylara karşı hangi tarafta olduğumuzu anlamak içindir.

Önümüzde ki günlerde yine sizler için Kıyamet Alametleri ile alakalı hadislere değineceğim.

Dua ile kalın.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI