Kurban Bayramı - BARIŞ SANIGÖK

22 Ağustos 2019 Perşembe 01:06

(Arapça: عید الاضحی ), Müslümanların iki büyük bayramlarından biridir. Daha önce köşe yazılarımda bu bayram hakkında detaylı bir bilgi verdiğim için burada sizlere biraz daha farklı bir şekilde konu ile alakalı bilgiler vereceğim.

Nakledilen hadislere göre Allah, Hz. İsmail (a.s) Hz. İsmail (a.s)'ın bugün Hz. İbrahim (a.s) tarafından kurban edilme emrini vermiştir. Hz. İbrahim (a.s) oğlu Hz. İsmail (a.s)'i kurban etmeye götürmüş, ancak Hz. Cebrail (a.s) bir koçla nazil olmuş ve o koç Hz. İsmail (a.s) yerine kurban edilmiştir. Kurban Bayramı günü Mina’da kurban kesilmesi bugünün anısınadır.

Kurban Bayramı günü ve gecesini ibadetle geçirmek çokca tavsiye edilmiştir. Kurban Bayramı gecesini dua, namaz ve yakarışla ihya etmek oldukça faziletlidir. Kurban Bayramı günü gusül almak, kurban bayramı namazı kılmak, kurban kesmek, ziyaretleri gezmek ve Nudbe duasını okumak müstehaptır.

Kurban Bayramı günü İslam ülkelerinde resmi tatil ilan edilir, küçükler büyüklerinin ellerinden öper, akraba ziyaretlerinde bulunulur, küsler barıştırılır, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunulur ve Müslümanlar bugünü şenlikler içinde kutlarlar.

KURBANIN TARİHÇESİ

Sahih hadislerin naklettiğine göre,

Hz. Adem (a.s)'ın iki oğlu vardı. Biri Hz. Habil (a.s), diğeri de Kabil idi. Hz. Habil (a.s) Allah'ın emri ile Halife olarak tayin edilince buna karşı çıkıp, kendisinin Halife olması gerektiğini savunan Kabil ise kurban adamak için kardeşini davet eder.

Bu konuyu daha sonra yine köşe yazımda Allah izin verirse detaylı bir şekilde işleceğim.

Ayeti kerime bu hadise hakkında bizlere şöyle bildirmektedir:

"Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti.”

Yine ikinci kurban kesme adağı ise Hz. İbrahim Halil (a.s) döneminde gerçekleşmiştir. Hadis şöyle cereyan eder.

Hz. İbrahim (a.s) oğlunu kurban etmekle görevlendirildiğini rüyasında görür. Hz. İbrahim (a.s) Allah’ın emrini yerine getirmek için oğlu Hz. İsmail (a.s) Hz. İsmail’le (a.s) birlikte Mina’ya gider. Mina’da birinci Cemre Cemreye vardıklarında şeytan ona mücessem (somut) yani görünür olur ve Hz. İbrahim (a.s) ona doğru yedi taş atar ve sonra ikinci ve üçüncü Cemrelerde de şeytana yedi taş atar, biri gözüne gelir ve bir gözü kör olur. Kör şeytan sözü buradan gelmektedir.

Kurban kesme esnasında Hz. İbrahim (a.s) oğlunu yere yatırmış ve keskin bıçağı boğazına dayamıştır, ancak bıçak kesmemiş ve sonunda baba ve oğlun Allah’ın emrine tam olarak teslim oldukları anlaşıldıktan sonra Allah, onun amelini kabul etmiş ve Hz. Cebrail (a.s) oğlunun kurban edilmesinin yerine bir koç getirmiş ve o koç kurban edilmiştir. O günden sonra insanı kurban olarak adamak ve kesmek tamamen yasaklanmış olup Kurban kesmek ve Kurban adamak bir peygamber geleneği olarak bizlere bildirilmiştir. Kurban bayramını, ya da Kurban adamayı kabul etmemek, Kur'ân-î Kerim'de Kevser süresini inkâr etmek demektir...

Kurban Bayramı Gecesi Amelleri

İmam Caferi's Sadîk (a.s)'ın babasından naklettiği bir rivayette şöyle buyurmuştur: “İmam Ali (a.s) kendisini fariğ (inziva) etmek için yıldan dört geceyi severdi; Recep ayının birinci gecesini, Şaban ayrının ortasına ait geceyi, Ftîr Bayramı gecesi ve Kurban Bayramı gecesi.” Öyle anlaşılıyor ki fariğ olmaktan maksat, o geceyi ihya ederek, ibadetler için fariğ olmaktadır. Nitekim Kurban Bayramı gece ve gündüzünde, ziyaretleri, ibadetheneleri gezmek müstehaptır.

Kurban Bayramı günü amelleri oldukça faziletli bir gündür. Bugünün amelleri birkaç tanedir:

Gusül: Allame Meclisi’nin dediğine göre bugün içinde gusül almak tekitle müstehaptır. Öyle ki bazı ulemalar vacip olduğunu savunmuştur.

Kurban Bayramı namazı: Ftîr bayramı namazı gibi kılınır.

Kurban Bayramı namazından önce ve sonra okunması tavsiye edilen duaların okunması müstehaptır. En üstün dua, Sahife-i Seccadiyenin kırk sekizinci duasıdır. Duanın başı şu şekildedir: «أللّهُمَّ هذا يَومٌ مُبارَك » ancak kırk altıncı duanın okunması daha iyidir.

Nudbe Duası: Bugün ve diğer bayram günlerinde Nudbe Duasının okunması müstahaptır.

Kurban kesmek: Hicri takvim Zilhicce ayının Onuncu günü kurban kesilmesi tüm Müslümanlar için müstehaptır. Maddi durumu iyi olanların kurban kesmelerini vacip bilmektedir. Bayram namazından sonra bir miktar ondan yemek müstehaptır.

Nakledilen bir hadiste İmam Caferi's Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “İmam Ali bin Hüseyin ve İmam Muhammed Bakîr (a.s) kurban etini üçe ayırırlardı. Bir bölümünü komşulara verirlerdi, bir bölümünü ihtiyaç sahiplerine ve bir bölümünü de ev halkı için ayırırlardı.”

İSLAM ÜLKELERİNDE KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramı, İslam ülkelerinin resmi tatillerinden biridir. Bir günden bir haftaya kadar bugün resmi tatil ilan edilir. İslam ülkelerinde Ay Takvimi olan 10 Zilhicce günü, islam dinine uygun bir şekilde şenlikler ve kutlamalar içinde geçer.

Dünyamıza barış getirsin dileklerimizle Kurban Bayramınız Mübarek Olsun. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI