Üç Aylar - BARIŞ SANIGÖK

26 Şubat 2020 Çarşamba 01:41

Üç aylarda önemli geceler ve Ramazan ayı var. İslam dünyasında üç aylar olarak adlandırılan Receb, Şaban ve Ramazan aylarından ilki olan Receb ayı Miladi takvime göre Türkiye'de 25 Şubat 2020'de başladı.

Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Hadise göre Recep Allah'ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed (s.a.â) Efendimizin ayıdır, Ramazan da ümmeti'nin ayıdır.

Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan ayında Kadir Gecesini barındırır.

Daha önce de köşe yazımda yazdığım bu konu hakkında bir hatırlatma olarak Regaip kandili diye bir kutlama aslında yoktur. Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin ana rahmine düştüğü gece kutlaması olarak anılan bu geceyi islam alemi bu şekilde kutlayacak. Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin bile kutlamadığı bu geceye Regaip kandili diyoruz. Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz alemlere rahmet olarak gönderildi ve Kur'an-i Kerim'de ayet olarak geçer. Diyanet işleri başkanlığı bu konu hakkında gerçekten bir açıklama yapması gerekir. Hadis kitaplarında geçiyor dinde olmayan bir şeyi kutlamak caiz değildir. Peygamber Efendimiz (s.a.â) hayatı boyunca kutlamadığı, ömründe bile bir defa anmadığı Regaip kandilini neden kutluyor. Kaldı ki bir nutfenin ana rahmine düştüğü gece kutlaması olarak anılan bu geceyi Adem (a.s)'dan tutun günümüze kadar hiçbir peygamber hem kendine mahsup edip kutlamamış, böyle bir şeyi kutlayın dememiş hem de hiçbir peymaber bile (s.a) böyle bir ilahi emir tebliğ etmemiş. Bunu Allah'tan başka kim bilebilir ki bir nutfenin ana rahmine düştüğü zamanı. Hâşâ...

Kandil nedir?

Gerçek anlamıyla eski zamanlarda geceleri aydınlatan, bir kapta yağ ve kalın ip konularak, yağın yanması ile yapılan basit bir aydınlanma gerecidir. Sonraları modifiye olarak çaydanlığa benzer pirinç ve bronz tipleri çıkmıştır. 1780’li yıllara kadar kandil kullanılmıştır.

Genel olarak Kandil kelimesi yıllar öncesinden kalmasına rağmen, Dünya genelinde değilde özellikle Türkiye’de Mübarek Gün ve Gecelerde her nedense önümüze çıkmaktadır. İslam dininde kandil var mı?

Evvela İslam dinine baktığımızda ve Peygamber Hz. Muhammed Efendimizin (s.a.â) zamanını incelediğimizde Kandil geceleri yoktur. Kur’an-ı Kerim'de her gecenin diğer bir geceden farklı olduğu tek gece Kadir Gecesidir. Çünkü Kadir Gecesi, gelmiş geçmiş, tasarım ve matematiksel bakımından ilahi kutsal kitap Kur’an-i Kerim'in oluşumunun başlangıcıdır.

Onun haricinde hiçbir gecenin diğer gecelerden üstünlüğü yoktur. Çünkü Gece zaten başlı başına Allah’ın apaçık delillerinden biridir. Aslında Gece, gündüzün sahibidir ve ondan daha önemlidir. Aşağıdaki ayet bizlere gecenin önemini anlatmaktadır.  Allah (C.C), her şeyin çiftini yarattığını" (Yasin - 36)

 “Gece de kendileri için bir ayettir. Gündüzü ondan sıyırıp yüzeriz, hemen artık karanlıkta kalıvermişlerdir.” (Yasin - 37) ayetlerine belirtmektedir.

Eğer 37. ayetin devamını okursanız 40. ayete kadar Gece, Gündüz, Güneş, Ay’ı anlatıp, bundan 1400 sene öncesine kadar bir yörünge sistemi apaçık anlatılmıştır. Ne kadar da ilginç değil mi?

İslam dininde Kadir gecesinden daha önemli bir gece yoktur. Kur’an bu sorunun cevabını zaten vermiş. “Her gece birer ayettir”...

Gece yapılan ibadetlerin önemi bu yüzden gündüze göre daha çok önemlidir.

Peygamberin dünyasını değiştirdikten, sonrasında olmayan böyle şeylere Bid’at denmektedir. Yani İslama sonradan giren şeyler.

Burada sizlere bir tarihi bilgi aktarayım;

Tasavvuf kültüründe başlayan bu akım 900’lü yıllardan sonra başlamıştır. Daha sonrasında Osmanlı Padişahlarından Kanuni’nin oğlu 11. Osmanlı Padişahı 2. Selim’in katkılarıyla 1550 senelerinden itibaren Kandil geceleri kutlanmaya başlamıştır. Özellikle Minarelere yazılan Kandil yazıları 2.Selim tarafından başlatılmıştır.

2. Selim din için bir şeyler yapıp geleneklerin temelini atmıştır. Ama diğer taraftan kardeş öldürme geleneğini de devam ettirip, annesi Hürrem Sultan ile birlik olmuştur. Kardeşlerinin ölümünü payitaht için kabullenebilen 2. Selim, ondan sonra gelen oğlu 3. Murat da tahta çıktığı Ramazan ayında, 5 kardeşini öldürmüştür.

Dinin bazı noktaları hatırlatılsın diye mi yapıldı bilinmez. Ama Kandil geceleri altında yeni bir gelenek sokulduğu ve kişilere sanki “bu gecelerde ibadet yapın bari” der gibi bir havası vardır.

Kur’an-ı Kerim'de Mübarek Gece olarak Kadir gecesi ve Esra süresinde ki gece ayetle sabittir. Onun haricinde hiçbir gecenin hiç bir geceden üstünlüğü yoktur…

Üç aylar islam alemine kutlu olsun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI