Yeni Yıl - BARIŞ SANIGÖK

31 Aralık 2019 Salı 09:21


Hıristiyan ülkelerde, Müslüman olan ve diğer inançlara sahip ülkelere göre daha renkli ve coşkulu bir şekilde kutlanan Noel hazırlıkları aylar öncesinden başlar. Bu hazırlıklar büyük bir özen içerisinde gerçekleştirilir. Advent döneminde yani Hıristiyanların Hz. İsa (a.s)’ın dünyaya geliş tarihi olan 25 Aralık öncesinde 24 penceresi olan advent takvimleri hazırlanır. Bu takvimlerde her pencerenin altına resimler veya şekerlemeler gizlenir, her gün bir tanesi açılır.

Çoğu ülkede Noel’in yeni yılla birleştiği 31 Aralık tarihinde, yeni bir yılı karşılamak geride bırakılan yılın yorgunluğunu atmak ve gelen yeni yıl için umut beslemek amacıyla “Yılbaşı Kutlamaları” yapılmaktadır. Bu kutlamalar Hıristiyanlardaki dini amacından sıyrılmış ancak “Noel Geleneği” içerisinde yer alan hediyeleşme, sofralar hazırlayarak akraba ve arkadaşlarla kutlama yapma, noel ağacı süsleme, evlerin cadde ve alışveriş merkezlerin süslenmesi, “Noel Baba” kıyafetleri giyen insanların alışveriş merkezlerine müşteri çekmek amacıyla küçük hediyelerle doldurdukları torbalarından çocuklara küçük hediyeler dağıtması gibi eylemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu durum, farklı kültürlerden alınan davranış, alışkanlık ve geleneklerin bizim kültürümüze eğlence, aile ve arkadaş bağlarının güçlendirilmesi amacıyla geçmesi olarak açıklanabilir.

Noel sözcüğü köken olarak Latince Natalis (doğum) kelimesinden gelmektedir. Türkçe’ye Fransızca Noël (Noel sezonu) sözcüğünden geçmiştir. Ayıca Galya dilinde “noio” yani yeni anlamına gelen kelime ile “hel” güneş anlamına gelen kelimenin birleşmesiyle oluşan “Yeni Güneş” anlamındadır.

Noel kelimesi o devrin putperest toplumlarında yeni yıl kutlamalarının adı olarak kullanılmış. Roma imparatorluğu döneminde ise mutlu bir olayın karşılanması durumlarında halkın “Noel noel” diye bağırdığı bilinmektedir. Bu konuda başka bir tespit ise Noel sözcüğünün Fransızca haber veya yeni anlamına gelen “Nouvelle” kelimesinden türediğidir.

Hıristiyan olan ülkelerde her yıl 25 Aralık tarihinde Hz. İsa (a.s)’ın dünyaya gelişi olarak kutlanan Noel, Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu isimleriyle de bilinmektedir. Hıristiyan olmayan toplumlarca da büyük bir sevinç ve coşkuyla kutlanan Noel, günümüze kadar gelen süre içinde dini içeriği olmayan, sadece eğlence güden, hediyeleşme ve yeni bir yılı karşılama amacıyla kutllanmaktadır.

Oysa ki, dini alimler yetiştiren merkezler yeni yıl hakkında dini vecibeleri açıklayıp toplumun daha aydın görüşe sahip olmasına, dinin getirdiği güzelliklerle yetiştirilmesini sağlayacaklardır. Din alimleri doğruyu anlatın ki bu toplum ve islam alemi yeni yılı islam dinine göre kutlasın. Yeni Yıl başka bir dine ait olarak, Noel gibi v.s kutlandığı zaman da topluma siz yanlış yapıyorsunuz demeyesiniz.

Dini alim yetiştiren merkezlere söylüyorum: Mesela anlatmadığınız Yeni Yıl günü için çok eski tarih kitaplarında 31 Aralık, 18 Kenun Evvel günü Hz. İbrahim Halil (a.s) dünyaya gelmiş ve dönemin zalim hükümdarı Nemrut'u helak ettiği için ezilen, üzülen, hor görülen mümin halkın necatı diye bilinir bugün.

Bugün Hz. İbrahim Halil (a.s)'ın Miladıdır. Bu şekilde Yeni Yılı anlatmazsanız bu toplum islam dininde olmayan şeyleri islam dinine aitmiş gibi benimsettirir. 1400 yıldır anlatmadığınız ve her nedense anlatamadığınız bu olayı bazı tv yayın ve programlarında ele alıp siz Noeli tartışacağınıza Hz. İbrahim Halil (a.s)'ın zalim ve gaddar Nemrut'u yeryüzünde hiçbir insanın onu yenemediği, selahiyete sağlayamadığı, kendini İlahlaştıran ve insanlara buna inanmaya zorlayan bu Kralı ilâhi adaletle, kör topal bir sivri sineğin burnundan girerek onu helak ettiğini ve kendi kafasına tokmakla vura vura, kendini döve döve nasıl öldürdüğünü anlatın.

Sevgili okurlar;

Biz Hz. İbrahim Halil (a.s)'ın getirdiği müjde olan Hz. Muhammed (s.a.a) Efendimizi ve o dönemde dediği hanif dininin müslümanları olarak Yeni Yılı, dini bayram telakki şeklinde Milad olarak kutluyor, dünyamıza ve Türkiye Cumhuriyetimize barış ve huzur getirmesini diliyoruz. Hayırlı, uğurlu, bereketli ve birbirimize yardımlaşmayı tembihleyen, aramızda bir dayanışma köprüsü oluşturan bir sene olmasını diliyoruz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI