Edilgen Değil Etken - BUĞRAHAN ÇELİK

12 Temmuz 2019 Cuma 00:23

Wagner, karıştırma kamu harcamalarındaki nispi artışın ulusal gelirdeki milli artışa bölümünün sonucunun bir rakamından büyük olduğunu, yani bu orantıda harcanan malların lüks mal olduğunu savunan Alman İktisat Bilimci Adolph Wagner değil, 18. YY’ın en karakteristik Operacısı Richard Wagner… 
Sağlam üstüdür ama Beethoven’ın Fidelio’su ile yarışamaz. 
Fidelio… 
Kimine göre bir gizli pasaport Yönetmen Kubrick’in, kimine göre sadece güzel bir Ludwig Van Beethoven eseri.  Vivaldi, Antonio Vivaldi Hiç Sevmem… Hele ki Four Seasons’ı. 
(Dipnot: “Mustafa Hakkında Her Şey” ve sinemaya hafif bir atıf) 
Waltz, karıştırma Avusturyalı ünlü Psikolog ve iletişim bilimci Watzlawick değil. Waltz No2 olandan, Dimitry Shostakovich’in… Muazzamdır. Belki Schubert‘le yarışır yine Avusturyalı kendi toprağından… Chopin‘in Spring Waltz’ı vardır elbet… Ne güzel bir piyano tınısı, ne güzel bir ilk öpüş bir meleği… Farklı sanrılar yaşatır Âdem’e. Unutma adama değil Âdem’e yani herkese. 
Chopin, Frederic Chopin…
Son zamanlarda ne de çok ihtiyacımınız var az biraz sanata ve hafiften sanat tarihinin aydınlığına. Hatırlar mısınız bilmem aynı çağda aynı kelamla doğup büyüdük hepimiz elbet birer filiz gibi. Ancak, Tanrı herkese farklı mukaddesatlar bahşetti. Kimimize savunma sanatı kimimize de saldırgan politikayı. Birlik olmayı ve insanları koşulsuz sevmeyi kaybettik. Belki de hiç sevmemiştik… Kin ve nefret insanlığımızın önüne geçti. Kamiliyet vazifemizi kaybettik.
Konumuza dönelim… 
Hatta çıkalım bir an düşman bir dünyadan 3 dakikalık da olsa içimize evrilelim. Nefes alıp yazımızı okumaya devam edelim. 
Rachmaninoff, Sergei Rachmaninoff… Bence son romantiklerdendir. Malûmunuz, Ruslar gerek Çarlık gerek Bolşevik gerekse 90 sonrası olsun hep Realistlerdir… Buna karşın romantizmi - romantik yapıları, ideaları genelde Alman ve onlara yakın toplumlarda rastlarız. Ancak; Rachmaninoff’un Piyano konçertoları harikulâdedir. Evet, fark ettiğinizin farkındayım… Mozart,  Wolfgang Amadeus Mozart eksik… İsmine popüler kültürde şarkılar yazılan Amadeus Mozart (Falco, Rock me Amadeus 1985 tavsiye ederim) öyle bir kompozitör ki Amadeus, Resimde Van Gogh’a benzer… Çağ açan.  
Yakınlardan ise, bir isim söyleyeceğim size, bildiğinizi biliyorum. Yann Tiersen… Heleki Naval’ı. Fransız’dır. Brest’li.  Kentin ismi meşhur antlaşma olan Brest-Litovsk’u andırıyor ancak ikisi farklı yerler.
Sadede gelelim Genç birey, Tek Satır Tavsiye: Oku elbet ancak yaşa da. Tat al ancak dozunda. Araştır ancak kaybolma. Tart, Keşfet, Öğren  ama asla boğulma…
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI