Gençlik Üzerine Ufak Bir Girizgâh - BUĞRAHAN ÇELİK

20 Haziran 2019 Perşembe 09:11


Modern çağda herkesin üstüne düşen vazifeler vardır. Misal, Bir hekimin hekimlik faaliyetini icra ederken Hipokrat yeminine sadakatle görevini maksimum titizlikle yapması, bir avukatın hakkı müdafaa ettiğinde, hukukun tarafsız ve bağımsızlığı odaklı, müvekkilinin çıkarları  lehine savunma makamını üstlenmesi, diğer bir yandan  bir müteşebbisin inovatif bir fikir ürettiğinde, kendi öncüllü,  şirket ve ülke ekonomisini düşünerek girişim yapması.. irsail i misal verecek olur ve konuya bağlantı kuracak olursak, Türkiye ye Blues efsanesini getiren gitar virtüözü Yavuz Çetin’in ‘Oyuncak Dünya’ şarkısındaki ‘hayatta kimilerinin asker, kimilerinin müzisyen, kimileri doktorculuk oynar. ‘ sözüyle hayatta herkesin bir rolü ve bir gayesi olduğunu metaforik olarak betimlemiştir. 
Şimdi benim de yaş olarak dâhil olduğum genç bireylerin üzerine düşen bazı vazifeler var. Bunlar; her şeyden önce iyi bir birey olmak yolundan geçer. İyi bir birey olmak öncülünü benliğimize yerleştirdikten sonra üzerine bazı eklememiz gereken eklentiler bulunmakta. 
Bunlar: 
1.Sağlık, yani bedenimize ve ruh sağlığımıza dikkat etmeliyiz. 
2. Sıhhat, dirlik ve esenlikle inandığımız düşünceler ve hayaller uğruna yüksek bir zihin gücü. 
3. Entelektüel gelişim, sadece ders manasında bir gelişimle yetinmeyip bunun yanı sıra fikriyat olarak Doğu-Batı tüm kaynakları okuyup muntazam bir fikriyat oluşturmak. 
4. Aksiyon, Genç bir birey her zaman aksiyon içinde olmalı ve inandığı düşünce temelli çalışmalara hız kazandırmalı. 
5. Temiz Kalp, her şeyin ilk başlangıcı elbet inanmakla başlıyor bu işe ancak daha da ötesinde temiz kalpli olmayan bir gencin başarısı sadece maddi planda kalacak ruh planında kendini tatmin etmeyecektir. 
6. Vatan Sevgisi, her şeyin temeline yaşadığı aileyi, ülkeyi ve coğrafyayı daha da ileri yükseltmek için genç bireyin çalışmalara başlangıcında her şeyden önce idealleri ve bu ideallerini vatanı uğruna yapması gereklidir.
İşte Gençlik üzerine yazdığım bu ilk yazımın ben ve yaşıtım değerli genç arkadaşlara iyi bir motive ve iyi bir tavsiye olacağına inanıyor, Gazette’de bu fırsatı bana tanıdığı için Sayın İnci Gül’ e teşekkürlerimi borç bilirim.
Buğrahan ÇELİK          
Uluslararası İlişkiler ve Hibeler Uzmanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI